חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | העונש הצפוי על עבירת שימוש במידע פנים - בסימן החשדות נגד השר חיים כץ

העונש הצפוי על עבירת שימוש במידע פנים - בסימן החשדות נגד השר חיים כץ

לאחרונה פורסם כי שר הרווחה המכהן חיים כץ נחקר תחת אזהרה בחשד כי עשה שימוש במידע פנים לצורך הפקת רווחים אישיים. מדובר בעבירה פלילית הקבועה בחוק ניירות הערך, ואשר העונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר בפועל. מהו חוק ניירות ערך ומהי העבירה בה חשוד השר כץ? עו"ד אסף דוק מסביר.

חוק ניירות ערך – מטרתו ונושאיו השונים

בשנת 1968 נחקק חוק ניירות הערך בישראל, מתוך מטרה להסדיר את האופן בו יתנהל המסחר בבורסה. על פי החוק, נייר ערך הוא תעודה שמונפקת בסדרה מטעם אגודה שיתופית, חברה או תאגיד אחר, שמקנה זכות לחברות או לתביעה. החוק עוסק במגוון רחב של נושאים שמסדירים את התחום, לרבות אופן המסחר, האופן שבו מוקמת ומתנהלת בורסה, וכן עבירות פליליות הקשורות בנושא. כמו כן, לאור הקביעות האמורות בו הוקם גוף המכונה "הרשות לניירות ערך" שתפקידו לשמור על האינטרסים והעניינים של המשקיעים, ולפקח אחר המסחר שהם מנהלים בתעודות המונפקות. בחוק עצמו מוגדרות סמכויות הרשות והמבנה שלה, נהלי האכיפה וכן החובה לדווח לה על פעולות שונות.

לדוגמא, נקבע שתאגיד המעוניין למכור ניירות ערך בבורסה חייב לפרסם תחילה תשקיף עם כל הפרטים הרלוונטיים, וזאת לאחר שעבר בחינה ברשות. ובאשר לעבירות הפליליות, מדובר באיסורים שמטרתם להבטיח כי בבורסה יתקיים מסחר הוגן, ושיישמר האמון של ציבור המשקיעים. האמון עצמו חיוני להתנהלותו התקינה של המסחר, וכמובן לנכונותם של אנשים להשקיע את כספם באפיק פיננסי זה. על כן, העוברים על התקנות פוגעים ומסכנים את הענף, וגורמים נזק משמעותי לכלכלה הישראלית.

שימוש במידע פנים – עבירה פלילית שדינה מאסר בפועל

השר חיים כץ נחקר תחת אזהרה בחשד כי עשה שימוש במידע פנים שלא חוק כחוק. ואולם, זוהי לא העבירה החמורה ביותר בתחום. קודמת לה עבירת שימוש במידע פנים על ידי איש פנים, המובאת בסעיף 52 ג' לחוק ניירות הערך. איש פנים הוא אדם הממלא תפקיד של מנכ"ל או דירקטור בחברה מסוימת, או כל אדם שלאור תפקידו או מעמדו או קשריו מקבל גישה אל מידע פנים. יש לציין כי גם בני משפחתו של אדם זה יכולים להיחשב בתור אנשי פנים. בתוך כך, מידע פנים הוא זה המעיד על שינוי, התפתחות או כל תחום אחר הקשור לחברה מסוימת, שאינו מוכר לציבור, ואם היה מוכר היה יכול להשפיע באופן מהותי על ערכן של התעודות הנסחרות.

כמו כן, על פי סעיף 52 ג', אסור לאיש פנים לעשות שימוש במידע פנים, ואין זה משנה אם הצליח עקב כך להפיק רווחים או שלא. העובר על סעיף זה צפוי לענישה מרבית של חמש שנות מאסר, או לחילופין לקנס בסכום משמעותי. יש לציין כי היסוד לעבירה זו הוא מכירה וקנייה של ניירות ערך של החברה בתקופה של שלושה חודשים. כלומר, אם אדם קנה ולאחר שלושה חודשים מכר, או להיפך – מכר ולאחר שלושה חודשים קנה. יחד עם זאת, במידה שיוכח כי השימוש במידע פנים לא נעשה כדי להפיק רווח אישי, הרי שלא מדובר בעבירה. עוד יצויין, כי העונש החמור ביותר שנגזר על אדם שהורשע בעבירה זו עומד על 30 חודשי מאסר בלבד.

עבירת שימוש במידע פנים שלא על ידי איש פנים

מאחר שהשר חיים כץ אינו איש פנים בחברות הקשורות לפרשה שבגינה נחקר, הרי שאינו חשוד בעבירה המתוארת בפסקה הקודמת. חוקרי הרשות לניירות ערך חושדים כי עבר על הסעיף הבא לחוק, שמספרו 52 ד'. זהו סעיף האוסר על שימוש במידע פנים מטעם אדם משני, אשר המידע הרגיש הגיע אליו על ידי אדם שאכן מהווה איש פנים בחברה.

במקרה הנוכחי, השר חשוד שקיבל מאיש כספים מידע על מיזוג צפוי בין שתי חברות, דבר שצפוי היה להוביל לנסיקה משמעותית במחיר ניירות הערך של אחת מהן. מדובר בעבירה פחות חמורה מהקודמת שכן לא מדובר בניצול לרעה של תפקיד או מעמד על מנת להפיק רווח אישי. יחד עם זאת, עדיין יש במעשים אלו כדי להעיד על מסחר בלתי הוגן והם נחשבים לעבירה פלילית. העונש המרבי המוטל בגין עבירה זו עומד על שנתיים מאסר, או לחילופין קנס בסכום משמעותי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם באיומים ברצח חודשיים עבודות שירות בלבד לנאשם שביצע מעשים מגונים בחמש קטינות בתחבורה הציבורית הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת טביעות אצבע וצילום פנים
אורי | 20:58 16/12/2014
מחיקת טביעות אצבע וצילום פנים
עו''ד אסף דוק | 11:56 18/12/2014
טביעות אצבע וצילום פנים במשטרה
קובי | 22:38 03/12/2014
טביעות אצבע וצילום פנים במשטרה
עו''ד אסף דוק | 19:57 05/12/2014
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 09:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 05:06 02/04/2019