חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | החייל שירה במחבל לאחר שנוטרל הואשם בהריגה – ניתוח משפטי
קטגוריות: משפט צבאי

החייל שירה במחבל לאחר שנוטרל הואשם בהריגה – ניתוח משפטי

בימים אלו הוגש נגד החייל שירה למוות במחבל פלסטיני ששכב פצוע על הקרקע כתב אישום לבית הדין הצבאי המייחס לו עבירת הריגה. המאמר הבא מסביר מדוע הוגש כתב אישום בעבירת הריגה, איך ניתן להבדיל משפטית האם החייל היורה הרג את המחבל או ביצע ירי לגיטימי ומוצדק, וכן מה העונש הצפוי לחייל היורה?

כתב אישום נגד החייל היורה אלאור אזריה

כתב אישום הוגש נגד החייל אלאור אזריה אשר ירה למוות במחבל בחברון בעודו שרוע על הרצפה. התביעה הצבאית מייחס לחייל היורה שני אישומים, האישום הראשון מייחס לחייל עבירת הריגה לפי סעיף 298 לחוק העונשין ואילו האישום השני בעניין התנהגות שאינה הולמת לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי.

כתב האישום מתאר כיצד הגיע החייל לזירת הפיגוע מספר דקות לאחר שהמחבל נוטרל, מתוקף תפקידו כחובש צבאי טיפל באחד החיילים הפצועים – ולאחר מכן ניגש אל עבר המחבל, העביר את הקסדה שלו לאחד מחבריו החיילים, דרך את הנשק וירה בראשו של המחבל בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית. התביעה הצבאית טוענת שהמחבל היה שכוב על הרצפה, לא ביצע תקיפה נוספת ולא סיכן את הנוכחים בזירת הפיגוע.

להלן העתק כתב האישום שהוגש נגד החייל היורה;

מה ההבדל בין רצח לבין הריגה?

בתחילה נחקר החייל היורה בחשד לעבירת רצח, אולם בסופו של יום הוגש נגדו כתב אישום בעבירת הריגה. ההבדל בין עבירות הרצח להריגה נעוץ בין היתר ביסוד הנפשי של הנאשם בזמן ביצוע המעשה. לו רצתה הפרקליטות הצבאית להעמיד את החייל היורה לדין בגין עבירת רצח, היה עליה להוכיח את שלושת יסודות העבירה: האחד, שהחייל החליט להמית את המחבל. השני, שהחייל הכין ותכנן את אקט ההמתה מבעוד מועד. השלישי, העדר קינטור מצד המחבל. מאידך, כדי להעמיד את החייל לדין בגין עבירת ההריגה, דיי שהתביעה הצבאית תוכיח שהחייל גרם למותו של המחבל תוך עשיית מעשה אסור. לעניין היסוד הנפשי של עבירת ההריגה, דיי להוכיח שהחייל היה פזיז במעשיו כאשר החליט לירות במחבל למוות וכי החייל צפה באפשרות שהתנהגותו תגרום למותו של המחבל.

האם החייל היורה אשם בהריגת המחבל?

מדובר בשאלה מורכבת אשר תוכרע בסופו של יום בבית הדין הצבאי. אולם עורך דין פלילי יכול לטעון להגנות שיעמדו לצד החייל במהלך המשפט. בין היתר, ניתן לטעון שהחייל חשש שהמחבל נשוא עליו מטען נפץ ועל כן, למרות שהוא בהחלט ירה במחבל והרג אותו בעודו שוכב על הרצפה, הרי שהפעולה שנקט החייל היא הכרחית לניטרול הסכנה באופן סופי. ההגנה האפשרית לחייל היורה לעניין זה היא הגנת הצורך על פי סעיף 34יא לחוק העונשין לפיה מעשיו היו נחוצים באופן מיידי לשם הצלת חייו שלו או של זולתו מסכנה מוחשית.

זאת אומרת, שאם ניתן יהיה להוכיח שהחייל סבר בצדק שהמחבל נושא על גופו מטען נפץ וכי אם לא ינטרל את המחבל, הוא או חבריו עלולים להיפגע, הרי שניתן יהיה לזכות את החייל מעבירת ההריגה.

מאידך, יש הטוענים שניתן ללמוד מהתנהלותו של החייל היורה בזירת הפיגוע כדי להצביע על כך שלא החשש מפני מטען צינור הניע אותו לירות – אלא רצונו להמית את המחבל אשר פגע בחבריו. במצב דברים זה, מבחינה משפטית, מתקיימים לכאורה היסודות הדרושים להוכחת עבירת ההריגה, שהרי המחבל אומנם "קינטר" בכך שפגע בחבריו של החייל זמן קצר קודם לכן, אולם מאחר שהוא נוטרל ולא היווה סכנה לחיי החייל או חבריו, הרי שירי מאוחר לראשו הוא בלתי מוצדק, לא נועד לשם הצלחת חיי החייל או חבריו, ומעיד על רצונו של החייל להמית את המחבל בהלך רוח של פזיזות לכל הפחות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחה שנחקרה בחשד שאיימה והרסה רכוש של קשיש בו טיפלה סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה סדום בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
רונן | 05:31 01/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:30 01/06/2016
התיישנות עבירת מעשה מגונה
דקלה | 14:13 07/09/2015
התיישנות עבירת מעשה מגונה
עו''ד אלון שליכטר | 15:02 12/09/2015