חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות רישוי עסקים - סוגים ועונשים

עבירות רישוי עסקים - סוגים ועונשים

בישראל פועלים עשרות אלפים של בתי עסק שלא הסדירו את רישיונותיהם כחוק, או שעוברים על התקנות. התנהלות מעין זו מהווה שגרה רדומה עד שמגיעים נציגי משרד הפנים והרשויות, מוציאים צווי סגירה ומעמידים את בעלי העסק לדין. אכן, בחוק העסקים מנויות גם עבירות פליליות העלולות להוביל לקנסות ולעיתים אפילו לתקופה מאחורי סורג ובריח. עו"ד דוק מסביר במאמר הבא על סוגי העבירות והענישה לצדן.

מהי הענישה על הפעלת עסק ללא רישוי מתאים

חוק רישוי עסקים מפרט שורה ארוכה של נושאים הקשורים לפתיחת עסק ולהפעלתו הבטוחה תוך שמירה על שלום הציבור ואיכות הסביבה. בין היתר, מפורטות דרישות בהתאם למגזרי המשק השונים בכל הקשור להוצאת רישיון, היתר זמני או היתר מזורז, לרבות קבלת אישורים ממכבי האש, המשטרה, הרשות המקומית ועוד. על פי החוק, הענישה על הפעלת עסק ללא קבלת רישיון או היתרים רלוונטיים עומדת על שמונה עשר חודשים, כלומר שנה וחצי מאסר.

מעבר לכך, בית המשפט רשאי להטיל סנקציות רבות נוספות, כגון צווי סגירה לתקופה זמנית או לצמיתות, להורות על הנשפט להימנע מפעולות מסוימות בבית העסק, וכן להטיל קנסות בהתאם לאמור בחוק העונשין.

מי אחראי בעיני החוק על פעילות בלתי מורשית של עסקים

חשוב להדגיש כי מבחינת חוק רישוי עסקים אין זה משנה אם הנאשם הוא זה שהפעיל את העסק, או שעבד בעסק של אחרים, וגם אין זה משנה אם האדם שנתפס על ידי הרשויות בשעת מעשה היה העובד או הבעלים. כמו כן, על פי תיקון מספר שתיים משנת 1974 נחשב כאחראי על ניהול העסק מי שניהל אותו בפועל או מטעמו של אחר, בין אם קיבל שכר או ללא שכר. יחד עם זאת, אם היה רק שותף רדום או שלא נטל כל חלק ברווחי העסק, הרי שלא יואשם בעבירה זו. 

שתי דוגמאות לעבירות על חוק רישוי עסקים

לפניכם שתי דוגמאות לפסיקות שהתקבלו על ידי בתי המשפט. במקרה הראשון הורשעו חברה ומנהלה בניהול חווה חקלאית לגידול בעלי חיים ללא רישיון עסק. מכוח אחריות המנהלים הועמד לדין נושא משרת המנהל, והוא שנשא באחריות הפלילית על העבירות שביצעה החברה. השופט פסק שכל עוד לא הוכיח הנאשם שהעבירה נעברה שלא בידיעתו, או שנקט כל אמצעי סביר לשמירת החוק, הרי שהוא נושא באחריות.

דוגמא נוספת היא הרשעתם של יושב ראש המועצה הכלכלית ורכז הרפתות באחד מקיבוצי הצפון. במקרה זה פעלו הרפתות בלי רישיון עסק והשניים הועמדו לדין בהיותם נושאי משרות בתאגיד. בית המשפט פסק כי רכז הרפת ויושב הראש יבצעו כ- 100 שעות בעבודה לתועלת הציבור, וכמו כן הורה לקנוס את התאגיד (הקיבוץ) ברבע מיליון שקלים.

הוגש נגדך כתב אישום בעבירות רישוי עסקים?

אתה זקוק לעו"ד פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה הראשונית ובין אם זה בכותלי בית המשפט לעניינים מקומיים, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי, ובמקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות רישוי עסקים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הפעלת עסק ללא רישיון פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז מחיקת רישום פלילי לפרופסור לרפואה ומרצה באוניברסיטאות ברחבי העולם

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על נהיגה ללא רישיון
יואב | 19:34 13/02/2017
כתב אישום על נהיגה ללא רישיון
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:15 14/02/2017
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
מיכל | 20:30 15/03/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
עו''ד עודד רגב | 09:31 19/03/2018
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017