חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם העסקת עובד זר בניגוד לחוק היא עבירה פלילית?

האם העסקת עובד זר בניגוד לחוק היא עבירה פלילית?

אם אתם מעסיקים עובד זר בביתכם או בעסק חשוב שתדעו כי אי עמידה בתקנות האמורות בחוק העובדים הזרים לשנת 1991, עלולה בהחלט להיחשב בתור עבירה פלילית. אמנם, במקרים רבים מטופלים מקרים אלו במסגרת מנהלית ומסתיימים בקנסות בלבד, אך החוק בהחלט מאפשר להגיש נגדכם כתב אישום פלילי.

מתי העסקת עובדים זרים הופכת לעבירה פלילית?

העיקרון שמאחורי חוק העובדים הזרים הוא להגביל את ההעסקה הבלתי חוקית שלהם, וזאת הן כדי לשמר את מרקם המשק הישראלי, והן כדי להבטיח שלא ייפגעו זכויותיהם של העובדים הזרים. מדובר בחוק העוסק בשורה ארוכה של נושאים, ביניהם זכאות להעסקה, קבלת היתרים, תנאי העסקה, ענפים מותרים ועוד. בתוך כך, קבועות גם סנקציות המוטלות על מי שעובר על החוק, כאשר הענישה המרבית הינה שנת מאסר אחת או קנסות המגיעים לכ- 115,000 שקלים. למעשה, כל העסקה של עובדים זרים בלא היתר הולם או בניגוד לתנאים המוסדרים עשויה להיחשב כעבירה פלילית.

לדוגמא, העסקתם מבלי לדאוג לביטוח רפואי עבורם, בלא עריכת חוזה עבודה חוקי, העמדת תנאי מגורים שאינם הולמים, ואי קבלת היתר כנדרש. זאת בנוסף על פעולות תיווך בהעסקת עובדים זרים שלא כחוק, ביצוע ניכויים משכרם של עובדים שלא כחוק, אי מתן מידע הנוגע לשכר, והחזקת מסמכים שלא במקום העבודה.

הסכנות שבהעסקה בניגוד לחוק העובדים הזרים

למרבה הצער, ישראלים רבים מתפתים להעסיק עובדים זרים בניגוד לחוק, למשל לאור נטייה לעגל פינות, צורך דוחק בידיים עובדות, או רצון לחסוך בכספים. ואולם, ראוי לזכור כי עבירות על החוק חושפות אתכם לפשיטות מטעם מפקחי רשות ההגירה, בין אם במקום העבודה או מקום מגוריהם של העובדים. למעשה, המפקחים יכולים להיכנס למתחמים אלו גם ללא צו ולבצע בהם חיפושים, כאשר הפרעה למילוי תפקידם עלולה לעלות בחצי שנת מאסר.

מעבר לכך, במידה שהעבירה עוברת למישור הפלילי תהיו צפויים גם לחקירה משטרתית, לפתיחתו של רישום פלילי, לכתב אישום ולמשפט, וכאמור גם לענישה העלולה להיות יקרה מאוד בכסף או בימי מאסר. לכן, עליכם להכיר היטב את תקנות ההעסקה ולפעול בהתאם להן, ובמידה שאתם בכל זאת חשודים בעבירה – מהרו לפנות אל עורך דין פלילי לקבלת ייצוג משפטי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות הארכת מאסר מותנה לנאשם בעבירות סחר בסמים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים קבלת בקשה לעיכוב הליכים בתיק יבוא סמים ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 11:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:58 07/02/2017
אישור העסקת עברייני מין
יצחק משה | 20:08 20/11/2016
אישור העסקת עברייני מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:41 20/11/2016
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017