חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תלונה על שוטר - מה עושים ולמי פונים?

תלונה על שוטר - מה עושים ולמי פונים?

תפקידם של השוטרים הוא להגן על שלום וביטחון האזרחים, ולשמור על הסדר הציבורי. ואולם, לעיתים קרובות אנו שומעים או נתקלים בשוטרים שאינם ממלאים את תפקידם נאמנה, בין אם מדובר בהזנחת טיפול, התנהגות בלתי הולמת, שימוש באלימות מופרזת, או ניסיון להלך אימים ולתפור תיקים לחשודים. במקרים אלו ניתן לפנות בתלונה לגורמים שונים בהתאם להתנהלות הקלוקלת שבה נתקלתם.

התנהגות בלתי נאותה של שוטרים – היחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל

אם נתקלתם בהתנהגות בלתי נאותה של שוטר, כמו התעלמות מתלונה מצידכם, שימוש בשפה גסה, אי ענידת תג זיהוי או עיכוב שאיננו מוצדק, תוכלו לפנות אל היחידה לתלונות הציבור של משטרת ישראל. מדובר במערך מרחבי, מחוזי וארצי המטפל בתלונות של אזרחים הקשורות להתנהלות המשטרה בכלל, ולשוטרים ספציפיים שלא מילאו כנדרש את תפקידם או התנהלו באופן לקוי.

היחידה לתלונות הציבור כפופה לסמפכ"ל המשטרה ופועלת ביחד עם היחידה לביקורת. אנשיה עומדים בראש ההיררכיה ומטפלים בתלונות נגד שוטרים שמשרתים ביחידות ארציות, ביחידות של המטה הארצי, וכן נגד קצינים שדרגתם מעל לסגן ניצב. בתוך כך, הם מנחים את קציני תלונות הציבור שפרוסים במקומות שונים בארץ, החל במרחבים ועד למחוזות, וכן דנים בערעורים על החלטות שהתקבלו במחוזות השונים. כלומר, על החלטות שהתקבלו על ידי קציני תלונות ציבור במרחבים יש לערער ליחידות המחוז, ועל החלטות של המחוז ליחידה הארצית. יחד עם זאת, ראוי לציין כי ניתן לפנות גם אל מבקר המדינה דרך משרד המשפטים, ולעיתים קרובות זו הדרך המועדפת. על פי הסטטיסטיקה, רק 4 מתוך 100 תלונות נמצאות כמוצדקות על ידי יחידות תלונות הציבור במשטרה, לעומת כ- 40 מתוך 100 הנבדקות על ידי מבקר המדינה.

עבירות פליליות שביצעו שוטרים – מחלקת חקירות שוטרים (מח"ש)

אם נתקלתם בשוטר שביצע עבירה פלילית, כגון שימוש באלימות פיזית, איומים, סחיטה, ניסיון לתפור תיק או הטרדה מינית, הכתובת הראשית לפניות היא המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). מדובר במחלקה שבסמכותה לחקור תלונות על עבירות פליליות של שוטרים, וגם להעמידם לדין. מדובר בעבירות שעונשן עולה על שנת מאסר אחת, למעט עבירות המערבות שימוש בכוח שעליהן אין הגבלה. את הפניה יכול לבצע כל אדם בישראל, בהנחה שמצוי אצלו מידע הנוגע לעבירות פליליות מטעם שוטרים. לשם כך, מומלץ לנסות ולהשיג כמה שיותר מידע וראיות אודות האירוע, כגון צילומים ועדויות של אחרים, וכן את פרטיו של השוטר. יש ציין כי מרבית השוטרים אכן מורתעים על ידי מח"ש, המהווה גוף עצמאי ופרטי מחוץ למשטרה, ואינם מעוניינים כי תפתח כנגדם חקירה פלילית מטעמה. יחד עם זאת, כפי שראינו לעיל הטיפול באנשי המערכת לוקה בחסר לעיתים קרובות, וגם כאן הנתונים מעידים כי רק 7 מתוך 100 תלונות מגיעות לכדי אישום. השאר נסגרות לרוב עקב היעדר עניין לציבור, היעדר ראיות או מציאת התלונה כבלתי מוצדקת.

פנייה לעורך דין פלילי לצורך תלונות נגד שוטרים

אין ספק כי מדובר בנתונים מעוררי דאגה, ובפרט כאשר מדובר בתלונות הקשורות לתיקים פליליים שמתנהלים נגד חשודים ונאשמים. זאת מפני שבמקרים אלו מציאת התלונה כמוצדקת עשויה לתרום לזיכוי הנאשם ולסגירת התיק הפלילי. לכן, מומלץ לבצע את הפנייה לגורמים המוסמכים בעזרת עורך דין פלילי, אשר יסייע באיסוף החומרים ויגיש את התלונה למחלקות הרלוונטיות, תוך הדגשה נכונה וברורה של ההיבטים הפליליים, ושימוש בשפה מקצועית המעידה על כוונותיו ויכולותיו הרציניות של מגיש התלונה.

נפלת קורבן לאלימות משטרתית?

משרדנו מתמחה בייצוג נפגעי אלימות שוטרים תוך הצלחות מוכחות בתחום מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפלת קורבן לאלימות משטרתית, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהטריד מינית עובדת קטינה שלו ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם ביבוא סמים באינטרנט סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בתקיפת קטין על-ידי אחראי סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה על אלימות במשפחה שהובילה לתיק על העלבת עובד ציבור
אזרח | 10:04 01/12/2013
תיק פלילי בגין העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 10:42 01/12/2013
תודה רבה על תשובתך המפורטת והמהירה!
אזרח | 10:54 01/12/2013
תלונה על שוטר
נאווה | 03:07 18/12/2016
תלונה על שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:07 20/12/2016
ביטול תלונה במשטרה
שירז | 11:17 26/05/2019