חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | זיכוי מעבירות סמים – כיצד הוא מושג?

זיכוי מעבירות סמים – כיצד הוא מושג?

אנשים רבים בישראל מוצאים את עצמם בפני חקירות ואישומים בגין עבירות סמים, בין אם לצריכה עצמית או בכמויות מסחריות. חשוב לדעת כי לעיתים קרובות יכול עורך דין פלילי להוביל לזיכוי מוחלט מהעבירות ולסגירת התיק מכל וכל.

דרכים רבות להשגת זיכוי מעבירות סמים

למעשה, תפקידו של עורך הדין הוא לאתר בחומרים כל נסיבה העשויה להקל עם מרשו או להפריך את טיעוני התביעה. בתוך כך, ישנם מצבים המאפשרים להשיג זיכוי מוחלט מהעבירה ואפילו אם נתפסו על הנאשם או אצלו סמים מסוכנים, שתילים, אמצעי גידול וכדומה. לדוגמא, אם בתיקו של הנאשם נתפסו סמים אך לטענתו אלו הושמו שם בלא ידיעתו, או שנתבקש להעביר את התיק מבלי שהתעורר אצלו חשד סביר לקיומו של סם, ייתכן מאוד שניתן יהיה להשיג זיכוי. מאחר שקצרה היריעה מלתאר את כל הדרכים הפתוחות להשגת זיכוי נתאר להלן כמה מהנפוצות שבהן.

תקלות בבדיקות סמים בתחנת המשטרה

לעיתים קרובות כאשר נתפס חשוד בעבירת החזקת סמים, ובמיוחד אם הוא נוהג ברכב, יבוצעו בתחנת המשטרה בדיקות לגילוי שרידי סם בגופו. מדובר בעיקר בבדיקות שתן ודם המתחלקות לשני סוגים. הסוג הראשון הוא ערכות בדיקת שתן הנראות כמו ערכות הריון, שנותנות באופן מהיר מאוד תוצאה כללית. כלומר, הימצאות סם בגוף, אי הימצאותו או תוצאה שאינה חד משמעית. כבר לתוצאות אלו עשויה להיות השלכה משמעותית על המשך הטיפול בתיק, לרבות שלילה מנהלית של הרישיון והחרמת הרכב, וכמובן חיזוק או החלשת הראיות להמשך ההליך הפלילי.

יחד עם זאת, לעיתים קרובות משטרת ישראל אינה מתנהלת באופן תקין לחלוטין, שכן השוטרים בתחנה עשויים לבצע טעויות בלקיחת הדגימה הראשונית ובפרשנותה. לכך מצטרפות הבדיקות הבאות שלהן חשיבות גדולה עוד יותר. מדובר בבדיקות שתן ודם שנשלחות למדור זיהוי פלילי, וביכולתן לתת תוצאות ברורות וחד משמעיות לגבי הימצאות הסם וכמותו. גם כאן, חשוב לדעת שישנם נהלים ברורים לגבי אופן לקיחת הבדיקות, זמן שמירתן בתחנה, שמירה בקירור, כלי הדגימה ועוד. לעיתים קרובות מתבצעות חריגות מנהלים אלו בתחנה עצמה, והמשמעות היא שלא ניתן להסתמך עליהן לקביעת אשמה. על כן, במקרים רבים כבר הצליחו עורכי דין להביא לזיכוי מוחלט של נאשמים עקב פגמים בניהול הבדיקות.

חיפוש לא חוקי על הגוף – עילה לזיכוי

חוק סדר הדין הפלילי מניח לשוטרים לבצע חיפוש על גופו של אדם, במידה שהוא נמצא במקום או בקרבת מקום שבו מתבצע חיפוש, ואם אצל השוטרים מתעורר חשד סביר כי מצוי בחזקתו דבר מה שהם מחפשים או שהם רשאים לחפשו. לכאורה מדובר בגדרה נרחבת המותירה שיקול דעת גדול לשוטרים ולתחושות הבטן שלהם. ואולם, באותה הנשימה היא גם אוסרת על ביצוע חיפוש מבלי שהאדם מעורר חשד סביר. לדוגמא, אם אדם מבלה במועדון שבו נתפסו בעבר סמים, אין בכך כדי לעורר חשד סביר. המשמעות היא שגם אם נתפסו עליו סמים, יהיה השוטר חייב להסביר מה בהתנהגותו או במראהו עורר את החשד, כלומר היבטים ספציפיים לאותו האדם. במידה שלא יצליח להצדיק את החשד הספציפי הרי שמדובר בחריגה מסדר הדין הפלילי, ולכן גם אם נתפסו סמים על אותו האדם הוא יזוכה.

הסכמה לא חוקית לחיפוש סמים בבית

על פי סדר הדין הפלילי מותר לבצע חיפוש בביתו של אדם אם קיים צו חתום על ידי שופט, אם ישנו חשד סביר בזמן אמת, או אם האדם הסכים לביצוע חיפוש. ואולם, במקרים רבים השוטרים אינם מיידעים את החשוד בדבר זכותו לסרב לחיפוש, ואינם מסבירים לו כי סירוב הינו זכותו החוקית שאינה מעידה על אשמה. לכן, אם אדם הסכים שיחפשו בחפציו או בביתו מבלי שהוסברו לו זכויותיו, ובוודאי אם נאמר לו שאם יסרב יעצרו או יעכבו אותו – הרי שיש בכך חריגה מסדר הדין הפלילי. במקרה זה, גם אם נתפסו סמים בביתו לא ישמש הדבר בתור ראיה כנגדו וניתן להשיג זיכוי. למעשה, כל מקרה שבו לא מסבירים לאדם את זכויותיו, שלא מסבירים לגבי אי תקפות חיפוש ללא צו, ואפילו אם מתקיימות חריגות קטנות יותר כמו עיכוב יתר על המידה בתחנה – כל אלו יכולים לשמש את עורך הדין הפלילי על מנת להביא לפסילת הראיות ולזיכוי הנאשם.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | הלכת בן חיים | עורך דין עבירות סמים | חיפוש לא חוקי | פסילה עקב חיפוש לא חוקי | חיפוש לא חוקי בבית | זיכוי מעבירות סמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
אלון | 19:14 19/08/2017
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
עו''ד אור הדאיה | 21:46 20/08/2017
ערעור על זיכוי שכנים אלימים
שלי | 14:50 13/09/2017
ערעור על זיכוי שכנים אלימים
עו''ד אור הדאיה | 15:08 15/09/2017