חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אביזרים לפורים ועבירות פליליות

אביזרים לפורים ועבירות פליליות

חג הפורים מתקרב ועימו החגיגות, התחפושות והאבזרים הנלווים. מטבע הדברים, כולנו רוצים שהחג יעבור על הצד השמח והבטוח ביותר, אך גם יודעים שבשוק קיימים מוצרים העלולים לסכן את בריאות ילדינו ואת בריאותם של אחרים. לפיכך, החוק יוצא להגן על הציבור ומטיל איסורים שונים הקשורים לשימוש, אחזקה ומכירה של פריטים מסוימים. חשוב לדעת כי מדובר בעבירות פליליות לכל דבר, אשר המבצעים אותן צפויים לכתב אישום ולעונשים מחמירים – בין אם הם המוכרים או המשתמשים עצמם.

איסורים בחוק

בראש ובראשונה חשוב להכיר את חוק הצעצועים המסוכנים שנחקק בשנת 1986. על פי החוק, צעצועים מסוכנים הם אלו ששימוש בהם עלול לסכן את בריאות הציבור או המשתמש הפרטי, להבהיל או להטריד את הנמצאים בסביבה, או לגרום נזקים גופניים. עוד קובע החוק כי אסור להשתמש, להחזיק או למכור צעצועים מסוכנים שלא קיבלו היתרים להפצה, ושהעובר על איסור זה מבצע עבירה פלילית שדינה עד ארבע שנות מאסר בהתאם לנסיבות. מכאן ניתן להבין כי גם בעלי עסק המוכרים צעצועים מסוכנים וגם המשתמשים בהם מבצעים עבירות פליליות, ודברים אלו נכונים גם לגבי בני נוער – כבר הוגשו בעבר תביעות כנגד נערים שהשתמשו בנפצים וגרמו לפציעות קשות. עוד ניתן לראות, כי אין הכרח שייגרם נזק גופני ממשי על מנת שייתבע מוכר, מחזיק או משתמש, שכן לעניין זה לא התוצאה היא הקובעת.

באילו אבזרים מדובר?

משרד הכלכלה מפרסם מדי שנה רשימה מעודכנת של אבזרים ותחפושות המהווים צעצועים מסוכנים. על הרשימה הארוכה נמנים בין היתר חיקויים של נשקים אמיתיים, קני נשיפה שיורים חיצים ומחטים, חיצים וקשתות מלבד אתרים מורשים, רוגטקות ואקדחים להזנקת מרוצים. עוד נאסר על מכירת והחזקת סמני לייזר מקטגוריות 3 ו- 4, צעצועים מסוכנים שמעבירים שוק בעזרת זרם חשמל, אבוקות עשן, טילים, נפצים, חזיזים, תרסיסי סירחון, וכל פריט שיש בו חומר נפץ.

בנוסף, נאסר על מכירת תרסיסי שלג לילדים, והותרה החזקה של רובי פיינטבול רק על ידי מתקנים מורשים. ולגבי תחפושות, נקבע כי הן חייבות לעמוד בתקן הישראלי שמספרו 562, ובכל מקרה להיות מסומנות עם אזהרות בעברית ופרטי יבואן, יצרן, אופן שימוש וכדומה. חשוב לדעת כי על מוכרי התחפושות חלה גם חובת הגלוי, כלומר עליהם לגלות לרוכשים על תכונות התחפושות שמחייבות שימוש או החזקה מיוחדים למניעת פגיעה.

ומה קורה אם אדם נפגע?

מלבד חוק הצעצועים המסוכנים, יש לציין גם את חוק העונשין ובעיקר את סעיף 338, הדן במעשים שמערבים פזיזות ורשלנות. מדובר במספר פעולות שביצוע נמהר או רשלני שלהן הוביל לסיכון חיי אדם או לחבלתו. מתוך רשימה זו הנוגע לענייננו הוא רשלנות ופזיזות באש, בחומרים נפיצים או לקיחים, מבלי לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים. הדבר נכון גם לגבי החזקה, הפקרה או שימוש בחומרים מסוכנים או רעילים, וכן הפקרה של מיכלים שעלולים לסכן או להרעיל – כמו למשל מיכלי תרסיסים שונים הנמכרים בפורים. כל אלו מהווים עבירה פלילית שהענישה בגינה עומדת על 3 שנות מאסר.

יתר על כן, אם חלילה נהרג אדם כתוצאה משימוש רשלני באביזר זה או אחר, עלול למצוא את עצמו המוכר או המשתמש תחת אישום של גרימת מוות ברשלנות. גם במקרה זה עומדת הענישה המרבית על 3 שנות מאסר, אך בתי המשפט נוטים שלא להסתפק בענישה של מאסר על תנאי, ולרוב שולחים את המורשע לרצות מאסר בפועל. כל זאת, עוד לפני שדיברנו על שימוש בחומרים ואבזרים אשר נחווה כפוגע על ידי אחרים, ועלול להוביל לאישום בעבירות תקיפה מדרגות חומרה שונות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
עובדת סוציאלית שהועמדה לדין משמעתי בעבירות חמורות - תמשיך להחזיק ברישיון ולא תפוטר מחיקת רישום פלילי לפרופסור לרפואה ומרצה באוניברסיטאות ברחבי העולם סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014