חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חזרה מהודיה של נאשם במשפט פלילי

חזרה מהודיה של נאשם במשפט פלילי

מרבית האנשים סבורים כי מרגע שנאשם הודה בביצוע העבירות המיוחסות לו בבית המשפט, הרי שמדובר בעניין חתום וגמור. ואולם, החוק בישראל מתיר לכל נאשם לחזור בו מהודאתו בכל שלבי המשפט, ואפילו לאחר פסק הדין, כדי למנוע עשיית עוולה לאדם חף מפשע. מאידך, רק מקרים מיוחדים של חזרה מהודיה מתקבלים על ידי בית המשפט, לאחר שהשתכנע כי יש דברים בגו וטעם לפתוח דיון מחודש במקרה.

חזרה מהודיה

בחזרה מהודיה באשמה עוסק סעיף 153 לחוק סדר הדין הפלילי, וזו לשונו: "הודה הנאשם בעובדה, אם בהודיה שבכתב לפני המשפט ואם במהלך המשפט, רשאי הוא בכל שלב של המשפט לחזור בו מן ההודיה, כולה או מקצתה, אם הרשה זאת בית המשפט מנימוקים מיוחדים שיירשמו". בתת הסעיף השני נקבע עוד: "התיר בית המשפט לנאשם לחזור בו מהודייתו אחרי הכרעת הדין, יבטל בית המשפט את הכרעת הדין במידה שיסודה בהודיית הנאשם ויחדש את הדיון אם הדבר מתחייב מן הנסיבות". מכאן ניתן להבין כי מדובר בזכות העומדת לימינו של כל אדם הנאשם בעבירה פלילית. במקרה שהחזרה התקבלה על ידי בית המשפט יהיו ההכרעות המבוססות על ההודאה מבוטלות, לרבות הסדרי טיעון, וייפתח דיון מחודש.

מתי נאשם יכול לחזור בו מהודאה?

מן האמור לעיל ניתן גם להבין שהחוק אינו מונה את המקרים הספציפיים המאפשרים לנאשם לחזור בו מהודיה. מצד אחד, אי ההגדרה משאירה מרחב גדול של סיבות לחזרה, ומצד שני הניסיון מורה שהן יתקבלו רק במקרים יוצאי דופן. על מנת לסבר את האוזן ניתן מספר דוגמאות לסיבות מוצדקות:

  • אם אדם הודה באשמה עקב לחצים שהופעלו עליו בחקירת משטרה, והוא חש מאוים.
  • אם ההודאה ניתנה בעקבות מצוקה נפשית, למשל חשש שיבולע לו או לבני משפחתו אם לא יודה.
  • אם ניתנה הודאה בשל טעות או הטעיה, למשל בשל חוסר הבנה או אי ידיעה של כל פרטי כתב האישום.
  • אם נאשם סבור שמיהר להודות באשמה וביצע בכך טעות, שכן עדיף היה לו לנהל את המשפט ולנסות להוכיח כי הוא חף מפשע.

טענה מורכבת שאינה מתקבלת תמיד

בית המשפט חותר אל הצדק ולבירור האמת, ואינו מעוניין לגרום עוול לחפים מדבר עבירה אף אם הודו בה. זהו הבסיס לזכות החזרה מהודיה באשמה והיא בהחלט עשויה להניב תוצאות. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי לפי בית המשפט העליון יש להשתמש בזכות האמורה רק במקרים מיוחדים, וכאשר הוכח שההודאה לא נמסרה בצורה חופשית ומצפונית. כלומר, לא כל טענה תתקבל על ידי בית המשפט וחובה לשכנעו כי הנאשם מאמין לחלוטין כי הוא חף מן העבירה, ושמסר את הודאתו הראשונית בטעות.

העיקרון שמאחורי היישום הנדיר של זכות זו הוא שאיפה לשמור על אמון הציבור במערכת המשפטית, ולמנוע את שיבוש ההליכים, לכן יבחן בית המשפט שורה ארוכה של נסיבות. למשל, האם הנאשם חוזר בו מהודאתו רק לצרכים טקטיים, האם כבר ניתנה הכרעת דין בעניינו, באיזה שלב מצוי המשפט, האם ייצג את עצמו או באמצעות עורך דין, ועוד. על מנת לסבר את האוזן, בית המשפט כמעט אף פעם לא יאשר את החזרה מהודיה אם כבר ניתן פסק הדין, או אם סיבתה המרכזית היא הפחתת הענישה הצפויה. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד ביבוא סמים קשים באינטרנט סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
ישראל | 09:17 13/10/2017
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
עו''ד אור הדאיה | 11:57 13/10/2017
הסדר טיעון מה הוא?
ד קטין | 15:31 26/08/2017
הסדר טיעון מה הוא?
עו''ד אור הדאיה | 07:57 30/08/2017
הסדר מותנה בעבירת איומים
דקלה | 08:49 23/03/2019
הסדר מותנה בעבירת איומים
עו''ד רביד כהן | 14:24 25/03/2019