חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | זכות עיון בחומר חקירה טרם הגשת כתב אישום

זכות עיון בחומר חקירה טרם הגשת כתב אישום

בעיקרון, על פי סדר הדין הפלילי יכולה ההגנה לקבל חומרי חקירה מהפרקליטות רק אחרי שהוגש כתב אישום. יחד עם זאת, נקבע כי אפשר לקבל חומרי חקירה במקרה נוסף והוא - לפני שימוע הנערך לחשוד בעבירת פשע. בחומרים אלו רשאים לעיין גם הנאשם וגם עורך הדין שמשמש כסנגורו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו חומר חקירה ואילו מסמכים נדרשת להעביר הפרקליטות לידי הנאשם וסניגורו בשלב השימוע הפלילי.

מהו חומר חקירה?

על פי פקודת המפקח הכללי, תחת הגדרת חומרי חקירה נכללים כל החומרים שנאספו, נתפסו, נרשמו או הופקו על ידי שוטרים לצורך חקירתם של נאשמים או במהלך חקירות. כמו כן, החומרים ייחשבו לחומרי חקירה אם הם עשויים להיות רלוונטיים להכרעות במשפטי נאשמים בצורה ישירה או עקיפה, בין אם הם תומכים או סותרים את גרסת התביעה, או קשורים להגנות אפשריות של הנאשם. חומרים אלו כוללים פעולות של חקירה פלילית, מערך המודיעין וכן חומרים שיש עליהם חיסיון. מצד שני, תכתובות פנימיות של שוטרים אינן מהוות חומר חקירה. מעבר לכך, על הפרקליטות להפעיל שיקול דעת בעת מסירת חומרי החקירה להגנה, כשעליה להביא בחשבון את הזכות למשפט הוגן וחופש המידע בפרט. מאידך, עליה להתייחס לפגיעה האפשרית באנשים אחרים שפרטיהם כלולים בחומרים, ולפגיעה אפשרית באינטרס הציבורי.

מהו שימוע?

לכל אדם העומד בפני אישום פלילי בעבירות מסוג פשע (שעונשן המרבי עולה על 3 שנות מאסר), קיימת תחת מגבלות מסוימות זכות לשימוע פלילי לפני שיוגש כתב האישום כנגדו. מדובר במעמד בו יכול עורך הדין של החשוד להביא בפני הפרקליטות טענות שישכנעו אותה למנוע את הגשת כתב האישום, למשל עקב היעדר עניין לציבור, היעדר אשמה או היעדר ראיות מספקות. כמו כן, במקרים מסוימים ניתן לנצל את השימוע כדי להמיר את עבירת הפשע המיוחסת לחשוד לעבירה קלה יותר. העקרונות שעומדים מאחורי זכות זו הם מניעת כתבי אישום כנגד חפים מפשע, עזרה בביסוס החשדות כנגד החשוד, מניעת עינוי נפש ודין, וכן הפחתת העומס מבתי המשפט.

קבלת חומרי חקירה לפני שימוע

מטבע הדברים, כדי שחשוד יוכל להציג טיעונים משכנעים בשימוע ולהתגונן כראוי, עליו לדעת במה מאשימים אותו ואילו עובדות תומכות בכך. זוהי פסיקה שניתנה על ידי בית המשפט העליון, המצטרפת אל הזכות לקבלת מידע מרשויות ציבוריות. למעשה, מדובר בהנחיה ברורה מטעם היועץ המשפט לממשלה, שקובע כי יש לאפשר לחשוד או לעורך דינו לעיין בחומרי הראיות לפני השימוע. עוד קבע בית המשפט העליון כי התביעה צריכה להעמיד את עיקרי החומרים המצויים בידה, אך כאמור רק את אלו שאינם חסויים ועלולים לפגוע באינטרס ציבורי או בצד שלישי.

מכאן נובע שאכן חובה על הפרקליטות להעביר לחשוד את עיקריהם של חומרי החקירה (הלא חסויים) לפני השימוע. ואולם, היא עושה זאת בהתאם לשיקול דעת ואין היא חייבת להעביר את מכלול החומרים או רשימה שלהם, בניגוד לחובה שאחרי הגשת כתב אישום. מצב זה לא מאפשר כמובן להכיר את כל החומרים שישמשו את התביעה באם יוגש כתב אישום לבסוף, וכמו כן מותיר מרחב גדול ל-"שיקולים" מצידה. על כן, במקרה של חוסר סבירות בשיקולים אלו ניתן גם לפנות לבג"צ בבקשה לשחרר חומרים שלא הועברו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות עיון בחומר חקירה | שימוע פלילי | כתב אישום | הזמנה לשימוע | שימוע לפני הגשת כתב אישום | צילום חומר חקירה | קבלת חומר חקירה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע סגירת תיק במסגרת הליך שימוע בעבירות איומים והיזק לרכוש סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 13 סגירת תיק פרקליטות ללקוח שהואשם באונס בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שימוע לפני הגשת כתב אישום לקטין שהודה במעשה מגונה בקטינה
קירה | 09:00 22/12/2018
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
יעל | 14:40 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:34 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
דני | 21:50 13/11/2016
מכתב שימוע לאחר חקירה
חשוד | 19:47 30/11/2015
מכתב שימוע לאחר חקירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:58 02/12/2015
מכתב שימוע לאחר חקירה
חשוד | 09:48 02/12/2015