חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עימות במשטרה – אל תגיעו לא מוכנים

עימות במשטרה – אל תגיעו לא מוכנים

בתקופה האחרונה עלו לכותרות מספר פרשיות המצויות בשלבי חקירה, ובהן היוו עימותים בין חשודים למתלוננים נדבך מרכזי. דוגמא אחת היא חקירת המשטרה הצבאית בענייניו של תא"ל אופק בוכריס, החשוד בעבירות מין כנגד אישה ששרתה בעבר תחת פיקודו. עו"ד אסף דוק מסביר מהו בעצם אותו "עימות" שמבצעים החוקרים, כיצד הוא מבוצע ומדוע כה חשוב להתכונן אליו.

מתי מתקיים עימות במשטרה וכיצד הוא מבוצע

עימות מתקיים בין שני צדדים: החשוד בעבירה ואדם אחר, שיכול להיות המתלונן הראשי או מישהו שעדותו סותרת במידת מה את זו של החשוד. על העימות יחליטו החוקרים לאחר שהתקבלה תלונה במשטרה, וכשנאספו ראיות מסוימות התומכות בחשדות. יחד עם זאת, המטרה אינה בהכרח לאמת את הראיות שכבר נאספו, שכן אם היו מספיק ראיות בתיק להרשעה או שהחשוד היה בוחר להודות בהן הרי שלא היה צורך בקיום העימות כלל, ואין להניח שיעשה זאת דווקא בפגישה הנוכחית.

למעשה, המטרה היא להושיב את השניים יחדיו ולהבחין אם יתגלו פרטים נוספים מתוך תגובותיהם, כגון אמירות ספונטניות מפלילות הנזרקות בלהט הדברים. ולא פחות חשוב, להבחין במחוות, שתיקות ואמירות המעידות על מהימנות הצדדים, כאשר התנהגותם עשויה להעיד על הסתרה, שקרים או אמינות גבוהה בעת שהם דנים שסוגיה מסוימת. מלבד השניים נוכח בחדר עצמו לפחות שוטר או חוקר אחד, היושב ורושם את הדברים שנאמרים ומדי פעם מכוון את השיחה. כמו כן, האירוע במרבית המקרים מוקלט, מצולם ואף נצפה בזמן אמת על ידי חוקרים אחרים. לאחר מכן ייעשה שימוש בצילומים על מנת לבחון ביתר עיון את האירוע ולהסיק ממנו מסקנות נוספות.

חשיבות ההכנה לעימות במשטרה

בחקירתו של תא"ל אופק בוכריס ביצעו החוקרים תרגיל, כאשר הזמינו אותו לכאורה לחקירה שגרתית ורק כשהגיע התברר לו שהוא יעומת עם אישה שמסרה גרסה מחשידה כנגדו. כוונת החוקרים הייתה כפולה: מצד אחד להפתיע את בוכריס, לבלבל ולהלחיץ אותו, ומצד שני למנוע ממנו את האפשרות להתכונן לעימות. יחד עם זאת, במרבית המקרים תינתן לחשוד הודעה מוקדמת בדבר העימות הצפוי, מה שמאפשר הכנה מוקדמת בעזרת עורך דינו. שתי הנקודות הבאות יבהירו מדוע הדבר כה חשוב:

א. לחץ נפשי – אין ספק כי העימות מהווה סיטואציה מלחיצה מאוד, בפרט אם לחשוד יש מה להסתיר, אך גם אנשים חפים מפשע נוטים להתרגש, להתבלבל, ולהעיד בהתנהגותם על אמיתות "החשדות" לכאורה. הכנה עם עורך הדין מאפשרת לחשוד להבין ולהכיר מראש את הצפוי, להתאמן על הדברים שיומר, לגבש טקטיקה, ומכאן להגיע נינוח יותר. למעשה, הכנה נכונה יכולה להועיל מאוד בהעלאת מהימנות החשוד, ובהחלשת האמון שרוכשים החוקרים לצד השני.

ב. טקטיקה – העימות אינו סתם שיחה בין שני הצדדים, אלא עוסק בנושא אחד או בנושאים מהותיים שלגביהם נמסרו גרסאות מנוגדות. הכנה לעימות תאפשר לבנות את התשובות שיינתנו לאמירות כאלו ואחרות מטעם הצד השני, וגם את השאלות והטענות שיציג החשוד בעצמו כדי להביך את האחר ולהראות את חוסר מהימנותו. יתר על כן, למרות שבחדר נוכח חוקר או שוטר שמסייע לעיתים בהכוונת השיחה, מדובר במפגש "ספונטני" שבו השיחה עשויה לפנות לכאן או לכאן. כלומר, חשוד שהגיע מוכן ויודע לאילו נקודות ברצונו להוביל את השיחה, עשוי להצליח לנווטה למחוזות שיועילו לו ויפגעו בצד השני, ומאידך להתרחק מנושאים בעייתיים עבורו.

לשתוק או לא לשתוק?

נקודה מהותית נוספת נוגעת לזכות השתיקה בעימותים ובכלל. כידוע, החוק מתיר לאדם שלא לומר דבר בחקירתו על מנת להימנע מהפללה עצמית, למרות שיש בכך כדי לחזק את החשדות נגדו במידה מסוימת. הדבר נכון גם לגבי עימותים אך כאן הדברים מסובכים יותר. כלומר, אם החשוד בחר מלכתחילה לשמור על זכות השתיקה, ולא מסר כל גרסה לגבי האירועים, הרי שממילא אין טעם רב בקיום עימות בו ימשיך לשתוק. מצד שני, אם ויתר על זכות השתיקה בתחילת החקירה ומסר את גרסתו, הרי שהתנגדות להשתתף בעימות או שתיקה במהלכו מחזקת מאוד את החשדות. במילים אחרות, עימות איננו הזמן הנכון להחליט לשמור על זכות השתיקה.

כלל ברזל - היוועצו עם סניגור טרם העימות במשטרה

אזרחים רבים נוהגים לחשוב כי רק עבריינים או פושעים מקצועיים מוזמנים או נלקחים לחקירה ולעימות במשטרה ומבלים שעות ארוכות ומתישות בחדרי חקירות אפלים תוך שהם סופגים השפלות מנטליות ואלימות קשה שכל תכליתה היא לשבור בכל מחיר את רוחם ולהוציא מהם מידע, גם אם שקרי, שיהווה את המסמר האחרון בהליך הפלילי המתנהל נגדם. לצערנו, המציאות מלמדת כי גם אזרחים נורמטיביים, ללא עבר פלילי אשר חפים מכל אשם, מוצאים עצמם בעל כורחם, תחת חקירה פלילית ומעצר שווא. בימים בהם נדמה לעיתים כי מטרתה של החקירה המשטרתית אינה מציאת ראיות לחשיפת האמת, אלא מציאת ראיות להרשעתו של חשוד מומלץ כי תעשו לעצמכם כלל ברזל אחד שישרת אתכם בצוק העיתים - היוועצו עם עו"ד טרם החקירה או שמרו על זכות השתיקה עד הגעתו לתחנת המשטרה.

חקירה או עימות במשטרה לאו מילתא זותרא הם. בשגרה אתם מתנהלים באופן נורמטיבי וחיים בתחושה של "לי זה לא יקרה", אולם במידה ומקרה כזה אכן קורה זכרו לשמור על זכות השתיקה ולהמתין להגעתו של עו"ד פלילי לתחנת המשטרה, לא משנה כמה השפלות אתם חוטפים וכמה זמן מעכבים אתכם בתחנה. עליכם להבין כי תצטרכו לגייס עצבי ברזל וקור רוח לצד שליטה עצמית, אך כל זה יהיה נכון וקביל בייחוד כאשר אתם יודעים דבר או שניים על החוק הפלילי בישראל ובמרבית המקרים, מרבית האזרחים כלל אינם יודעים זאת.

זכרו, כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתכם לחקירה במשטרה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה וקיבלתם הזמנה לסור למשטרה ואין לכם מושג מדוע, או לחילופין הסתבכתם בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדכם חקירה פלילית במשטרה, באפשרותכם ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות טופס יצירת הקשר באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה במשטרה | הזמנה לסור למשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | עימות במשטרה | עימות משטרתי | עימות בחקירת משטרה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן ביטול כתב אישום בעבירות יבוא סמים אי העמדה לדין בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה
ישראל | 13:49 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
עו''ד אסף דוק | 14:29 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
חסוי | 10:32 12/07/2015
אי ביצוע עימות בחקירת משטרה
עמיחי | 23:07 19/09/2016
אי ביצוע עימות בחקירת משטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:35 20/09/2016
בקשה לזימון לחקירה באזהרה במשטרה
אורי | 15:54 23/10/2017
בקשה לזימון לחקירה באזהרה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 16:12 25/10/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017
חקירה במשטרה על אלימות במשפחה
חסוי | 20:58 30/08/2016
חקירה במשטרה על אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:43 03/09/2016
הזמנה לסור למשטרה
חסוי | 16:39 20/11/2015
הזמנה לסור למשטרה
עו''ד אסף דוק | 17:05 20/11/2015
ומה עם זכות השתיקה?
אחד | 08:44 21/11/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 09:16 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
עו''ד אלון שליכטר | 13:09 10/10/2015
לאחר חקירה במשטרה - מה עלי לעשות עכשיו?
תל אביבי | 17:06 10/10/2015