חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הגנות הכורח, הצורך והצידוק במשפט הפלילי

הגנות הכורח, הצורך והצידוק במשפט הפלילי

על מנת ולהרשיע אדם בעבירה פלילית צריכים להתקיים מספר יסודות הקשורים בעבירה המסוימת, וכן יסודות כלליים המבססים אחריות פלילית. מדובר ביסודות כגון כשירות וכוונה אשר יש להם סייגים ואינם חלים בכל מקרה. יתר על כן, גם אם מתקיימים כל היסודות הדרושים לביסוס עבירה ואחריות פלילית, במקרים מסוימים החוק מגן על מבצע המעשה ופוטר אותו מאחריות. שלושת ההגנות המרכזיות הן – צורך, צידוק וכורח, שכל אחת מהן עוסקת במצבים שונים שבהן האדם אמנם פעל באופן פלילי לכאורה, אך עדיין עשה זאת בנסיבות מוצדקות ואף ראויות. עו"ד אסף דוק סוקר את יסודות שלוש ההגנות כאמור.

הגנת הצורך – מהי ומתי היא מתקיימת

זוהי הגנה בה עוסק סעיף 34 י"א לחוק העונשין וזו לשונו: " לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי להצלת חייו, חירותו, גופו או רכושו, שלו או של זולתו, מסכנה מוחשית של פגיעה חמורה הנובעת ממצב דברים נתון בשעת המעשה, ולא היתה לו דרך אחרת אלא לעשותו". מכאן אנו מבינים שישנן נסיבות מסוימת בהן לא תוטל אחריות פלילית על אדם, אפילו אם הוא עומד בכל התנאים להגדרתו כאשם. כלומר, גם אם הוא ביצע מעשה או מחדל רצוני האסור בחוק הפלילי, וגם אם התקיימו היסודות הנפשיים (כוונה או מודעות למעשה ותוצאותיו) וקיימת כשירות פלילית (האדם לא לוקה בנפשו, סובל מפיגור שכלי וכן הלאה). במקרה זה, האחריות הפלילית לא תוטל אם מדובר בסכנה מוחשית כלשהי שנשקפה לו או לאחרים, ולא הייתה כל דרך אחרת על מנת למנוע את הפגיעה.

מקרה לדוגמא של הגנת הצורך במשפט הפלילי

על מנת להבין את משמעותה של הגנת הצורך נבחן מקרה של אדם שאחר פרץ לביתו ומאיים כי יפגע בו ובילדיו (יש לשים לב כי לשון החוק מקנה את הגנת הצורך גם במקרה של סכנה לרכוש). אותו אדם חש כי חירותם, גופם או חייהם של יקיריו נתונים בסכנה חמורה, ושעליו לפעול באופן מיידי להגנתם. על כן, הוא התנפל על הפורץ ותקף אותו במכות, ואגב כך הוביל לפגיעה חמורה בעבריין. כאשר ייחקר המקרה במשטרה, ייבחן בפרקליטות או יגיע לפתחו של בית המשפט, ינסה עורך דינו לשכנע כי כל אדם סביר במצבו היה חש שמדובר בסכנה אמיתית ומוחשית. ואולם, קשה להניח שטיעון זה יתפוס אם הפורץ כבר עזב את הדירה, ובעודו עומד ברחוב צועק איומים כלפי המשפחה. גם קשה להניח שהטיעון יתפוס אם הפורץ נבהל לאחר נתפס בשעת מעשה, מנסה לברוח דרך החלון, אך בעלי הדירה שולף אקדח ויורה בו. שכן, החוק מורה שההגנה עומדת רק אם מדובר בסכנה חמורה ומוחשית ושלא הייתה כל דרך אחרת למנוע את המעשה. במקרים אלו, הדרך למנוע הייתה יכולה להיות למשל הימנעות מכל פעולה באותו הרגע, או התקשרות למשטרה. במילים פשוטות, הגנת הצורך במשפט הפלילי, כמו גם ההגנות האחרות, איננה באה על מנת לאפשר פגיעה באחרים, ובוודאי פגיעה בלתי מידתית, כך שכל מקרה ייבחן על ידי רשויות האכיפה והמשפט לפרטיו.

מהי הגנת הכורח ובמה היא שונה מהגנת הצורך

בהגנת הכורח במשפט הפלילי עוסק סעיף 34 י"ב, וזו לשונו: "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שנצטווה לעשותו תוך איום שנשקפה ממנו סכנה מוחשית של פגיעה חמורה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו, ושאנוס היה לעשותו עקב כך". אנו רואים כי ניסוחו של סעיף זה דומה לסעיף הקודם, אך מדובר בשינוי המתייחס לסיטואציה שנוצרה. כאן מדובר בעיקר במצב בו הופעלו על אדם כוח פיזי ואלימות ממשיים, ומכאן שהוא אנוס להתגונן על ידי הפעלת כוח מצידו.

דוגמא להבהרת הגנת הכורח במשפט הפלילי

כפי שראינו, מטרתן של ההגנות אינה לאפשר אלימות או התנהגות פלילית בכל מצב, ובמובן מסוים הן שואפות דווקא לצמצם תופעות אלו על ידי הגבלתן. לדוגמא, אם אדם מותקף ברחוב או רואה אדם אחר מותקף, והגיב על כך בהתנפלות אלימה על התוקף, הרי שייתכן שתעמוד לו זכות הכורח. יחד עם זאת, יש לשים לב ל – "אנוס היה לעשותו". כלומר, אם ראה שני אנשים מתווכחים ברחוב והתנפל על האחד מהם וגרם לו חבלה, קשה להניח שההגנה תעמוד לזכותו. זאת מאחר שניתן היה לפעול גם בדרכים אחרות, החל בהתעלמות, דרך התקשרות למשטרה ועד לניסיון למצוא פשרה בין השניים. מעבר לכך, קשה יהיה להסביר מדוע במקרה זה חש האדם כי נשקפת סכנה מוחשית של פגיעה חמורה בחיים, בחירות, ברכוש או בגוף.

הגנת הצידוק במשפט הפלילי

זוהי הגנה השונה במידה מסוימת משתי ההגנות שתוארו לעיל, שכן מטרתה היא לאפשר התנהגות הנחשבת פלילית ולמעשה הופכת אותה למוצדקת וראויה. בהגנה זו עוסק סעיף 34 י"ג לחוק העונשין, הקובע מספר תנאים ומצבים שבהם אדם אינו נושא באחריות פלילית למעשים אלו. החוק קובע שלא תושת אחריות פלילית על אדם שביצע מעשה שהיה מוסמך או חייב לעשותו לפי דין, או שעשה את המעשה בהתאם לצו של רשות מוסמכת שמחובתו לציית לה (מלבד אם מדובר בצו בלתי חוקי בעליל). כמו כן, האחריות לא תושת על מי שביצע מעשים תוך כדי מתן טיפול רפואי, שמטרתו להציל את חיי הזולת או את חייו שלו, ודברים אלו נכונים גם לגבי פעולות המבוצעות במשחקי ספורט למיניהם – כל עוד הן לפי הכללים הנהוגים באותו המשחק ולא נוגדות את תקנות הציבור. לבסוף, לא תושת אחריות על מי שעשה מעשה שנדרש באופן מיידי לצורך הצלת חיי אדם, מניעת נזקים חמורים לבריאותו או שמירה על שלמות גופו. זאת, גם אם לא הייתה שהות בידו לקבל את ההסכמה לכך מידי הזולת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | חוק העונשין | הגנת הכורח | הגנת הצורך | הגנת הצידוק | הגנות חוק העונשין | הגנות במשפט הפלילי | הגנות מפני אחריות פלילית

הצלחות המשרד בתחום
נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות מין בילדיו הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 08:17 18/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
עו''ד אור הדאיה | 13:56 19/11/2017
מהי הגנת ההסתמכות?
יואל | 14:39 19/11/2017
חק הגנת הפרטיות
מאי | 07:23 15/10/2015
חק הגנת הפרטיות
עו''ד אלון שליכטר | 13:57 15/10/2015
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
איל | 13:55 01/11/2016
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:15 02/11/2016
ואם אני רוצה לייצג את עצמי והשופט כופה עלי סנגור צביורי
יעל | 10:14 03/11/2016
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014
משפט פלילי ושהות בחו"ל
גילי | 11:21 27/11/2014
דחיית משפט פלילי
דנה | 23:29 02/11/2014
דחיית משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 18:14 15/11/2014