חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | בלדרות סמים - האם זה באמת משתלם?

בלדרות סמים - האם זה באמת משתלם?

מעת לעת מופיעות ידיעות באמצעי התקשורת על בלדרי סמים שנתפסו בנמל התעופה בן גוריון ובמעברי גבול אחרים בישראל. אכן, רשתות בינלאומיות מנסות להעביר סמים לארץ בדרכים שונות ומשונות, ואליהן מצטרפים אנשים מן השורה ש "רק רצו לפנק את החברים". הבעיה היא כמובן שמבחינת החוק בישראל מדובר בעבירה חמורה מאוד, כך שהרווח הכספי או האישי מתגמדים למול הענישה הקשה.

הברחות סמים לישראל – נפוצות מאוד

הברחת הסמים איננה תופעה נדירה או חדשה במחוזותינו, ומעסיקה כבר שנים רבות את בלשי המשטרה וחוקרי המכס. דוגמא אחת מהעת האחרונה היא של שתי נשים תושבות אילת, אימהות לילדים וללא עבר פלילי, שנתפסו עם קילוגרמים רבים של קוקאין במזוודותיהן, אותם קיבלו מבלדר אחר באירופה שהגיע בעצמו מדרום אמריקה. דוגמא זו מעידה כי בלדרות סמים איננה נחלתם של עבריינים כבדים בלבד, אלא שותפים לה לא מעט אנשים נורמטיביים לכאורה.

למשל, צעירים שמטיילים בדרום אמריקה ובמזרח הרחוק, המתפתים להעביר בכליהם ובתוך גופם מריחואנה, קוקאין, LSD ואקסטזי כדי לעשות רווח מהיר. זאת עבור גורמים עבריינים במדינות המוצא או אפילו למען עצמם ובשביל חבריהם. ואולם, מי שמבצע את המעשים הללו אינו מודע תמיד למלוא סכנה המרחפת מעל לראשו.

בלדרות סמים - אחת העבירות החמורות ביותר בישראל

העבירה החמורה ביותר בספר החוקים הישראלי היא רצח, והענישה עליה עומדת על מאסר עולם (כלומר 25 שנים). עוד עבירה עם ענישה מרבית דומה היא שידול קטינים לסמים. לאחר מכן קיימות עבירות שעונשן המרבי הוא 20 שנות מאסר, כגון אונס בנסיבות מחמירות, ואחת מהן היא סחר בסמים. יש להבין כי מבחינת פקודת הסמים המסוכנים בלדרות משמעה ייבוא סמים, וייבוא משמעו סחר. לכן, בלדר הסמים הוא אדם שיואשם בסחר וצפוי לענישה מרבית של 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

עוד חשוב לדעת כי מבחינת החוק אין זה משנה אם הבלדר קיבל תמורה עבור העברת הסמים לארץ על מנת שיואשם בסחר, ואין זה משנה אם הצליח להעביר את הסם ליעד המבוקש. יתר על כן, גם הברחה של מריחואנה זוכה לאותה התייחסות כמו קוקאין, אקסטזי או הרואין, כך שהמחשבה כאילו מדובר בעבירה "קלה" יותר שגויה.  לבסוף, ישנם עונשים נוספים שעשוי בית המשפט להטיל על בלדרי סמים, שאמנם מתגמדים מול המאסר אך בכל זאת ראוי לציינם. מדובר בין היתר בקנסות כספיים, פסילת דרכון, פסילת רישיון רכב ופסילת רישיון מקצועי.

מה יכול בכל זאת להקל על בלדרי סמים?

ראשית, אם אדם יצליח להוכיח בבית המשפט או לחוקרי המשטרה כי לא הייתה לו כל ידיעה על הסמים שהוטמנו בכליו, הרי שלא יואשם או יורשע בסחר. לדוגמא, אם התבקש על ידי חבר להעביר עבורו תיק עם "מתנה" ולא הייתה כל סיבה לחשוד כי תוכנה אסור בחוק. שנית, אם בכליו או בגופו נתפסה כמות סמים מזערית הקטנה מזו שמוגדרת בחוק כמסחרית, האישום והענישה יהיו פחותים בהרבה. יחד עם זאת, יהיה עליו להראות כבר מתחילת הדרך כי כוונתו הייתה להעביר סמים לצריכה עצמית בלבד, וזוהי טענה שיש לעמוד עליה בתוקף כבר למן המפגש הראשון עם אנשי המשטרה או המכס.

מעבר לכך, למרות האמור בפקודת הסמים המסוכנים, בית המשפט אכן מבדיל בין היקפי הברחה וסוג הסם שהוברח, כך שייבוא של 8 ק"ג קוקאין אינו זהה לייבוא של 25 גרם חשיש. מעבר לכך, עורך דינו של הנאשם יציג נסיבות מקלות ככל האפשר, כגון היעדר עבר פלילי, מצב משפחתי ורפואי, אורח חיים נורמטיבי וכדומה, כאשר בית המשפט יפעיל שיקולים הקשורים לא רק להרתעה אלא גם לשיקום, מניעה וגמילה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים ביטול מניעת העסקתו של מורה במשרד החינוך שהורשע בעברו במעשה מגונה בקטין ביטול כתב אישום ללקוח שהחזיק ב-1.3 ק"ג של סם מסוג קנאביס

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
מעצר בתיק סמים
יקיר | 04:06 13/02/2018
מעצר בתיק סמים
עו''ד עודד רגב | 18:57 19/02/2018
כתב אישום בעבירת גידול סמים
דניאל | 20:42 28/11/2017
כתב אישום בעבירת גידול סמים
עו''ד אסף דוק | 05:50 29/11/2017
כתב אישום בעבירת גידול סמים
דניאל | 08:24 29/11/2017