חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | העונשים לעוברים על חוק מימון מפלגות

העונשים לעוברים על חוק מימון מפלגות

בעת האחרונה שוב עולה לכותרות חוק מימון מפלגות, שבדרך כלל מופיע בעיתונות תקופה מסוימת לאחר שמסתיימות הבחירות לכנסת ולפריימריז של מפלגות. הפעם תופסת את העין החקירה שמתקיימת בעניינו של חבר הכנסת בוז'י הרצוג, יושב ראש מפלגת העבודה וראש האופוזיציה. הרצוג נאשם בין היתר בקבלת תרומה אסורה, במהלך הפריימריז למפלגה שהתקיימו לפני כשנה וחצי. בשורות הבאות נבחן את חוק מימון המפלגות ואת ההיבט הפלילי שלו.

מהותו של חוק מימון מפלגות

חוק מימון מפלגות נחקק בשנת 1973 ומאז הוכנסו בו מספר תיקונים. באופן כללי, מטרתו להסדיר את הפעילות הכלכלית של מפלגות, כשמצד אחד קבועים בו מימונים לצורך מערכות בחירות והתנהלות שוטפת, ומצד שני סייגים לקבלה של תרומות. המימון השוטף שמקבלות המפלגות ניתן בהתאם למספר חברי הכנסת שלהן ומתקבל מתקציב המדינה, ואילו הוצאות הבחירות ממומנות בסעיף ייעודי. בתוך כך, ישנה מגבלות על תקרת ההוצאה של מפלגות, מגבלות על סכומי ומקורות התרומות, ואיסורים על נטילת הלוואות.

כמה מותר לתרום למפלגות בישראל

כאמור, בחוק מימון מפלגות קיימים איסורים שונים על קבלת תרומות. ראשית, החוק מתיר לכל אזרח שיכול להצביע לכנסת לתרום כספים למפלגות בישראל, כאשר הסכומים משתנים מעת לעת ונעים בין 1,000 ל- 2,000 שקלים. יחד עם זאת, אסור לקבל תרומה מאנשים שאין להם זכות בחירה או מתאגידים (מלבד אגודה חקלאית כמו מושב או קיבוץ להם מותר לתרום). יתר על כן, את כל התרומות שערכן עולה על אלף שקלים חובה לפרסם באתרי האינטרנט של המפלגות, ואין אפשרות לקבל תרומות הניתנות בעילום שם.

ההיבט הפלילי של חוק מימון מפלגות

סעיף 9 לחוק מימון מפלגות עוסק בעונשים המוטלים בגין עבירה על התקנות. ראשית, נקבע עונש מרבי של שנת מאסר אחת בגין מתן תרומה בניגוד להוראות החוק, וגם על קבלת תרומה בניגוד להוראות בשם רשימת מועמדים או מפלגה. עוד מוטל עונש של שנת מאסר אחת על מי שאינו מוסר את המסמכים הנדרשים מטעם רואה החשבון של המפלגה, ועל מי שנתן כל התחייבות ממונית (כלומר הלוואה) שלא לבנק ושלא לאחר הפעולות הנדרשות מול יושב ראש הכנסת. בנוסף לכך, מוטל עונש מרבי של שנת מאסר אחת או קנס על מי שנותן הוראה או מאשר להוציא הוצאה שתביא לחריגה מהוראות החוק. לבסוף, עונש של 3 שנות מאסר מוטל על מי שמוסר הצהרה כוזבת בפרט מהותי לגבי הוראות ואישורים המובילים לחריגה מתקנות החוק. לגבי כל העבירות הללו, מדובר במעשים שנעשו ביודעין. יש לציין כי הפיקוח על נושאים אלו מוטל על מבקר המדינה, וכן על ועדה ציבורית ייעודית.

שתי דוגמאות בולטות

חשוב לציין כי לאורך השנים הועברו ביקורות רבות על חוק מימון המפלגות. מצד אחד, מטרתו להביא לשקיפות מרבית ולסדר כלכלי בהתנהלותן של מפלגות. מצד שני, הטענה היא שהוא אינו מותיר לקבל סכומים גבוהים מספיק כתרומה, ולכן מי ששומר על החוק נמצא בעמדת נחיתות לעומת מי שעובר עליו. אחד המקרים הידועים ביותר הוא זה של עומרי שרון, אשר הואשם בהפרת חוק מימון מפלגות בזמן שניהל את מסע הבחירות של אריאל שרון בפריימריז של הליכוד. בית המשפט גזר עליו 9 חודשים מאסר בפועל וקנס בסך מאות אלפי שקלים, כשלאחר מכן העונש הופחת ל-7 חודשי מאסר על ידי בית המשפט המחוזי.

דוגמא בולטת נוספת מהעת האחרונה היא כאמור של יושב ראש מפלגת העבודה, בוז'י הרצוג, החשוד בקבלת תרומה אסורה, במסירת תצהיר כוזב, ובאי דיווח על קבלת תרומה. כאמור, מדובר בעבירות שעונשיהן המרביים נעים בין שנה אחת ל- 3 שנות מאסר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים שחרור ממעצר חשוד בהצתת מבנה בית המשפט בתל אביב שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק פלילי באזהרה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פתיחת תיק על אי מסירת פרטים
חיים חן | 08:09 28/07/2018
פתיחת תיק על אי מסירת פרטים
עו''ד אסף דוק | 12:32 28/07/2018
פתיחת תיק על אי מסירת פרטים
חיים חן | 15:26 28/07/2018
מסירת עדות כוזבת במשטרה והוצאת לשון הרע
שלמה אסף | 13:59 14/09/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017