חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הכלב שלי נשך – מה העונש?

הכלב שלי נשך – מה העונש?

מקרים של נשיכות כלבים אינם נדירים במחוזותינו, ובוודאי גורמים סבל רב, כאבים וטראומה נפשית לנפגע. בדרך כלל, מקרים אלו מגיעים לבתי משפט השלום בגין תביעות פיצויים שמגישים הנפגעים, אשר יכולות להגיע בקלות לעשרות ומאות אלפי שקלים בהתאם להיקף הנזקים. ואם לא די בכך, במידה שאתם מחזיקים כלב, חשוב שתדעו שמקרי נשיכה עלולים בהחלט להוביל להגשת כתב אישום ולענישה חמורה.

הגדרות החוק

בנושא החזקתם של כלבים עוסקים החוק להסדרת הפיקוח על כלבים משנת 2002, וכן חוק העונשין. הראשון קובע כי "המחזיק בכלב לא יאפשר את יציאתו מתחומי חצריו אלא אם כן הכלב מוחזק בידי אדם המסוגל לשלוט בו, באמצעות רצועה שאת אורכה וטיבה יקבע השר". עוד קובע החוק כי מי שמחזיק כלב בניגוד לתקנה זו צפוי לעונש מרבי של חצי שנת מאסר, ובמידה שמדובר כלב מסוכן שלא הוחזק בהתאם להגדרות צפויה ענישה מרבית של שנת מאסר.

כמו כן, סעיף 338 לחוק העונשין עוסק בפזיזות ורשלנות בהחזקת חיות, וקובע כי מדובר בעבירה פלילית אם לא ננקטו האמצעים הנדרשים כדי למנוע סכנות סבירות. החוק קובע על עבירות פזיזות ורשלנות עונש חמור ביותר של 3 שנות מאסר.

האם יוגש כתב אישום?

כאמור, אם כלבכם נשך אדם אחר ייתכן מאוד שהנפגע ירצה להגיש תביעת נזיקין אזרחית, ובמקרים רבים גם יפנה למשטרה – כאשר ממצאי החקירה עשויים לשמש גם בתביעה האזרחית. גם השאלה אם יוגש כתב אישום נגדכם תלויה בממצאים. לדוגמא, אם יימצא שהחזקתם בכלב ללא רישיון, שהחזקתם בו בניגוד לתקנות, שנתתם לו להסתובב לבדו מחוץ לחצר וכן הלאה. המשמעות היא כי ייפתח לכם רישום פלילי, יבוצעו חקירות ותזומנו לדיונים בבית המשפט שבהחלט עלולים להוביל לענישה. יחד עם זאת, בית המשפט לא ממהר להטיל עונשים כבדים על אנשים מהשורה, ולעיתים קרובות מסתפק בהטלת קנסות, עבודות שירות או מאסר על תנאי. יתר על כן, מתפקידה של התביעה להוכיח כי באמת התרשלתם בהחזקת הכלב, ומנגד ישאף עורך דינכם להפריך טענה זו.

לדוגמא, ניתן לטעון שאכן נקטתם בכל אמצעי הזהירות וההחזקה על פי חוק, אך בכל זאת כלבכם הצליח לברוח, ובמקרה זה לא מדובר ברשלנות שדינה עד 3 שנות מאסר. בנוסף, ניתן להראות כי הסיטואציה המסוימת בה ננשך הנפגע אינה עומדת בבחינת עבירה מצידכם, כגון התגרות של הנפגע בכלב, איום מצידו עליכם או על בני משפחתכם, כניסה שלו לשטח הפרטי שלכם, ואולי בכלל מדובר בכלב רחוב שהסתובב ברחוב ולא בכלב שבבעלותכם.

כפי שניתן לראות, לנשיכת כלב עלולות להיות גם השלכות פליליות חמורות. לכן, מייד לאחר מקרים אלו חשוב לפנות אל עורך דין כדי להבין את מצבכם, ולהתחיל לבצע פעולות שישפרו את הסיכוי לסגירת התיק או להקלת האישומים.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בפריצה וגניבה מבית עסק בעיר יבנה ביטול מניעת העסקתו של מורה במשרד החינוך שהורשע בעברו במעשה מגונה בקטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
דור | 16:14 29/12/2018
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
עו''ד רביד כהן | 10:42 02/01/2019
שימוע לפני הגשת כתב אישום לקטין שהודה במעשה מגונה בקטינה
קירה | 09:00 22/12/2018