חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה העונש הצפוי לנאשמים בדיווח כוזב והעלמת מס הכנסה?

מה העונש הצפוי לנאשמים בדיווח כוזב והעלמת מס הכנסה?

הרשעתו של הזמר קובי פרץ ושליחתו לכלא מעוררות הדים רבים בקרב הציבור, זאת מכיוון שמדובר באדם ידוע האהוב על ידי מעריציו, ומפני התקופה הארוכה הצפויה לו מאחורי סורג ובריח. למעשה, כאשר אנשים מהשורה שומעים על עבירות מס, הנטייה היא לחשוב כי מדובר בעבירות קלות ופחותות ערך בהן מסתפקים בנזיפה. ואולם, גזר הדין שניתן על ידי שופטת בית משפט השלום לימור מרגולין - יחידי מוכיח אחרת, ובשורות הבאות נראה מדוע.

מדוע בכלל מענישים בגין עבירות על פקודת מס הכנסה?

לכאורה, שאלה זו לא אמורה להישאל במדינה מתוקנת. ואולם, בתרבות הישראלית (ולמעשה במדינות רבות בעולם) הנטייה היא לנסות להפחית ואף להתחמק ככל האפשר מחבות המס. אכן, ישנן דרכים חוקיות רבות לעשות זאת, וזוהי נחלתם של רואי החשבון, אך קיימים גם מעשים רבים המבוצעים על ידי נישומים באופן בלתי חוקי, וכאן העניינים מסתבכים מאוד. הרציונל שעומד מאחורי הענישה הוא שתשלום המיסים הוא אבן בסיס להתנהלותה של החברה. הם שמממנים את כוחות הביטחון, שירותי הבריאות, מערכת החינוך, מערכות המשפט והאכיפה, העיריות והמועצות, ובעצם את כל פעילות הממשל למען האזרחים. על כן, מי שאינו משלם את חלקו כחוק פוגע בכלל הציבור וביסודות החברה, ויש להרתיע מפני מעשים אלו על ידי ענישה.

פרשת קובי פרץ – אחת החמורות בשנים האחרונות

כאמור, שופטת בית משפט השלום בתל אביב לימור מרגולין יחידי הרשיעה את קובי פרץ במספר גדול של עבירות מס הכנסה, בהיקף כולל של 5.8 מיליון שקלים. על הזמר המפורסם נגזרו שתי שנות מאסר וכן קנס בסך 175 אלף שקלים. מדובר בכתב אישום חמור במיוחד בתחום זה שהוגש כבר בסוף שנת 2013, והוביל להרשעתו של הזמר בסעיפים רבים של השמטת הכנסות, הכנת וקיום פנקסי חשבונות כוזבים, וכן עבירות מע"מ ומסירת דוחות שכוללים ידיעות כוזבות. מאידך, הזמר זוכה מעבירות מסירת תרשומת כוזבת וכן מעבירת איומים שיוחסו לו בכתב האישום.

כיצד פעלה שיטת הסתרת הכספים של קובי פרץ

מכתב האישום עולה כי בין הזמר לאמרגנו נחתם חוזה, לפיו האמרגן יקבל את התמורה בעבור הכנסותיו של הזמר ויעביר לו את מחציתן (יש לציין כי האמרגן הפך לעד מדינה בתיק זה). לאורך השנים 2005 עד 2009, שבהן עוסק כתב האישום, קיים הזמר הופעות רבות שעל כל אחת מהן הרוויח עשרות אלפי שקלים, וכמו כן היו הכנסות מאפיקים אחרים כגון מכירות דיסקים. הכספים הגיעו כאמור אל האמרגן שהעבירם לפרץ. הזמר מצידו הסתיר חלק מהם בכספת מבלי להצהיר, בעוד כספים אחרים הוצגו כמתנות במאות אלפי שקלים, ועוד כסף הוסתר אצל מקורבים. בתוך כך, הזמר חתם עם אמרגנו על חוזה בו כתוב כי הוא מרוויח רק אלפי שקלים בודדים בכל חודש.

התרשמות השופטת מעדותו של קובי פרץ

יש לציין כי הכרעת הדין בעניינו של קובי פרץ הייתה קשורה בין היתר להתרשמותה של השופטת מהתנהלותו. לדבריה, העדות בבית המשפט לא עוררה בה אמון וכן הבינה שגם לאורך חקירותיו היה מתפרץ על החוקרים, מעליב אותם, מתחמק מתשובות ועונה בסיסמאות. כמו כן, לדבריה הוא שיקר לא פעם לבית המשפט ולחוקרים בעניינים מהותיים ומסר לעיתים גרסאות סותרות. היא שוכנעה מעל לכל ספק כי הוא שהחזיק בכספת תחת שליטתו הבלעדית, ולא של האמרגן, ושהיו בה כספים השייכים בעיקר לזמר. ראוי לציין כי העונש שהוטל על ידה אמנם חמור אך הוא פחות קשה מזה שביקשה הפרקליטות (4 שנות מאסר וקנס 200 אלף שקלים).

עבירות מס הכנסה מהותיות מטופלות במישור הפלילי

חשוב להבהיר שלא כל אדם העובר על פקודת מס הכנסה צפוי לפתיחת הליך פלילי, משפט וענישה כה חמורה. מרבית העבירות המתבצעות בתחום זה נחשבות לטכניות, כגון אי דיווח בזמן על פתיחת עסק, או איחור בהגשת הדו"ח השנתי. במקרים אלו עשויים לכל היותר להטיל קנסות, ובוודאי אם מדובר בטעות בתום לב שתוקנה על ידי הנישום. יחד עם זאת, העבירות בהן הורשע קובי פרץ נחשבות למהותיות, ואלו אכן עבירות פליליות הנושאות בחובן התייחסות וענישה חמורות. מדובר למשל בהשמטת הכנסות, העלמת מס או ניהול פנקסי חשבונות כוזבים , אשר הענישה המרבית עליהם נע בין חמש לשבע שנות מאסר בנסיבות מחמירות. כלומר, בהתאם להיקף המעשים המיוחסים לחשוד או לנאשם, בהתאם לדרך התנהלותו, משך הזמן וכדומה.

אילו מעשים נחשבים לעבירת מרמה של מס הכנסה

עבירת מרמה של מס הכנסה מטופלת בסעיף 220 לפקודת מס ההכנסה, והענישה המרבית עליה עומדת על 7 שנות מאסר, או קנס, או שניהם ביחד. המעשים הנכללים תחת הגדרתה של עבירה זו הינם השמטה של כל הכנסה החייבת בדיווח מתוך דו"ח שנערך לפי הפקודה, ומסירת דו"ח הכולל תרשומת או אמירה כוזבת. כמו כן, בעבירה זו יואשם אדם שהשיב בעל פה או בכתב תשובות כוזבות לשאלות החוקרים, וכן מי שקיים, הרשה או הכין בעצמו פנקסי חשבונות כוזבים, או זייף פנקסי חשבונות ורשומות נוספות. בנוסף, עבירה זו כוללת שימוש בכל תחבולה, מרמה או ערמה, וכן הצגת מסמכים כוזבים למשלמי ההכנסות כדי למנוע או להפחית ניכוי מס במקור.

זומנת לחקירה במס הכנסה? הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מס הכנסה?

אתה זקוק לעורך דין המתמחה בעבירות מס שייסע לך להתנהל כראוי אל מול רשויות המס, בין אם זה בדיונים או בחקירה מולם ובין אם זה בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים בהליכים פליליים בתחום עבירות המס מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנתם לחקירה במס הכנסה או הוגש נגדכם כתב אישום בעבירות מס לבית המשפט פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מס | עבירות כלכליות | עבירות מס הכנסה | עבירות מס ערך מוסף | עבירות מס מהותיות | עבירות מיסים | עורך דין עבירות מס | עורך דין מס הכנסה | דיווח כוזב למס הכנסה | אי דיווח למס הכנסה | עונש על העלמת מס | עונש קובי פרץ | נוהל גילוי מרצון | גילוי מרצון למס הכנסה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין סגירת תיק פלילי לקצין משטרה בדרגת סנ"צ שנחשד בניסיון ביצוע מעשה מגונה בקטין סגירת תיק פרקליטות ללקוח שהואשם באונס בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017