חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הטעות שעלתה לרומן זדורוב במאסר עולם

הטעות שעלתה לרומן זדורוב במאסר עולם

לכל אדם החשוד בפלילים עומדת הזכות להיוועץ עם עורך דין, ועל המשטרה להבהיר זאת לאחר שפורטו בפניו החשדות. יש להדגיש כי לא מדובר בהליך פורמאלי גרידא אלא בזכות יסודית ומהותית ביותר. יתר על כן, היוועצות בעורך דין עשויה בהחלט להשפיע ואף להכריע את התנהלות הדברים מכאן והלאה. דוגמא בולטת לכך מהווה מקרה הרצח של הילדה תאיר ראדה משנת 2006, בו הואשם והורשע רומן זדורוב. במאמר הבא נסקור את חשיבות ההתייעצות עם עורך דין לפני החקירה, ונראה כיצד אי התייעצות הובילה לכך שזדורוב ביצע טעויות ומשלם עליהן מחיר יקר.

הודאתו של רומן זדורוב ברצח

זמן מה לאחר שנרצחה תאיר ראדה בבית ספרה שברמת הגולן עצרה המשטרה את רומן זדורוב, שעבד כפועל בניין ובאותו יום שהה במוסד החינוכי. בשלב הראשון שוחרר זדורוב ממעצרו, אך לאחר מכן שב למעצר ולחקירה והודה בפני מדובב משטרתי על כך שביצע את הרצח. זאת כאמור, מבלי שהתייעץ עם עורך דין בתקופה זו. בתחילה טען כי הרצח בוצע מפני שהנרצחת ביקשה ממנו סיגריה ועלבה בו כשסרב להיעתר לבקשתה. בשלב מאוחר יותר סיפר כי בעצם ביצע את הרצח בשל התעללות שחווה בילדותו. ואולם, כעבור זמן מה חזר בו מהודאתו מכל וכל, וטען שזו הוצאה ממנו תחת לחצים. בני משפחתו סיפרו כי מדובר באדם רגיש ועדין נפש, שנשבר בקלות תחת לחצים ומובן מאיליו שהודה במיוחס לו. מצד שני, בהודאתו בפני המדובב הביא זדורוב פרטים שלא פורסמו בציבור, כגון שניים מהצבעים בנעלי הנרצחת, והעובדה ששיערה היה אסוף. חשוב להבין כי מערכות האכיפה והמשפט מייחסות חשיבות גדולה לגרסא הראשונה שמוסרים חשודים בחקירה, העולה על גרסאות מאוחרות יותר, שכן ההנחה היא שיש בגרסא הראשונה יותר מן האמת והכנות.

בעיות עם הראיות במשפט זדורוב

לאורך השנים הועלו ספקות רבים באשר לראיות הקיימות נגד זדורוב, וזאת מצד בני משפחתה, עורכי דינו, גופי תקשורת ואחרים. לדוגמא, למרות שהודה ברצח וסיפר היכן החביא את הסכין (מתחת למרצפות) המשטרה מעולם לא הצליחה למצוא אותו. עוד התברר כי היו עדויות של ילדות מבית הספר לגבי אדם אחר ששהה במקום, המשפחה טענה כי הנרצחת בחלה בסיגריות, וחוות דעת מקצועית של מומחה פורנזי מחו"ל שללה כי טביעות נעליו של זדורוב הן אלו שנמצאו על בגדי הנרצחת. כמו כן, היו שמועות ואף עדויות במשטרה על אנשים אחרים שלכאורה ביצעו את הרצח, אך כיוונים אלו לא נבדקו עד תום – לטענת ההגנה.

התגלגלות משפטי רומן זדורוב

לאחר שבית המשפט המחוזי הרשיעו ברצח בשנת 2010 נגזר עליו מאסר עולם כמתחייב בחוק. ואולם, פרקליטיו ערערו לבית המשפט העליון, שבאופן חריג ביותר החליט להחזיר את המשפט לדיון מחודש במחוזי, עקב חוות דעת המחלישות מאוד את הראיות המרשיעות כנגדו. ואולם, המחוזי שוב קבע את אשמתו של זדורוב, ובערעור נוסף הותיר בית המשפט העליון את ההרשעה על כנה, כשרק שופט אחד קובע שיש לזכותו מחמת הספק.

התייעצות עם עורך דין לפני החקירה במשטרה

מבלי לעסוק בשאלת אשמתו או חפותו של רומן זדורוב, זוהי בהחלט דוגמא בולטת לחשיבותה של התייעצות עם עורך דין לפני חקירה עקב מספר היבטים:

1. הרגעה – כאשר אדם מגיע לחקירה במשטרה הוא לחוץ וחושש מאוד, ולעיתים אף מופעלים כנגדו לחצים קשים מצד החוקרים. מצב זה מוביל להודאות ולאמירות מפלילות, בין אם יש אמת בדברים או שלא. לעומת זאת, ייעוץ מקדים של עורך דין עוזר לאדם להבין את הצפוי לו, לתרגל את החקירה, להכיר את הטכניקות שבהן נוקטים החוקרים, לשקול את מילותיו ולהגיע למעמד זה כשהוא מוכן, רגוע ובטוח יותר.

2. התנהלות התחנה ובמעצר - כאמור, זדורוב התוודה בפני מדובב משטרתי, שמן הסתם היווה "כתף תומכת" בשעת מצוקה. לו רק התייעץ עם עורך דין בזמן היה מוסבר לו על הסכנות שבמפגשים עם אנשים אקראיים, "חברים", "הפסקות סיגריה" עם שוטרים וכן הלאה. בקיצור, היה מוסבר לו שלא לשתף איש במחשבותיו ובמעשיו בכל צורה ואופן, מלבד בחקירה עצמה.

3. זכות השתיקה – הרשעותיו של זדורוב התבססו בעיקר על הודאתו במשטרה. בהנחה שאכן היה לו דבר מה להסתיר, ייעוץ עם עורך דין היה מחוור לו את זכותו לשתוק בחקירה. זוהי זכות בסיסית שאנשים רבים בוחרים לממשה, וביניהם גם אישים מוכרים מאוד. למרות שיש בה כדי לחזק את החשדות במידת מה היא בוודאי פחותה בהשוואה להודאה באשמה. איש מעולם לא הורשע רק מפני ששמר על זכות השתיקה, אך הודאות משמשות להרשעות מדי יום.

עשו לכם כלל ברזל

אם זומנתם לחקירת משטרה או הושמתם במעצר, אל תוותרו בשום אופן על זכותכם להתייעץ עם עורך דין. בין אם ביצעתם את העבירה או שאתם חפים מפשע, ההתייעצות בוודאי תסייע לכם להימנע מטעויות חמורות ומהשלכות קשות ביותר של התנהלות נמהרת בתקופה זו.

במידה וזומנתם לחקירה או נעצרתם על-ידי המשטרה פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות ההיוועצות | חקירת משטרה | חקירה במשטרה | זכות השתיקה בחקירה | זכויות נחקרים | רומן זדורוב | ייעוץ לפני חקירה במשטרה | היוועצות בעורך דין לפני חקירה | רומן זדורוב חקירה במשטרה

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים שחרור ממעצר לקוח שנחשד באונס ותקיפה של בת זוגתו במשך כשנתיים ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה מחיקת רישום משטרתי בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש ביטול הרשעה ללקוח שהואשם בתקיפה הגורמת חבלה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017