חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חשיבות הליווי של עורך דין בעבירות מין

חשיבות הליווי של עורך דין בעבירות מין

בתקופה האחרונה אנו עדים לשטף פרסומים אודות פרשיות הקשורות לעבירות מין, שעדיין מצויות בשלב החקירה או בשלבים מתקדמים יותר. מדובר למשל בפרשיות תא"ל בוכריס והשחקן משה אבגי, בהן עולה ביתר שאת נקודה מהותית: פעמים רבות בעבירות מין מדובר במילה כנגד מילה. יתר על כן, ההליכים המשפטיים כנגד החשוד, ולאחר מכן הנאשם, כוללים היבטים רבים ומורכבים. לכן עורך דין פלילי הינו גורם חיוני והכרחי למעבר ההליכים על הצד הטוב ביותר.

הבעיות שבעבירות מין

עבירות המין מהוות תחום משפטי בפני עצמו, המערב רגישות גדולה מאוד לצד מורכבות יוצאת דופן. לדוגמא, ישנן תלונות המוגשות מתוך שאיפת נקם, לאור פרשנות שונה של יחסים שהתקיימו בהסכמה, עקב קיום יחסים עם קטינות מבלי ידיעת הגיל, בשל אירועים שנראים לכאורה שוליים במקום העבודה, ועוד. לכך מצטרפת הנקודה שתיארנו לעיל, כלומר שפעמים רבות מילתה של המתלוננת עומדת מול זו של החשוד, וישנה חשיבות עצומה לשאלת המהימנות והצגת האירוע כבר למן השלבים הראשונים. מעבר לכך, אין ספק שחשדות או האשמות בעבירות אלו מהוות מכה קשה וכתם אישי שימשיך ללוות את האדם עוד שנים רבות, ולפגוע בחייו המקצועיים, המשפחתיים והחברתיים. זאת, עוד לפני שהזכרנו את הענישה המחמירה במקרים אלו. 

תפקידו של עורך הדין

למעשה, אל עורך דין פלילי צריך לפנות מייד כשנודע לחשוד דבר בדיקה או חקירה המתנהלות כנגדו, בין אם במשטרה או במקום העבודה. באשר לחקירת משטרה, יש להבין כי הדברים שייאמרו לחוקרים בהחלט ישמשו כנגד החשוד עם הגשת כתב האישום, ולכן יש להיזהר מאוד בדרך ההתנהלות. בין היתר, בעזרת עורך הדין יש להחליט האם לשמור על זכות השתיקה או לשתף פעולה, האם לכפור לגמרי באשמה ולהכחיש מכל וכל את האירוע, או להודות למשל רק בקיום יחסים בהסכמה אך לא בעבירה עצמה. כמו כן, יש להתכונן היטב על מנת לעמוד בלחצים ובטכניקות שמפעילים החוקרים, להימנע מהפללה עצמית או אמירות שעלולות לסבך מאוד את המצב, ולשמור על קור רוח גם כשנראה שהשמיים נופלים על הראש.

הגעה להסדר טיעון

במידה שכבר הוגש כתב אישום והחל ההליך המשפטי, יש לשקול בעזרת עורך הדין גם את אפשרות ההגעה להסדר טיעון מול הפרקליטות. גם כאן, מדובר בהחלטה גורלית שתשפיע באופן מכריע על העתיד לבוא. ראשית, מפני שהסדר טיעון משמעו כי הנאשם מודה בהאשמה מסוימת המיוחסת לו, ובכך הופך לעבריין מין על כל המשתמע מכך. מאידך, במידה שקיימות כנגדו ראיות מהותיות הרי שהסדר טיעון בו מופחתים האישומים והענישה, בהחלט עשוי למנוע תקופות מאסר ממושכות. יחד עם זאת, רק עורכי דין פליליים מנוסים יידעו האם עדיפה עסקת הטיעון, וכיצד לשנותה עוד יותר לזכות לקוחותיהם תוך העלאת טיעונים המצדיקים זאת.

שאלת המהימנות

כפי שאמרנו, שאלת המהימנות הינה קריטית להכרעת הדין במקרים של עבירות מין. מדובר תחילה במהימנותו של הנאשם שאותה יש להציג בצורה הטובה ביותר, תוך הדגשת מעלותיו והתנהלותו הכללית לאורך השנים. יתר על כן, הצגת הנסיבות המקלות, כגון היעדר עבר פלילי או אי נקיטה באלימות, הינה חשובה ביותר גם לשיקולי הענישה שיפעיל בית המשפט. מאידך, חשיבות גדולה לא פחות יש להתרשמות בית המשפט ממהימנות המתלוננת, כשעל הסנגוריה לנסות לערערה. מטבע הדברים, חקירתה הנגדית של המתלוננת היא מעמד רגיש מאוד, המפוקח ומוגן על ידי בית המשפט. לכן, על עורך הדין לדעת כיצד ומתי בדיוק להעלות שאלות, באילו חומרים להתמקד, והיכן מצויות נקודות התורפה בעדותה. בשורה התחתונה, מדובר בהליכים בעלי מורכבות גבוהה במיוחד, שיש להשאיר לידיהם של עורכי דין מנוסים מאוד.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין | עורך דין עבירות מין | עורך דין הטרדה מינית | חקירת הטרדה מינית | חקירה בעבירות מין

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 10 בחוות סוסים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על הטרדה מינית של קטינה
רועי | 20:50 23/07/2019
מה העונש על הטרדה מינית של קטינה
עו''ד תומר מזרחי | 16:08 28/07/2019
הטרדה מינית וחובת דיווח
מלאכי | 22:31 29/06/2018
הטרדה מינית
יונית | 17:22 29/03/2018
הטרדה מינית
עו''ד עודד רגב | 08:20 23/04/2018