חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | העונשים הצפויים לאדם שגנב ממעסיקו

העונשים הצפויים לאדם שגנב ממעסיקו

גניבה ממקום העבודה היא תופעה רווחת למדי בישראל, ואין הכוונה דווקא למקרים חמורים שזכו לתהודה בתקשורת. מדובר במעשים קלים יחסית, כמו שימוש ברכבים וציוד שלא למטרות העסק, ואפילו חיסורים בלתי מוצדקים או חיוב על שעות עודפות. אכן, לעיתים מפתה מאוד לנצל את האמון שניתן על ידי המעסיק, או את חוסר הפיקוח בחברה מסוימת, על מנת לעגל פינות ולהרוויח עוד כמה שקלים. יחד עם זאת, חשוב לדעת שגם פעולות קטנות ולכאורה בגדר הנורמטיבי עלולות להוביל להשלכות עונשיות קשות - עו"ד אסף דוק מסביר.

עבירה פלילית לכל דבר

כן. גם המקרים שתוארו לעיל עשויים בהחלט להיחשב לעבירה פלילית, המכונה גניבה ממעביד. אליהם מצטרפים כמובן מעשים חריפים יותר כמו גניבת מזומנים, צ'קים, כרטיסי אשראי וחפצים ממקום התעסוקה. כפי שאמרנו, אם מעשים אלו מתגלים על ידי המעסיק ומגיעים לכדי תלונה במשטרה, יחלו הליכים פליליים בלתי נעימים, בלשון המעטה. מדובר בהליך הכולל חקירות במשטרה, דיונים מול נציגי התביעה, התגוננות מול כתב אישום בבית המשפט, ועונשים מסוגים שונים. זאת כמובן, לצד פתיחת תיק פלילי שיהווה כתם לשנים ארוכות, ועלול להפריע בתחומי חיים רבים כגון קבלה למקומות עבודה. מעבר לכך, ישנם הליכים אזרחיים ומנהליים שעשויים להינקט נגדך בבית דין לעבודה ומטעם בית העסק עצמו.

יותר חמור מגניבה רגילה

יש גם לזכור שגניבה ממעביד חמורה יותר מגניבה רגילה, והדבר מתבטא היטב בענישה: בעוד שהעונש המרבי על גניבה רגילה עומד על 4 שנות מאסר, בגניבה ממעביד הרף המקסימאלי הוא 7 שנים. זאת לצד עונשים נוספים כגון: קנסות כספיים, מאסר על תנאיעבודות שירות ושל"צ.

מצד שני, בניגוד לעבירת גניבה רגילה כאן נחשב המעשה לעבירה פלילית מסוג גניבה ממעסיק רק אם הסכום שגנבת עולה על אלף שקלים – ועל המתלונן והתביעה להוכיח זאת. כמו כן, נדירים מאוד המקרים שבהם גוזר בית המשפט את תקופת המאסר המקסימאלית, והדבר תלוי בין היתר בטיב היחסים ובמידת האמון שבינך ובין המעסיק, משך התקופה בה הועסקת במקום, היעדר עבר פלילי, שיטתיות או מעידה חד פעמית, התפקיד שמילאת וכמובן היקף הגניבה ומידת פגיעתה בבית העסק.

הליכים מנהליים

כאמור, לצד ההליך הפלילי עשוי המעסיק לפנות גם למישור האזרחי-מנהלי. אמנם, ביכולתו לפטר אותך במיידי ואף לשלול פיצויים, אך אם יעשה זאת מבלי לברר את העניינים הוא לוקח סיכון שבעתיד תתבע אותו בתביעה אזרחית. לכן, בהנחה שהמעסיק מתייעץ עם עורך דין, סביר להניח שתזומן תחילה לשימוע. זהו מעמד לא נעים בפני עצמו, וייתכן שיוצגו בפניך ראיות שאסף המעסיק בעזרת חברת חקירות פרטית.

בנוסף, ייתכן מאוד כי תידרש לחתום על הסכם לוויתור על זכויות כמו פיצויי פיטורין, ימי חופשה וכדומה, שיתקזזו מול היקף הגניבה. אינך חייב כמובן לחתום על החוזה, אך רבים בוחרים לעשות זאת כדי להימנע ממשפט פלילי או עמידה בפני בית דין לעבודה. במידה שהדברים אכן יגיעו אל בית הדין לעבודה, סביר מאוד להניח כי יאושרו הפיטורין שלך, אך פחות סביר כי ישללו פיצויי הפיטורין. על כל פנים, ניתן לראות כי ישנן לא מעט דלתות הפתוחות בפני המעסיק שלך וגם בפניך. לכן, חשוב מאוד שתצטייד בשירותיו של עורך דין פלילי שיעמוד לימינך – על אחת כמה וכמה אם הדברים עוברים למישור הפלילי.

חושד שהעובד גונב ממך?

אם התעורר חשד לגניבה בידי עובד יש לפעול באופן מתון ומושכל, למרות התחושות הקשות. אחד הצעדים הנבונים והמומלצים ביותר הוא לפנות אל עורך דין פלילי בעל ניסיון בתחום, המסוגל להדריך את בעל העסק בצעדים העומדים לפניו. לעיתים קרובות, עצם התערבותו של עורך הדין עשויה לגרום לעובד שסרח להודות במעשיו, להביע חרטה ולהסכים להשבת הכספים שנגנבו תוך קיזוז וויתור על התשלומים וההטבות המגיעים לו. יש לזכור כי לעיתים עדיף לסגור את הדברים במהירות וביעילות, על פני הליכים ארוכים ומסורבלים בבית הדין לעבודה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום על גניבה ממעסיקך?

אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה במשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות גניבה מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין גניבה ממעביד פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת גניבה | גניבה ממעסיק | גניבה ממעביד | עונש גניבה ממעסיק

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על גניבה ממעביד
דניאל | 00:53 22/11/2015
עונש על גניבה ממעביד
עו''ד אסף דוק | 15:54 22/11/2015
שימוע על גניבה ממעביד
יאיר | 10:32 14/02/2017
שימוע על גניבה ממעביד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:49 14/02/2017
שימוע על גניבה ממעביד
יאיר | 12:15 14/02/2017
כתב אישום בעבירת גניבה ממעביד
ירדנה | 15:20 30/12/2015
כתב אישום בעבירת גניבה ממעביד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:18 30/12/2015