חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | ההבדל בין רישום פלילי ומשטרתי

ההבדל בין רישום פלילי ומשטרתי

כנגד אנשים רבים בישראל תלוי רישום פלילי, וכנגד רבים עוד יותר תלוי רישום משטרתי. מה ההבדלים בין שני רישומים אלו? כיצד הם משפיעים על חיי האדם? מה ניתן לעשות כדי למוחקם? עו"ד אסף דוק מסביר.

מהו רישום פלילי?

הרישום הפלילי מהווה מסמך ממוחשב של משטרת ישראל, ובו מפורטות העבירות שבוצעו על ידי אדם, הגיעו לכדי כתב אישום ולהרשעה, וניתנו בגינן עונשים שונים. כמו כן, מפורטים בו תיקים שממתינים לבירור ותיקים שנסגרו – אך באלו נעסוק בהמשך שכן הם משתייכים לרישום המשטרתי שאינו בבחינת עבר פלילי. מדובר ברישום בעייתי שמלבד הכתם האישי עלול בהחלט לעכב ולהפריע לחייו של אדם, לרבות קבלה למקומות תעסוקה, עיסוק במקצועות מסוימים ועוד בעיות מנהליות בתחומים כגון קבלת אשרות שהייה בחו"ל ואימוץ ילדים. מלבד זאת, קיימים לא מעט גורמים שיכולים לעיין בו (אך לא מרבית המעסיקים), כמו צה"ל, שוטרים ובעלי תפקידים משפטיים שונים.

איך מוחקים את הרישום הפלילי

כאמור, משמעותו של רישום פלילי הוא שהוגש כתב אישום כנגד האדם, והוא אכן הורשע. על מנת למחוק את הרישום יש להגיש בקשת חנינה אל נשיא המדינה, לו מותר למחוק את הרישום או להחליט על קיצור תקופת ההתיישנות. הדרך עוברת בפנייה למחלקת החנינות של משרד המשפטים, כאשר עורך דינו של האדם מנסח בקשה המפרטת שורה ארוכה של נסיבות. לדוגמא, יפורטו נסיבות מקלות בדבר ביצוע העבירה וחומרתה, חלוף הזמן, וכן קשיים ומצוקות שחווה האדם בגין הרישום במישור המשפחתי, האישי והתעסוקתי. ועדת החנינות תבחן בעיון את הבקשה ועשויה להמליץ לקבלה, כך שהיא תועבר לשר המשפטים ואחריו אל הנשיא. עוד דרך בה יימחק הרישום הפלילי הוא התיישנות שתלויה בסוג העבירה בה הורשע האדם. מדובר בתקופה ארוכה מאוד הנעה בין 17 ל- 25 שנים, כך שמומלץ לנסות ולהשיג מחיקה מהירה יותר בעזרת עורך דין פלילי.

מהו רישום משטרתי

בניגוד לרישום הפלילי, כאן מדובר ברישום המתייחס לחקירות שלא הגיעו לכדי כתב אישום, בין אם התיק נסגר מסיבה כלשהו או ממתין לבירור. ישנן שלוש עילות מרכזיות לסגירתם של תיקים פליליים, כאשר היעדר אשמה מובילה גם למחיקת הרישום המשטרתי, ואילו היעדר עניין לציבור או היעדר ראיות מספקות מותירות את הרישום על כנו. יש לציין כי בניגוד לרישום הפלילי, הרישום המשטרתי אינו מעיד על עבר פלילי אך בכל זאת כלול במרשם ונמצא במחשבי המשטרה. אמנם, רק לנציגי הפרקליטות ולאנשי משטרה מותר לעיין בו, אך הדבר יכול ליצור בעיות התייחסות בעת התקלות עימם שכן הוא מעיד על "עבר" כלשהו – גם אם לא פלילי. בעיה נוספת היא שייתכן מאוד שהאדם המצוי במרשם חף מכל פשע, אך מכיוון שעדיין לא התקבלה החלטה בתיק (דבר שיכול לארוך זמן רב), או שהתיק נסגר מעילות היעדר עניין ציבורי או היעדר ראיות, ישנו לכאורה ספק גדול בדבר חפותו.

כיצד מוחקים רישום משטרתי

את מחיקת הרישום המשטרתי ניתן להשיג באמצעות פנייה אל המטה הארצי בירושלים או הקצין הממונה על היחידה החוקרת, ובה יש לפרט את העילות המבוקשות למחיקה. מן האמור בפסקה הקודמת נובע שהעילה למחיקה תהיה חוסר אשמה, כלומר צריך לשכנע לשנות מהעילה הכתובה כרגע. יש לציין כי מהלך זה חייב להתבצע בעזרת עורך דין פלילי, שאם לא כן קיימים סיכויים גבוהים לדחייתו ואף עלולים להיווצר נזקים נוספים. בנוסף, ניתן להעלות טענה למעבר זמן מאז נפתח הרישום בגין העבירה בה היה חשוד האדם, כלומר 7 שנים בעבירות מסוג פשע (שעונשן גבוה מ- 3 שנות מאסר), או 5 שנים בעבירות מסוג עוון (שעונשן נמוך מ- 3 שנות מאסר). לשם כך, יבחן הגורם הממונה שורה ארוכה של היבטים, ביניהם חומרתה של העבירה המדוברת ונסיבות אישיות של מבקש הבקשה. יש להדגיש כי בלא מעט מקרים אכן מחליטים הגורמים הממונים על מחיקתו של הרישום המשטרתי, אך חשוב לבצע את המהלך בתבונה ובאופן מקצועי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:15 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד רביד כהן | 17:35 21/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:11 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
קובי | 23:18 01/05/2018