חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת הציבור?

מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת הציבור?

אלפי אנשים מרצים מדי שנה עבודות שירות או שירות לתועלת הציבור, וזאת במוסדות שונים בישראל. מדובר בענישה או חלופת ענישה שבה מושם הדגש על הפן השיקומי, יותר מאשר ההרתעתי, ובמקרים רבים היא אכן עדיפה לאדם הנושא בה על פני שהייה במתקן כליאה. בעיקרון, בית המשפט יטה להטילה כאשר מדובר באדם ללא עבר פלילי עשיר ובעבירות קלות יחסית, וכאשר ישנן נסיבות מקלות אחרות כגון מצב אישי, משפחתי וכלכלי. עו"ד אסף דוק מסביר מהן עבודות שירות ומהו שירות לתועלת לציבור.

מהו שירות לתועלת הציבור (של"צ)

במקרים מסוימים עשוי בית המשפט להורות כי נאשם, שלא נגזר עליו עונש מאסר, ירצה עונש של עבודות המכוונת לתועלת הציבור. לדוגמא, ייתכן כי המורשע ישובץ לעבודה בבית חולים, במוסד שיקום עבור נכים, בניקיון מוסדות ציבור, בעמותת צדקה כלשהי וכדומה. זאת, על פי תוכנית שקובע עבור אותו אדם שירות המבחן, כאשר העונש המינימאלי עומד על כארבעים שעות בשנה והמקסימאלי על מאתיים וחמישים.

תנאים לסיום הליך פלילי בשל"צ

יש לציין כי על שעות השל"צ לא מקבל המורשע כל תשלום. עוד חשוב להדגיש כי בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, לא רשאים שופטים להטיל עונשים נוספים. כלומר, אם הוטל של"צ הרי שזהו העונש בגין אותה הרשעה ולא אחר, אך אם מסיבה זו או אחרת האדם לא ביצעו ניתן לפתוח מחדש את המשפט ולהענישו באופן שונה. מאידך, אם האדם אכן ביצע את העבודות הרי שלא ניתן להשית עליו מאסר בפועל בגין אותה עבירה, או להביא להחמרה בעונשו בדרך של ערעור. במילים פשוטות, הוא ריצה את עונשו ובכך תם העניין.

שירות לתועלת הציבור – גם ללא הרשעה

ישנם מקרים שבהם מחליט בית המשפט לא להרשיע נאשמים. לדוגמא, אם תסקיר שירות המבחן ממליץ על כך עקב שיקולים שיקומיים, כלכליים, משפחתיים, בריאותיים או אחרים. במקרים אלו עשוי השופט להטיל עונש של עבודות שירות לתועלת הציבור, וזאת בעיקר מתוך כוונה שיקומית המסייעת לאדם לתרום לחברה, להחזיר לה על פגיעתו בה, אך מבלי שייגרם נזק חמור לו ולבני משפחתו כפי שמתגלם בעונש מאסר.

עבודות שירות - חלופה למאסר בפועל

ההבדל המרכזי בין השל"צ לבין עבודות שירות הוא עניין המאסר. במקרה של עבודות שירות רגילות, מדובר באדם שהורשע ושנגזר עליו עונש מאסר, אך הוא אינו מרוצה במתקן כליאה אלא במסגרת עבודות שירות. גם כאן, העבודות יתבצעו במוסדות ציבוריים מסוגים שונים ללא כוונת רווח (בית חולים, מוסדות לילדים, לנכים וכדומה).

יחד עם זאת, חשוב לציין כי אפשרות זו פתוחה רק בפני מי שעונש המאסר שנגזר עליו קטן מחצי שנה, וכן שבית המשפט יכול להורות על ריצוי מלא או חלקי של המאסר בעבודות שירות. עוד חשוב לדעת כי ברישומו הפלילי של האדם יופיעו העבודות כמאסר ולא כענישה אחרת. ואולם, אין ספק שבמקרים רבים מדובר בהקלה עבור הנאשם, שאינו חייב לבלות את ימיו ולילותיו במתקן כליאה, ויכול לשהות בביתו עם יקיריו. אמנם, הכוונה המקורית הייתה להשית את עבודות השירות רק על אנשים שאינם עבריינים כבדים, אך במציאות דרך זו פתוחה בפני אסירים מכל הרקעים וסוגי העבירות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו ביטול הרשעה פלילית ללקוח שגידל סמים בביתו במעבדה מאולתרת סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מאסר או עבודות שירות?
דוד | 20:56 19/12/2014
מאסר או עבודות שירות?
עו''ד אסף דוק | 12:32 20/12/2014
פיטורין לאחר קבלת עבודות שירות
מורן מורן | 10:37 21/02/2017
פיטורין לאחר קבלת עבודות שירות
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:49 21/02/2017
האם עבודות שירות הם בשכר?
גיא | 21:39 07/07/2016
האם עבודות שירות הם בשכר?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:06 19/07/2016