חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | העליון קבע - לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר

העליון קבע - לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר

בשנים האחרונות החלו להפעיל רשויות המשפט והאכיפה מעצרי בית עם אזיקים אלקטרוניים, במקום לשלוח את החשודים למעצר במתקני כליאה. מצד אחד, מדובר באפשרות טובה לאין שיעור מבילוי ימים רבים מאחורי סורג ובריח. מצד שני, יש לה גם מספר חסרונות ואחד הבולט שבהם הוא קביעת בית המשפט העליון לאחרונה כי לא ניתן לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר שנגזרה.

מהו אזיק אלקטרוני ומתי ייעשה בו שימוש

אזיק אלקטרוני הוא פיתוח טכנולוגי שיודע לתת קריאה על מקום הימצאו של אדם שאל רגלו הוא מוצמד. לתוך מערכת השליטה מוגדרים מראש מיקומים ואזורים שאליהם מותר לחשוד לנוע, והיא מתריעה אם מתקיימת חריגה. כך למשל, ניתן לוודא שאדם שהושם במעצר בית לא יוצא מביתו, או יוצא רק למקום העבודה. על כן, על פניו מדובר בחלופה טובה הן מבחינתו של העצור והן מבחינת המדינה. העצור יכול לשהות בביתו בתנאים עדיפים בהרבה ממתקן כליאה, ואילו המדינה מקטינה את העומס שקיים ממילא במתקנים אלו. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי לא בכל מקרה תיושם חלופה זו, והשיקול המרכזי שינחה את בית המשפט הוא מידת הסיכון שמהווה החשוד לאנשים ספציפיים ולציבור בכללותו. מטבע הדברים, ככל שמידת המסוכנות גבוהה יותר כך קטנים הסיכויים להחלטה על מעצר בית עם איזוק אלקטרוני.

מעצר בית וקיזוז ימי המאסר

כאשר נגזר דינו של אדם שהיה עצור במתקן כליאה, בדרך כלל יופחתו מהעונש הימים שבהם כבר בילה במעצר. זאת מאחר שהמעצר מהווה פגיעה חמורה ביותר בחירותו, ולמעשה דומה למאסר כמעט מכל בחינה. ואולם, דברים אלו אינם נכונים לגבי מעצר בית שמהווה חלופה למעצר בלבד ומתקיים בתנאים נוחים בהרבה, כך שהוא לא נחשב לקיזוז הימים. הדברים מעט מורכבים יותר כאשר מדובר באיזוק אלקטרוני, כפי שנראה להלן.

סוגיית האזיקים וקיזוז ימי מאסר

בשנת 2014 נכנסו תיקונים לחקיקה העוסקת בפיקוח אלקטרוני של עצירים ושל אסירים ששוחררו על תנאי. לשון התיקון קובעת כי אם הושם אדם תחת פיקוח אלקטרוני (מבלי להבדיל בין עצור בבית או במתקן כליאה), הרי שהדבר נחשב למעצר ולא לחלופת מעצר בלבד. לכאורה, מכיוון שהאזיק מגביל עוד יותר את חירותו ותנועתו של החשוד, הרי שגם אם הוא מבלה את הימים בביתו יש להורידם בסופו של יום מעונש המאסר. אכן, במשך תקופת מה יצאו פסיקות שונות בעניין, וחלק מהמורשעים נהנו מקיזוז הימים למרות ששהו במעצר בית ולא במתקן כליאה. יחד עם זאת, לאחרונה השתנו ההנחיות.

אין עוד אפשרות לקיזוז הימים תחת אזיק אלקטרוני

לפני ימים אחדים הוציא בית המשפט העליון פסיקה ברורה בסוגיה זו (ראו: ע"פ 7768/15 פלוני נגד מדינת ישראל) , לאחר שהתברר כי קיים חוסר שוויון בין עונשיהם של מורשעים. השופטים קבעו כי אזיק אלקטרוני אינו משנה באופן מהותי את התנאים המועדפים של מעצר בית, והוא אינו מצוי באותו קנה מידה של פגיעה בחירות במתקן כליאה. כלומר, למרות שלשון החוק משווה לכאורה בין איזוק אלקטרוני ובין מעצר ממשי, קבעו השופטים כי לא זו הייתה הכוונה. לכן, מעתה והלאה לא תהיה עוד אפשרות לקזז את האיזוק במסגרת מעצר הבית מימי המאסר בפועל שייגזרו, והוא יוותר בגדר חלופה בלבד ולא כמעצר ממשי.

יחד עם זאת -  ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני יהוו שיקול להקלה בגזר הדין

לדעת בית המשפט העליון, מעצר בפיקוח אלקטרוני, מקומו להישקל במעמד מתן גזר הדין. כלומר - שיקול הדעת האם לקזז אוטומטית את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מעונש המאסר בפועל שנגזר על נאשם ששהה במעצר בפיקוח מהווה נסיבה לקולא שעל בית המשפט לדון בה בעת גזירת הדין. כמו כן, במסגרת החלטתו על בית המשפט להתייחס להיקף ההגבלה על חירותו של הנאשם במסגרת המעצר, ואת המרחק בין מיקום המעצר בפיקוח אלקטרוני לבין משפחתו של העצור ומרכז חייו בכלל - כך שככל שתנאי המעצר באיזוק קשים הם - כך יהיה על בית המשפט לשקול לקולא את תנאי המעצר בבואו לגזור את הדין.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו ענישה מקלה: 3.5 חודשי עבודות שירות בלבד בגין גידול סמים במשקל 900 גרם שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק אונס נגד לקוח מחוסר אשמה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת פיקוח על מעצר בית באזיק אלקטרוני
שמעון | 15:36 05/05/2014
החלפת פיקוח על מעצר בית באזיק אלקטרוני
עו''ד אסף דוק | 17:59 05/05/2014
ביטול אזיק אלקטרוני
חסוי | 17:00 28/07/2014
ביטול אזיק אלקטרוני
עו''ד אסף דוק | 21:03 28/07/2014
מעצר בתיק סמים
יקיר | 04:06 13/02/2018
מעצר בתיק סמים
עו''ד עודד רגב | 18:57 19/02/2018