חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות פליליות בהעסקת עובדים זרים

עבירות פליליות בהעסקת עובדים זרים

אנשים פרטיים וגופים עסקיים רבים בישראל מעסיקים עובדים זרים, למשל כמטפלים סיעודיים, כעובדי בנייה, בניקיונות ובחקלאות. מדובר בעובדים המגיעים ממדינות רבות בעולם, ביניהן תאילנד, הפיליפינים, הודו, רומניה, הונגריה ועוד. חשוב לדעת כי ישנן תקנות רבות להעסקת עובדים זרים, המעוגנות בחוק העובדים הזרים משנת 1991. התקנות נוגעות בין היתר לאישורי העסקה ולהקפדה על זכויות כגון דמי הבראה, תשלום פיצויי פיטורין, דמי נסיעה ועוד. במקרים מסוימים חריגה מתקנות אלו מהווה עבירה פלילית לכל דבר, אשר עונשה עשוי להגיע לשנת מאסר אחת, או לקנסות של עשרות אלפי שקלים.

העסקת עובד זר – רק בהיתר

אחת הדוגמאות הנפוצות לעבירות פליליות בתחום זה היא העסקתם של עובדים זרים ללא היתר נדרש. החוק מגדיר עובד זר בתור אדם שאיננו אזרח ישראלי, ואוסר על העסקתו בלי שהתקבל לכך היתר מהרשות הממונה, ועל ידי מי שעומדים בקריטריונים לענף המסוים (חקלאות, סיעוד, מסעדות, תעשיה וכן הלאה). כמו כן, אם התקבל היתר העסקה חייב המעסיק להסדיר עבור העובד אשרת עבודה, ולרשמו כדין ברשויות העבודה בהתאם לענף המסוים.

תנאי העסקה

יש לציין, כי אם מדובר בעובד המתגורר בחבל עזה או ביהודה ושומרון (השטחים), על המעסיק לפנות אל מדורי התשלומים הרלוונטיים במשרד הביטחון, ולקבל היתרים בכפוף לאישורו. כלומר, במידה שמדובר בתושב השטחים יטופלו האישורים ותנאי ההעסקה על ידי משרד הביטחון, אך בכל מקרה אחר ייושמו התנאים וההגנות המפורטים בחוק העובדים הזרים. מדובר בשורה ארוכה של תנאי העסקה, אשר גם הפרתו של אחד מהם בלבד מהווה עבירה פלילית.

לדוגמא, המעסיק מחויב להתקשר עם העובד בחוזה עבודה הכתוב בשפה מובנת לו, ולפרט את מכלול התנאים לרבות שכר ורכיביו, תיאור תפקיד, ניכויים, מועדי תשלום, תנאים סוציאליים, ימי ושעות עבודה, חופשות וחגים, וההדרת הביטוח הרפואי ותנאי המגורים. אי עמידה בכל אחת מהגדרות החוק לסעיפים אלו היא עבירה פלילית.

ענישה בגין עבירות בהעסקת עובד זר

באופן כללי, הענישה מתחלקת לתחום הפלילי והמנהלי. כלומר, ישנן עבירות שלא יעברו למישור הפלילי, ויושתו בגינן קנסות בסכומים שעד 10,000 שקלים על כל הפרה. כמו כן, אם מדובר בעבירה שכבר בוצעה על ידי אותו המעסיק בעבר, יוכפלו הקנסות. מעבר לכך, העסקה שלא כדין היא עבירה פלילית הצפויה לענישה מרבית של שנת מאסר, או לקנס מרבי של כ- 105,000 שקלים, או מחצית מסכום זה אם העבירה לא בוצעה במסגרת עסקית.

כמו כן, אם נעברו עבירות פליליות הקשורות לאי מסירת פרטי שכר ואי החזקה של מסמכים עבור העובד – עומדת הענישה המרבית על שנת מאסר, או קנס שעד כ- 53,000 שקלים. יש לציין כי אם עבירות אלו בוצעו במסגרת שאינה עסקית יוטל בכל מקרה קנס בלבד. לבסוף, כל הפרה של תקנות הקשורות לחוזה ההעסקה, כגון מתן מגורים הולמים, ביטוחים רפואיים וניכויים מעל למותר, הינה עבירה פלילית. עבירות אלו כרוכות בענישה מרבית עד שנת מאסר, או קנס עד כ- 105,000 שקלים. שוב, אם הן נעשו במסגרת שאינה עסקית יוטל קנס בלבד. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
העסקת עובד זר ללא היתר | העסקת עובד זר | תנאי העסקת עובדים זרים | העסקת עובדים זרים | העסקת עובד זר עבירה פלילית

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהטריד מינית סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה בת 13 סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בהחזקת נשק שלא כדין הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין ענישה מקלה: עבודות שירות בלבד לנהג מונית שביצע ברכבו מעשים מגונים חמורים בקטינה אותה הסיע קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א)

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אישור העסקת עברייני מין
יצחק משה | 20:08 20/11/2016
אישור העסקת עברייני מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:41 20/11/2016
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 11:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:58 07/02/2017
עובד שגנב כספים - מה עושים?
זאב לבצלת | 05:00 09/08/2019