חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הלבנת הון ושוק יצירות האומנות

הלבנת הון ושוק יצירות האומנות

בדומה למדינות רבות גם בישראל נפוצה התופעה של הלבנת הון, אשר מטרתה להפוך כספים שהושגו בפעילות עבריינית ללגיטימיים, על ידי החדרתם לשוק בדרכים שונות תוך הסוואת מקורם. אחת הדרכים השכיחות להלבנת הון היא באמצעות רכישת ומכירת חפצי אומנות, ובעזרתה נוכל לבחון את מרכיבי העבירה.

מדוע דווקא יצירות אומנות להלבנת הון?

כאמור, עבירת הלבנת הון מתייחסת לכספים שהושגו בדרכים בלתי חוקיות, כגון סחיטה, סחר בבני אדם, זנות, סמים, מרמה או הימורים בלתי חוקיים. כעת על העבריינים לדאוג שהכסף ייכנס למחזור במשק מבלי להדליק נורות אדומות אצל הרשויות, כלומר להזרימם לפעילות לגיטימית לכאורה, כמו עמותות צדקה, חברות קש, מיזמים טכנולוגיים והלוואות. אחת הפעילויות הללו היא רכישת ומכירת יצירות אומנות, שאת שוויין האמיתי קשה לאמוד והן עשויות להסתכם במיליוני שקלים.

בשיטה זו גורם מסוים מטעם העבריין רוכש יצירה במזומן מאדם פרטי או מבית מכירות, ולאחר מכן מוכר אותה בסכום גבוה בהרבה. כעת יתקשו הרשויות להבדיל בין מקור הכסף – כלומר ממכירת היצירה במיליוני שקלים או מפעילות אחרת, והכסף הופך לכאורה ללגיטימי.

עבירה חמורה שעונש כבד בצידה

במטרה למנוע את כניסת ההון השחור אל תוך המשק, ולהקשות על פעילות עבריינית, נחקק בשנת 2000 החוק לאיסור הלבנת הון. הסעיף השלישי לחוק זה קובע כי: "העושה פעולה ברכוש, שהוא רכוש אסור, במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, את זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו, את תנועותיו או עשיית פעולה בו, דינו – מאסר עשר שנים או קנס פי עשרים מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין".עוד נקבע כי: "העושה פעולה ברכוש או המוסר מידע כוזב, במטרה שלא יהיה דיווח לפי סעיף 7 או כדי שלא לדווח לפי סעיף 9, או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, לפי הסעיפים האמורים, דינו – העונש הקבוע בסעיף קטן (א); לעניין סעיף זה, "מסירת מידע כוזב" – לרבות אי מסירת עדכון של פרט החייב בדיווח."

המשמעות היא שמצד אחד קיימת ענישה על פעולות ברכוש אסור שמטרתן להסוות את המקור שלו ואת פרטיו, ומצד שני גם ישנן פעולות שאסור לבצע ברכוש מותר. לעניין זה, רכוש אסור הוא זה שמקורו בעבירה באופן ישיר או עקיף, ששימש לביצוע עבירה או שאפשר את ביצועה, לרבות כספים במזומן או בתצורות אחרות. יש לציין כי האשמה והרשעה בעבירה זו של הלבנת הון יכולות להתקיים גם אם עבירת המקור (זנות וכדומה), לא הוכחה. בשורה התחתונה, מדובר בעבירה הנושאת ענישה חמורה מאוד, בין אם שנים מאחורי סורג ובריח, ובין אם קנסות גבוהים ביותר שמטרתם לחלט את הכספים לטובת המדינה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בנסיבות מחמירות בקטינה קרובת משפחתו הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז' אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב סגירת תיק מחוסר אשמה לעובד משרד הביטחון שנחקר בחשד ששלף את נשקו האישי ואיים על חייו של אחר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תלונה במשטרה על זיוף מסמכים, עדות שקר ותצהירי שקר
יצחק גור | 13:40 04/06/2018