חיפוש על הגוף

חיפוש על גוף האדם הוא חיפוש על פני גופו של אדם, בבגדיו או בכליו. אין לשוטר סמכות לחפש על גופו של אדם, אלא אם יש לו יסוד סביר לחשד כי אדם זה מחזיק נשק או סמים או שמדובר בסיטואציה של "חיפוש במקום" או כאשר אותו אדם עצור. חיפוש שנערך שלא בתנאים אלו הוא חיפוש בלתי חוקי. כמו כן, בפסק דין תקדימי שניתן לאחרונה נקבע כי הסכמה של אדם לחיפוש אכן יכולה להכשירו, גם אם לא מתקיים חשד סביר או יסוד סביר להניח שמוחזק חפץ אסור - אולם הסכמה זו חייבת להיות "הסכמה מדעת".

חיפוש "על הגוף", המוסדר בפקודת סדר הדין הפלילי [נוסח חדש] התשכ"ט – 1969, (להלן - הפסד"פ) הוא "חיפוש על פני גופו של אדם, בבגדיו או בכליו, שאינו חיפוש חיצוני או פנימי כהגדרתם בחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף ונטילת אמצעי זיהוי), התשנ"ו – 1996" (להלן- חוק החיפושים).

כיון שחיפוש חיצוני מוגדר בחוק סדר הדין הפלילי האמור באופן די נרחב, כך שגם "בחינה חזותית של גופו העירום של אדם, לרבות "צילומו", "לקיחת חומר מעל הגוף" ו"בדיקה מעל העור" נחשבים חיפוש חיצוני, נראה שחיפוש "על הגוף" הוא די מצומצם, וכולל בעיקר חיפוש בבגדים ובכלים, וחיפוש ראשוני על פני הגוף.

הסעיפים המסמיכים את המשטרה לבצע חיפוש על הגוף הם סעיפים 22 ו- 29 לפסד"פ וסעיף 3 לחוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור, התשס"ה-2005 (להלן - חוק ביטחון הציבור).

על פי סעיף 22 לפסד"פ – שוטר העוצר אדם או מקבל עצור למשמרתו רשאי לערוך בו חיפוש על הגוף.

חשוב לראות שהתנאי המאפשר את החיפוש על פי סעיף 22 הוא היותו של ה"נחפש" עצור. הסעיף מסמיך שוטר לבצע חיפוש באדם עצור ללא צורך בקיומו של חשד סביר. הרחבה חשובה לעניין זה מצויה בסעיף 28 (ב) (2) לפקודת הסמים. בסעיף זה נאמר בפירוש כי אם יש לשוטר יסוד סביר להניח כי שאדם נושא עמו שלא כדין סם מסוכן, הוא רשאי לבצע חיפוש על גופו אף אם אותו אדם אינו עצור.

מקור סמכות אחר לחיפוש הוא סעיף 29 לפסד"פ. על פי סעיף זה ניתן לבצע חיפוש על גופו של אדם, אם הוא נמצא ב"מקום שמחפשים בו" או בקרבתו, ויש יסוד סביר לחשוד שהוא מסתיר אצלו חפץ שמחפשים או שרשאים לחפש אחריו.

ניתוח הסעיף מראה כי מעבר לדרישת ה"יסוד סביר לחשוד" שהנחפש מסתיר אצלו חפץ שמחפשים אחריו או שרשאים לחפש אחריו, קיים תנאי הכרחי נוסף. החיפוש האמור על "גופו של אדם" חייב להתבצע במסגרת "חיפוש במקום" על פי סעיפים 24 ו- 25 לפסד"פ. לדוגמא, חיפוש באדם השוהה בדירה שבה מחפשים בצו או ללא צו.

חיפוש על הגוף לפי סעיף 29 לפסד"פ חייב להיערך בנוכחות שני עדים שאינם שוטרים, אלא בהתקיים החריגים הקבועים בחוק.

סעיף 3(א) לחוק ביטחון הציבור נותן סמכות לשוטר, חייל מוסמך (כזה שהוסמך לפי החוק לבצע פעולות אבטחה ושמירה) ולמאבטח לערוך חיפוש על גופו של אדם בכניסה לנמל, לבנין או למקום מגודר וכן בעת הימצאות בתחנת הסעה לרכב ציבורי, תחנת הסעה לחיילים, נקודת בדיקה וסביבתם הקרובה וכן בעת כניסה לרכב ציבורי.

חיפוש על אדם במקומות הללו אינו דורש חשד סביר כלשהו וכן אינו דורש עיכוב או מעצר של הנחפש.

סעיף 3(ב) לחוק מתייחס לחיפוש על אדם בכל מקום שהוא, כאשר יש חשד סביר כי הוא נושא עמו נשק (ובכלל זה – סכין) שלא כדין, או שהוא עומד לעשות שימוש שלא כדין בנשק. מכאן, שלצורך חיפוש על-פי סעיף זה יש צורך בחשד סביר ספציפי המתייחס לקיומו של נשק.

יוצא מכך, שאין לשוטר סמכות לחפש על גופו של אדם, אלא אם יש לו יסוד סביר לחשד כי אדם זה מחזיק נשק או סמים או שמדובר בסיטואציה של "חיפוש במקום" או כאשר אותו אדם עצור. חיפוש שנערך שלא בתנאים אלו הוא חיפוש בלתי חוקי.

דין חיפוש בהסכמה

פסק דין תקדימי שניתן על ידי בית המשפט העליון [רע"פ 10141/09 בן חיים נ' מדינת ישראל] קובע כי הסכמה אכן יכולה להכשיר חיפוש גם אם לא מתקיים חשד סביר או יסוד סביר להניח שמוחזק חפץ אסור. עם זאת, הסכמה זו חייבת להיות הסכמה מדעת. הסכמה מדעת יכולה להתגבש רק לאחר שהשוטר מבהיר לאזרח כי יש לו את הזכות המלאה לסרב לביצוע החיפוש, וכי לא יאונה לו כל רע אם אכן ישתמש בזכות זו. על פי פסק הדין ההבהרה יכולה להיות בעל פה. בית המשפט העליון הנחה את המשטרה להוציא נהלי חיפוש חדשים בהתאם לדין החדש שהתווה.

לפיכך, בכל מקום בו מבוסס החיפוש על הסכמה, אך אין כל ראייה כי השוטר הבהיר לנחפש את זכותו לסרב לחיפוש וכי לא יאונה לו כל רע אם יסרב, מדובר בחיפוש בלתי חוקי.

במידה והנכם מעוניינים לקבל ייעוץ משפטי ו/או ייצוג משפטי מעורך דין פלילי בתחום זה, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר 24 שעות ביממה בטלפון 052-6885006 או  להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי | עורכי דין פליליים | חיפוש על הגוף | חיפוש בגופו של אדם | עו"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה סגירת תיק יבוא קנביס לישראל בהיעדר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חיפוש על הגוף של שוטר
אלירן | 12:50 15/08/2015
חיפוש על הגוף של שוטר
עו''ד אסף דוק | 13:00 15/08/2015
חיפוש ללא הסכמה
Ben | 17:00 09/09/2018
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
יפית | 20:09 31/05/2017
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:15 01/06/2017
יש לכם שאלה? הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 12:18 04/04/2017
צו חיפוש ותפיסה מקורי
שלי | 14:43 25/10/2016
צו חיפוש ותפיסה מקורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:07 02/11/2016
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
בעל עסק | 19:27 15/05/2016
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:51 15/05/2016
מחיקה של תוצאות חיפוש לא מחמיאות מ-google
בעל עסק | 05:09 16/05/2016
חיפוש לא חוקי
???? | 05:57 15/03/2015
חיפוש לא חוקי
עו''ד איילון בירנבוים | 09:26 16/03/2015
האם יש צורך בעו"ד פלילי?
אלמונית | 12:57 25/08/2014
האם יש צורך בעו"ד פלילי?
עו''ד אסף דוק | 09:28 26/08/2014