חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אביזרים לפורים ועבירות פליליות

אביזרים לפורים ועבירות פליליות

חג הפורים מתקרב ועימו החגיגות, התחפושות והאבזרים הנלווים. מטבע הדברים, כולנו רוצים שהחג יעבור על הצד השמח והבטוח ביותר, אך גם יודעים שבשוק קיימים מוצרים העלולים לסכן את בריאות ילדינו ואת בריאותם של אחרים. לפיכך, החוק יוצא להגן על הציבור ומטיל איסורים שונים הקשורים לשימוש, אחזקה ומכירה של פריטים מסוימים. חשוב לדעת כי מדובר בעבירות פליליות לכל דבר, אשר המבצעים אותן צפויים לכתב אישום ולעונשים מחמירים – בין אם הם המוכרים או המשתמשים עצמם.

איסורים בחוק

בראש ובראשונה חשוב להכיר את חוק הצעצועים המסוכנים שנחקק בשנת 1986. על פי החוק, צעצועים מסוכנים הם אלו ששימוש בהם עלול לסכן את בריאות הציבור או המשתמש הפרטי, להבהיל או להטריד את הנמצאים בסביבה, או לגרום נזקים גופניים. עוד קובע החוק כי אסור להשתמש, להחזיק או למכור צעצועים מסוכנים שלא קיבלו היתרים להפצה, ושהעובר על איסור זה מבצע עבירה פלילית שדינה עד ארבע שנות מאסר בהתאם לנסיבות. מכאן ניתן להבין כי גם בעלי עסק המוכרים צעצועים מסוכנים וגם המשתמשים בהם מבצעים עבירות פליליות, ודברים אלו נכונים גם לגבי בני נוער – כבר הוגשו בעבר תביעות כנגד נערים שהשתמשו בנפצים וגרמו לפציעות קשות. עוד ניתן לראות, כי אין הכרח שייגרם נזק גופני ממשי על מנת שייתבע מוכר, מחזיק או משתמש, שכן לעניין זה לא התוצאה היא הקובעת.

באילו אבזרים מדובר?

משרד הכלכלה מפרסם מדי שנה רשימה מעודכנת של אבזרים ותחפושות המהווים צעצועים מסוכנים. על הרשימה הארוכה נמנים בין היתר חיקויים של נשקים אמיתיים, קני נשיפה שיורים חיצים ומחטים, חיצים וקשתות מלבד אתרים מורשים, רוגטקות ואקדחים להזנקת מרוצים. עוד נאסר על מכירת והחזקת סמני לייזר מקטגוריות 3 ו- 4, צעצועים מסוכנים שמעבירים שוק בעזרת זרם חשמל, אבוקות עשן, טילים, נפצים, חזיזים, תרסיסי סירחון, וכל פריט שיש בו חומר נפץ.

בנוסף, נאסר על מכירת תרסיסי שלג לילדים, והותרה החזקה של רובי פיינטבול רק על ידי מתקנים מורשים. ולגבי תחפושות, נקבע כי הן חייבות לעמוד בתקן הישראלי שמספרו 562, ובכל מקרה להיות מסומנות עם אזהרות בעברית ופרטי יבואן, יצרן, אופן שימוש וכדומה. חשוב לדעת כי על מוכרי התחפושות חלה גם חובת הגלוי, כלומר עליהם לגלות לרוכשים על תכונות התחפושות שמחייבות שימוש או החזקה מיוחדים למניעת פגיעה.

ומה קורה אם אדם נפגע?

מלבד חוק הצעצועים המסוכנים, יש לציין גם את חוק העונשין ובעיקר את סעיף 338, הדן במעשים שמערבים פזיזות ורשלנות. מדובר במספר פעולות שביצוע נמהר או רשלני שלהן הוביל לסיכון חיי אדם או לחבלתו. מתוך רשימה זו הנוגע לענייננו הוא רשלנות ופזיזות באש, בחומרים נפיצים או לקיחים, מבלי לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים. הדבר נכון גם לגבי החזקה, הפקרה או שימוש בחומרים מסוכנים או רעילים, וכן הפקרה של מיכלים שעלולים לסכן או להרעיל – כמו למשל מיכלי תרסיסים שונים הנמכרים בפורים. כל אלו מהווים עבירה פלילית שהענישה בגינה עומדת על 3 שנות מאסר.

יתר על כן, אם חלילה נהרג אדם כתוצאה משימוש רשלני באביזר זה או אחר, עלול למצוא את עצמו המוכר או המשתמש תחת אישום של גרימת מוות ברשלנות. גם במקרה זה עומדת הענישה המרבית על 3 שנות מאסר, אך בתי המשפט נוטים שלא להסתפק בענישה של מאסר על תנאי, ולרוב שולחים את המורשע לרצות מאסר בפועל. כל זאת, עוד לפני שדיברנו על שימוש בחומרים ואבזרים אשר נחווה כפוגע על ידי אחרים, ועלול להוביל לאישום בעבירות תקיפה מדרגות חומרה שונות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירה פלילית | עבירות פזיזות ורשלנות | מכירת צעצועים מסוכנים | תחפושות מסוכנות | נפצים מסוכנים

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה ביטול 29 תיקים משטרתיים ללקוח שנחשד בביצוע מגוון רחב של עבירות ביטול הרשעה בעבירות של מכירת משקה משכר לקטין סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בהחזקה ופרסום חומר תועבה של קטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות חדירה לחומר מחשב ושיבוש או הפרעה לחומר מחשב
עו''ד אסף דוק | 14:34 16/08/2013
מישהו פרץ לי ל-FTP ומחק קובץ שרצה שאסיר ולא רציתי, זה פלילי?
עידו | 14:08 16/08/2013
חקירת חשוד בשפתו
עורך דין | 08:32 07/01/2015
חקירת חשוד בשפתו
עו''ד אסף דוק | 18:06 06/01/2015
חקירת חשוד בשפתו
עורך דין | 17:47 06/01/2015
עבירת היזק לרכוש במזיד
עו''ד איילון בירנבוים | 13:12 13/03/2014
האם מה שעשיתי זה פלילי?
חגי | 10:15 13/03/2014
רישום פלילי וקבלה ללשכת עורכי הדין
עו''ד אסף דוק | 05:29 22/12/2013
יש לי רישום פלילי ואני מעוניין ללמוד משפטים - האם זה אפשרי?
ירון כהן | 03:09 22/12/2013
משרד החינוך-רישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 21:53 06/09/2014
משרד החינוך-רישום פלילי
נועם | 22:10 05/09/2014