חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי החסינות הפלילית ממנה נהנים חברי כנסת ומתי תוסר?

מהי החסינות הפלילית ממנה נהנים חברי כנסת ומתי תוסר?

כידוע, במדינת ישראל מכהנים בכל עת 120 חברי כנסת המייצגים את ציבור בוחריהם. על אנשים אלו חלות מספר חובות וזכויות ייחודיות, אשר מטרתן לאפשר ולחייב אותם לבצע את תפקידם נאמנה. אחת הזכויות המרכזיות היא חסינות מפני אחריות פלילית, מפני דיונים פליליים, וכן מפני מעצרים, האזנות סתר וחיפושים. כל אלו מפורטים בחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אשר נחקק בשנת 1951 ומאז נערכו בו מספר תיקונים. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים פוטרת החסינות את חברי הכנסת מאחריות פלילית ובאילו מקרים היא תוסר.

חסינות פלילית במילוי תפקידם של חברי הכנסת

החסינות הראשונה ואולי החשובה ביותר מסירה מחברי כנסת מכהנים כל אחריות פלילית (וגם אזרחית) על מעשים והבעות דעה בשעה שהם ממלאים את תפקידם, או למען מילוי תפקידם. לכל הדעות, מדובר בחסינות רחבת היקף. יחד עם זאת, היא אינה תופסת לגבי מעשים או הבעות דעה השוללים את אופייה הדמוקרטי של המדינה או את קיומה כמדינת העם היהודי, או מסיתים לגזענות מכל סוג שהוא. כמו כן, היא אינה תופסת לגבי מעשים או הבעות דעה המהווים תמיכה במאבקים מזוינים או במעשי טרור של אויבי המדינה, או נגד יהודים ונגד ערבים, וזאת רק מפני שהם יהודים או ערבים.

חסינות של חברי כנסת מפני דיונים פליליים

במידה שבכל זאת הוגש כתב אישום נגד חבר כנסת (כלומר, מעשה שהחסינות הפלילית לא חלה עליו), חובה לקבל לשם כך את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, בתקופה של חודש יכול חבר הכנסת לבקש כי תינתן לו חסינות מהעמדה לדין באחת או יותר מההאשמות הכלולות בכתב האישום. בין היתר, יכול חבר הכנסת לטעון שכתב האישום כנגדו לוקה באפליה או בהיעדר תום לב, שייגרם בשל כתב האישום נזק לתפקוד הכנסת או ועדות או ציבור בוחרים, ושאי קיום ההליך הפלילי לא יפגע באופן משמעותי באינטרס הציבורי. במידה שהכנסת מקבלת את טיעוניו וקובעת כי תינתן לו חסינות מהעמדה לדין, היועץ המשפטי לממשלה אינו יכול לאשר את הגשת כתב האישום. יחד עם זאת, מדובר אך ורק בעבירות שביצע חבר הכנסת בעת כהונתו, והחסינות אינה תופסת לגבי ח"כים מכהנים שביצעו את העבירות לפני שנכנסו לתפקידם. עוד חשוב לציין כי בכל מקרה לא תוגש קובלנה פלילית כנגד ח"כ מכהן, וזאת גם אם העבירה בוצעה על ידיו לפני שנכנס לתפקידו.

חסינותם של חברי כנסת ממעצרים

על פי החוק אסור לעצור חבר כנסת אלא אם תפסו אותו "על חם" בעבירת פשע (שעונשה 3 שנות מאסר או יותר), וגם זאת רק בעבירות שיש בהן משום בגידה, הפרעת השלום או שימוש בכוח. כמו כן, הרשות שעצרה את חבר הכנסת מחויבת להודיע על כך מיידית ליו"ר הכנסת, ובכל מקרה אסור להחזיק את העצור מעבר ל- 10 ימים. זאת, אלא אם הוסרה חסינותו במהלך תקופת המעצר.

חסינותם של חברי כנסת מפני חיפושים

בעוד מרבית האזרחים נתונים לכללים המאפשרים לשוטרים לבצע חיפושים על גופם, בכליהם או במקומותיהם, חברי הכנסת נהנים מחסינות גורפת כמעט. כלומר, חסינות מפני חיפוש בדירותיהם, בחפציהם ובניירותיהם, כולל פתיחת ניירות והחרמה שלהם, וזאת למעט חיפושים במקומות שנועדו לבדיקה על ידי המכס.  בנוסף, החסינות אינה תופסת במקרים ספציפיים, כגון כשחבר כנסת שולח מכתב לאדם המצוי במעצר או במאסר, וכאשר נדרשות פעולות פיקוח על מטבעות חוץ או שקלים (במקרה האחרון מותר לפתוח ניירות בנוכחות חבר הכנסת, אך מותר לקרוא רק מסמכים בעלי ערך כספי). למרות כל זאת, עדיין ניתן לחפש בכל המקומות האמורים לעיל אם התיר את החיפוש בית המשפט העליון, בגין חשד לביצוע עבירה מצד חבר הכנסת, שעונשה לפחות 10 שנות מאסר.

חסינותם של חברי כנסת מביצוע האזנות סתר

עוד חסינות מיוחדת ממנה נהנים חברי הכנסת בישראל קשורה להאזנות סתר. על פי החוק, אסור להאזין לח"כ אלא אם התקבל צו מטעם בית משפט העליון. גם זאת, רק אם השתכנע השופט שיש סכנה לפגיעה בביטחון המדינה וכשהמבקש הוא רשות ביטחונית. לחילופין, ניתן לאשר את ההאזנה אם מדובר בעבירות הכוללות עסקאות סמים, הריגה, רצח או סכנה לביטחון המדינה, כאשר ההאזנה חיונית למניעת העבירה או לחקירתה, וכשהמבקש הוא קצין משטרה מוסמך לכך.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חסינות חבר כנסת | חסינות מהותית | חסינות דיונית | הסרת חסינות חבר כנסת | חסינות פלילית | ביטול חסינות חבר כנסת | חסינות חברי כנסת

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה סדום בקטינה קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הודעות ספאם SMS מחברי כנסת וראשי עיר
מתן | 14:21 23/05/2017
הודעות ספאם SMS מחברי כנסת וראשי עיר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:40 23/05/2017
ביטול תלונה במשטרה
שירז | 11:17 26/05/2019
קובלה פלילית על תקיפה
אביעד | 18:54 21/05/2017
קובלה פלילית על תקיפה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 23:21 21/05/2017