חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | שוחד של שוטרים - החטא ועונשו

שוחד של שוטרים - החטא ועונשו

החוק בישראל אוסר על שוטרים לקבל כל תמורה בעד פעולות הקשורות בתפקידם, וקובע עונשים חמורים על חריגה מהוראה זו. יחד עם זאת, מקרים אלו אכן מתרחשים מעת לעת ומובילים לכתבי אישום הן כנגד השוטרים והן כנגד נותני השוחד. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות העבירה, התנאים להתקיימותה ומקרים שפורסמו בתקשורת.

קבלת שוחד מצד שוטר

הסעיף בחוק העונשין שעוסק בעבירת קבלת שוחד הינו 290. סעיף זה קובע ענישה מרבית של 10 שנות מאסר או קנס בגין לקיחת שוחד על ידי עובד ציבור, וזאת בעבור פעולה כלשהי הקשורה בתפקידו. על עובדי הציבור נמנים בעלי תפקידים ברשויות הממשל, ביניהם עובדים סוציאליים, שופטים, שרים וחברי כנסת, וגם שוטרים. עבירה זו מתבצעת ללא קשר לתוצאות, כלומר גם אם השוטר לא פעל או שלא הספיק לפעול בתמורה לדבר שקיבל, שכן עצם הכוונה, הידיעה והלקיחה הן יסודות העבירה.

כמו כן, אין זה משנה אם הפעולה שהתבקש השוטר לבצע, או שטען שביכולתו לבצע, הייתה ממילא מעבר לסמכותו ולא היא בכוחו לבצעה. על מנת לסבר את האוזן, אם שוטר מציע לנהג החשוד בנהיגה בשכרות כי יבטל כתב אישום המגובש כנגדו בתביעה המשטרתית, ומקבל לשם כך תמורה, הרי שזהו שוחד לכל דבר ועניין אף אם למעשה לא הייתה באפשרותו של השוטר לקיים את הבטחתו.

שוחד הוא שוחד בכל מקרה

על פי חוק העונשין, אין זה משנה אם התמורה שניתנה לשוטר הייתה כסף מזומן, דבר אחר השווה לכסף, או כל טובת הנאה אחרת. כלומר, השוחד יכול להיות גם מתן צ'ק, רכישת כרטיס טיסה, תשלום על מסעדה, מתן טובת הנאה מינית וכן הלאה. כמו כן, אין זה משנה אם הטובה ניתנה כדי שהשוטר יפעל למען נותן השוחד באופן אקטיבי, או ימנע מפעולה כלשהי – כמו למשל הימנעות מרישום דו"ח - או שיפעל באופן איטי או מהיר במכוון בעניינו של נותן השוחד, או ינהג בו בכל דרך של ההעדפה או שיפלה לרעה אדם אחר. גם אין זה משנה אם התמורה ניתנה כדי שהשוטר יבצע את הפעולה בעצמו, או שישפיע על אדם אחר שבכוחו לפעול. בנוסף לכך, אין זה משנה מי נהנה מפעולותיו של השוטר, כלומר נותן השוחד עצמו או אנשים אחרים, ואפילו אין זה משנה אם הפעולה שביצע השוטר הייתה מתחייבת מתפקידו או שלא. במילים פשוטות, שוחד הוא שוחד והנסיבות שמסביב אין משנות. יחד עם זאת, הדבר החשוב הוא היסוד הנפשי, כלומר שהשוטר היה מודע כי הוא מקבל טובה כלשהי עבור פעולה שקשורה למילוי תפקידו.

קבלת ומתן שוחד לשוטר הינן עבירות חמורות ביותר

כפי שראינו, הענישה המרבית על לקיחת שוחד עומדת על 10 שנות מאסר, וגם מתן שוחד צפוי לענישה חמורה מאוד העומדת על 7 שנות מאסר. המחוקק ראה לנכון להחמיר במעשים אלו מפני שהם פוגעים באופן קשה ביותר ביסודות הממשל התקין. יש לזכור כי שוטרים הינם שלוחי החוק ונציגיו, וכאשר הם פועלים בדרך של איפה ואיפה נפגעים עקרונות הצדק והשוויון. יתר על כן, התנהגותו של השוטר מקרינה על הממשל כולו, ולקיחת שוחד פוגעת בטוהר המידות ובאמון הציבור ברשויות האכיפה והמשפט.

דוגמאות ללקיחת ומתן שוחד לשוטרים

למרבה הצער, שוחד שוטרים אנו תופעה כה נדירה במחוזותינו, ומעת לעת מגישה המחלקה לחקירות שוטרים כתבי אישום בגין עבירות אלו. דוגמא אחת היא של ארבעה שוטרים שהקימו מעין "משטרה חלופית" עבור חברת עיקולי רכב. בעלי החברה פנו אל השוטרים וגייסו אותם כעובדים לכאורה בחברה, שהיו מתלווים לעיקולים, בודקים פרטים במסוף המשטרתי, מוסרים פרטים חסויים של בעלי מכוניות, מאתרים את הרכבים, ואף משתמשים בסמכותם כשוטרים כדי לעכב נהגים ולאזוק אותם. כל זאת, בתמורה לתשלום של עשרות אלפי שקלים.

דוגמא נוספת היא של שלושה שוטרים שהורשעו בקבלת שוחד מידי בעלי מועדוני בילוי בתל אביב, וזאת תמורת "עבודה" כמאבטחים. השוטרים היו נוהגים לעמוד בכניסה למועדון, להציג את תעודותיהם בעת גבייתם כספים מהנכנסים, ולבצע פעולות לשמירת השקט כגון התערבות בקטטות והרחקת גורמים בלתי רצויים. זאת בתמורה לכניסה חופשית אל המועדונים, תשלום של מאות שקלים בלילה, וארוחות בחינם.

בשורה התחתונה, אם המחשבה על הצעת שוחד לשוטר אפילו חולפת בראשכם הימנעו מפעולה בכל מחיר. מדובר בעבירה חמורה מאוד שעלולה להאפיל על כל מעשה אחר בו אתם חשודים. ואם כבר הועלו כנגדכם חשדות בגין מתן שוחד, פנו במהירות לעורך דין פלילי בעל ניסיון במצבים אלו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות שוחד | לקיחת שוחד | עונש על שוחד | שוחד לשוטר | שוחד שוטרים | קבלת שוחד מצד שוטר | קבלת שוחד של עובד ציבור | שוחד לאיש משטרה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה שחרור ממעצר לקוחה בעבירות תקיפה וניסיון דריסה סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי משרדנו עצר כתבת תחקיר שקרית ומגמתית כנגד איש תקשורת מוכר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שוטר שקיבל שוחד
ניסים | 15:00 17/11/2017
שוטר שקיבל שוחד
עו''ד אור הדאיה | 13:50 19/11/2017
מה יכול להשפיע שוחד על המשפט
שרית | 06:11 17/07/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017