חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | איך מתנהגים עם שוטרים?

איך מתנהגים עם שוטרים?

לפני זמן מה הוגש כתב אישום כנגד אדם שהיה מעורב בקטטה, ובעת שנלקח לתחנה בניידת סירב למסור לשוטר את מכשירו הנייד, למרות בקשה מפורשת. כתב האישום ייחס לנאשם עבירת הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, עליה קיימת ענישה מרבית של שלוש שנות מאסר, ואף חובה לענישה מינימאלית של שבועיים מאסר (יכולים להיות על תנאי). זהו רק מקרה אחד מיני רבים אחרים המגיעים לכדי כתב אישום, ולכן למי שרוצה להימנע ממצבים קשים אלו כדאי לדעת איך להתנהג עם שוטרים.

לא להפריע – אבל לשמור על הזכויות

אין ספק שמפגש עם שוטר מהווה סיטואציה בלתי נעימה, בה לצד האחד כוח גדול בהרבה מהאחר. ואולם, ראוי לזכור כי בסופו של דבר השוטר הוא נציג המדינה והחוק. מוטלות עליו חובות ומגבלות כשגם לכם יש זכויות וחובות ברורות. לדוגמא, אם שאלתם את עצמכם האם מותר לתעד את מעשי השוטר בעזרת המכשיר הסלולארי או במצלמה, הרי שהתשובה חיובית. לא רק זאת אלא שהדבר אף רצוי, כי בתיעוד תוכלו להשתמש בהמשך לצורך הגשת תלונה במח"ש, בתביעת נזיקין, במהלך ההליכים הפליליים שלכם, ואפילו להעלות את התכנים לאינטרנט.

מצד שני, צריך להיזהר מאוד בפעולות שעלולות להיחשב כהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, למשל לא לנעול את דלת המכונית או הבית בפניו, לא לזרוק דוחות או לקרוע מסמכים, לא להפעיל כנגדו כוח בלתי סביר, ולא לחסום את דרכו. מעבר לכך, כמובן שמותר לכם לדרוש מהשוטר להזדהות באמצעות הצגת תעודה, לדרוש שיסביר לכם את חשדותיו, ולעמוד על הזכות ליצור קשר עם עורך דין.

לשקול מילים

לעיתים שוטר עשוי לנקוט בטון חריף או מעליב, ועל כל פנים איש אינו אוהב שמעכבים אותו או מגיעים לביתו לחיפוש. ואולם, ראוי לשמור על מתינות ולנסות להתייחס אל השוטר לא כאדם הפרטי אלא כנציג הכללי של מוסדות המדינה. כלומר, מותר לכם להתרעם ולכעוס, אבל היזהרו מלהעליב שוטרים באמירות אישיות שכן אלו בוודאי לא יתרמו למצבכם. יתר על כן, הן עלולות להוביל לכתב אישום בגין העלבת עובד ציבור, שעונשה עד חצי שנת מאסר. ראוי לציין שמדובר באמירות המובילות בעיני בית המשפט לפגיעה בתפקוד השוטר באותה סיטואציה, כמו קללות שמשפילות אותו וגורמות לו לבצע מהלכים פזיזים. לכן, אם אתם ממש חייבים להוציא את העצבים, הפנו אותם לעבר מערכת האכיפה בכללותה, ולא אל לובש המדים שעומד לפניכם.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
אלימות שוטרים | הפרעה לשוטר במילוי תפקידו | הפרעה לשוטרים | זכויות האזרח במפגש עם שוטרים

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחה שנחקרה בחשד שאיימה והרסה רכוש של קשיש בו טיפלה סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הקלטת שוטרים- האם מותר?
דוד | 17:54 02/01/2017
הקלטת שוטרים- האם מותר?
דוד | 18:11 02/01/2017
הקלטת שוטרים- האם מותר?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:18 02/01/2017
שוטרים הרביצו לי בלי סיבה ופתחו לי תיק
אלעד נבון | 17:15 05/01/2014
סגירת תיק פלילי ותלונה במח"ש
עו''ד אסף דוק | 21:12 05/01/2014
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
יגאל | 18:31 02/08/2017
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
עו''ד אור הדאיה | 06:24 04/08/2017