חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם רצוי שעורך דין יתלווה עם חשוד לחקירת משטרה?

האם רצוי שעורך דין יתלווה עם חשוד לחקירת משטרה?

יום אחד הטלפון מצלצל ועל הקו נמצא שוטר שמזמין אתכם לתחנת המשטרה המקומית, שם מסתבר שאתם חשודים בעבירה פלילית ועומדים בפני חקירה תחת אזהרה. גם מוסבר לכם שלפני שתתחיל החקירה זכותכם להיוועץ בעורך דין. כעת אתם מתלבטים אם כדאי לעצור הכול ולהמתין עד שיגיע לתחנה, או פשוט להיכנס לחדר ו- "לגמור עם זה". השוטרים בוודאי יעדיפו את האפשרות השנייה, אך מה אתכם? מהי הבחירה הנכונה עבורכם? בשורות הבאות נבחן את הנושא ממספר כיוונים.

מי בכלל צריך עורך דין? אני אזרח שומר חוק!

זוהי אחת הטעויות הנפוצות של אנשים שמנהלים אורך חיים נורמטיבי: כל עוד נשמור על הכללים ונהיה "בסדר", גם המערכת תהיה "בסדר" איתנו. ואולם, המציאות שונה לחלוטין. על פי הנתונים העדכניים רוב האנשים שמוצאים את עצמם מזומנים לחקירת משטרה נמנים על האזרחים הנורמטיביים, שמעולם לא ביצעו עבירה פלילית לפני כן. כיצד הדבר ייתכן? ובכן, ישנן סיבות רבות ושונות שבגינן עשוי אדם להיות מזומן לחקירה. למשל, עקב סכסוך עם שכן או עם הגרושה, מתחרים למקצוע שמעוניינים לפגוע בשמו הטוב, עמיתה לעבודה שסבורה כי הוטרדה מינית, או כאשר ישנם חשדות אמיתיים (מוצדקים או לא) לביצוע עבירות פליליות. כך, ביום בהיר אחד הטלפון מצלצל והאדם מוזמן לתחנה, לעיתים קרובות מבלי שיסבירו לו במה הוא חשוד, ואפילו לא מסבירים שמדובר בחקירה ומה השלכותיה.

אבל אם אזמין עורך דין יחשבו שאני פושע

זימון לחקירה הוא ללא ספק אירוע בלתי נעים, וכל אדם שעבר את החוויה יודע זאת היטב. פתאום החיים נעצרים וההרגשה היא שהשמיים נופלים, לחץ הדם עולה, המחשבות מתרוצצות לכל הכיוונים, המתח עצום וקשה מאוד להתייחס לדברים באופן שקול ומחושב. זוהי בדיוק הדרך הלא נכונה להתמודד עם המצב, ועורך דין בהחלט יכול לסייע לכם. מצד שני, רוב האנשים מחזיקים בדעה כי הזמנת עורך דין לחקירה תעיד לשוטרים על כך שיש להם מה להסתיר, ובעצם על אשמתם. ובכן, בנושא זה חשוב להבין שני דברים: הראשון הוא שמבחינת השוטרים אדם שהוזמן לחקירה הוא כבר פושע! אנו חיים אמנם במדינה שבה חזקת החפות עומדת לחשודים, אך למרבה הצער המציאות מוכיחה אחרת. כלומר, במקום לברר את האמת הנטייה של אנשי המשטרה היא לנסות ולהוכיח כי האדם המצוי בחקירה אכן אשם. לשם כך יסתייעו במגוון שיטות ומניפולציות שנדבר עליהן בהמשך, אך לעניינו חשוב לזכור שאתם ממילא "אשמים" בעיני השוטרים. לכן, הזמנת עורך דין לא תעלה או תוריד מבחינתם. הדבר השני שיש להבין הוא שזימון עורך דין לליווי בחקירה אינו עניין נדיר, ושמדובר בזכות חוקית שחשוב לנצלה.

טעות נוספת: אולי אפשר להסתדר לבד עם החוקרים

נכון, אולי תוכלו להסתדר לבד עם החוקרים, אך קחו בחשבון שלדברים שתאמרו בחקירה יהיו השלכות מכריעות על התנהלות התיק הפלילי מעתה והלאה. למעשה, החקירה היא השלד של ההליך הפלילי - קרי הבסיס שעליו יושתת התיק שלכם, לרבות ההחלטה האם לעצור אתכם לאחר החקירה וכן שאלת גיבוש כתב אישום והדיונים בבית המשפט. מולכם ישבו אנשים שחקירות הן לחם חוקם, ומה שמעניין אותם אינו התחושות הקשות שלכם, הרצון להרגיע אתכם, להבין את הדברים דרך העיניים שלכם, או עוד תקוות תמימות מעין אלו. מטרתם היא לגמור עוד יום עבודה לאחר שהצליחו להשיג הודאה או אמירה מפלילה מצד חשוד, ולקבל מילה טובה ממפקדיהם. הם אינם לוחמי צדק או חברים שלכם ובוודאי אינם טיפשים, נהפוך הוא – יש מאחוריהם שנים של לימודים וניסיון בניהול חקירות. הם לא יהססו להלחיץ ולעיתים אפילו לאיים, להכניס אתכם לסיטואציות מורכבות, לבלבל ולפלוש לחייכם הפרטיים בשאלות נוקבות – וכל זאת בשעה שתלויה מעל ראשכם עננה של "פושע" ואולי אפילו מעצר.

האם אתם יודעים מה צריך לעשות – ומה לא צריך?

אם לסכם את הדברים עד כה, חקירה במשטרה מורכבת משני צדדים: חוקרים שיעשו כפי יכולתם כדי להשיג ראיות לאשמה, ונחקר שנמצא תחת לחץ רב ומצוקה רגשית. לכך מצטרפים נהלים, חוקים, זכויות וחובות המעוגנים בסדר הדין הפלילי ובחוקי ישראל. עורך הדין הפלילי מכיר אותם על בוריים, אך האם אתם מכירים? לדוגמא, האם מותר או אסור לכם להקליט את ההתרחשויות בתחנה? האם מותר לדרוש כי הדברים שתאמרו יירשמו בדיוק כפי שהם? האם מותר לכם שלא לענות על שאלות? מהן ההשלכות של כל אלו והאם כדאי לבצע מהלך זה או אחר? למעשה, חקירה במשטרה היא סוג של מאבק מוחות שיש לבצעו בצורה מחושבת וידועה מראש, ולא להותיר את הדברים ליד המקרה ולרצונם הטוב של החוקרים. לדוגמא, לעיתים עדיף לשמור על זכות השתיקה למרות שיש בכך כדי לחזק את החשדות, ישנן אמירות שתמיד עדיף להימנע מהן, וקיימים איומים ולחצים מצד השוטרים שלמעשה אין מאחוריהם דבר. הבעיה היא שמרבית האנשים הנורמטיביים אינם מבינים את ההשלכות ואת הזכויות, ומכאן הדרך להסתבכות רצינית קצרה מאוד. מספיקה אמירה אחת למדובב או לשוטר שפוגשים "במקרה" מחוץ לתחנה, בשביל להפוך חשדות מעורפלים לתיק פלילי רציני, ומקרהו של רומן זדורוב הוא עדות מצוינת לכך. בדיוק בגלל הסיבות האלו חשוב שעורך הדין יתלווה אליכם.

עורך דין פלילי הוא המשענת שלכם בחקירה משטרתית

בתחילת החקירה יוסברו החשדות התלויים נגדכם, ובין שאר הזכויות וההשלכות ייאמר שאתם זכאים להיוועץ בעו"ד פלילי. בשלב זה יש לעצור ולזכור כי עורך הדין הוא הבסיס והתמיכה שלכם, שזוהי זכות חוקית ומקובלת, ושניסיונו של בעל המקצוע יאפשר לכם להתמודד עם המצב באופן מושכל. דמיינו לעצמכם משחק שחמט: אם תבצעו כל מהלך מתוך לחץ עצום ופחד בוודאי תעשו שגיאות עד מהרה, אך שחקן שקול יוצא מנצח. במקרים מסוימים עשוי עורך הדין להיות נוכח בחקירה ובמקרים אחרים להגיע לתחנה ולהנחות אתכם בעוד מועד. בכל מקרה, עצם נוכחותו כבר משנה את התייחסות החוקרים שלא ירשו לעצמם לבצע מהלכים ותחבולות שבתחום האפור, וגם תתרום מאוד לחיזוק ביטחונכם העצמי. בתוך כך, עורך הדין ידאג להסביר ולהנחות אתכם לגבי התנהלות נכונה, לרבות הימנעות מהפללה עצמית, שמירה על זכות השתיקה, התייחסות ללחצים, האפשרויות הפתוחות בפניכם ומשמעותן, וכן הלאה. לכן, אם נחזור לשאלה הראשונה ששאלנו בכותרת: האם רצוי שעורך דין יתלווה לחקירת משטרה? התשובה היא חד משמעית – כן!

כלל ברזל - היוועצות עם עורך דין טרם החקירה או שמירה על זכות השתיקה עד הגעתו למשטרה

לאור החשיבות הרבה של החקירה במשטרה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגד אדם, חשוב להגיע לתחנת המשטרה בליווי עורך דין פלילי ולהיוועץ עימו טרם החקירה. התייעצות משפטית עם עורך דין עדיפה על פני היוועצות בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. כמו כן, לחקירה קיימת חשיבות מכרעת לעניין שאלת מעצרו של אדם. מעצר כידוע הוא הליך קשה מנשוא והחלטות שופטי המעצרים במקרים אלו נוטה לכף החומרה עקב הקונספציה הראשונית והמוטעית של אשמת החשוד. במידה ואתם עומדים בפני חקירה משטרתית צרו עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה משטרתית | חקירת משטרה | חקירה תחת אזהרה | חקירה במשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | ייעוץ לפני חקירה | נוכחות עורך דין בחקירת משטרה | עורך דין בחקירה במשטרה | ייעוץ לפני חקירה במשטרה | הגעה לחקירה עם עורך דין

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע עבירות מרמה והונאה זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה תחת אזהרה
קובי | 15:22 08/05/2014
חקירה במשטרה תחת אזהרה
עו''ד אסף דוק | 17:04 08/05/2014
האם התייעצות עם עורך דין בחקירה מחשידה אותי?
ישי | 21:56 23/08/2016
האם התייעצות עם עורך דין בחקירה מחשידה אותי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 22:45 23/08/2016
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014