חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהי התחזות ומתי הופכת לעבירה פלילית?

מהי התחזות ומתי הופכת לעבירה פלילית?

אנו יכולים להתחפש, לגלם דמות אחרת ממה שאנחנו באמת, כמעשה שטות, כמתיחה, כבדיחה או בפורים. אך הקו המפריד בין הומור לבין התחזות, יכול להיות דק ולהיחשב כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. מתי התחזות הופכת לעבירה פלילית? מתי תחפושת הופכת לעבירה פלילית ומה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

החוק מגדיר תחפושת כהתחזות בשעה שזו נועדה לפגוע באנשים אחרים. סעיפים 441 עד 445 בחוק העונשין מגדירים זאת מפורשות, כך שהגבול נראה טוב מאוד לעין.

מהם יסודות עבירת ההתחזות ומתי תחפושת הופכת לפלילית?  

בבסיס העבירה עומד שקר ופגיעה בחופש הבחירה של קורבן העבירה. ובמה דברים אמורים? כאשר אדם מתחזה ומציג בפני אדם אחר מצג שווא ואותו אדם משתכנע ופועל לעשות פעולה בעקבותיה, הרי שאותו אדם פעל בצורה מוטעית כי הוצג בפניו שקר.

שני מרכיבים עומדים בבסיס הרשאתו של פלוני בעבירת התחזות:

1. ידיעה - פלוני ידע שהוא מתחזה לאדם אחר. למרכיב זה יש שני היבטים, האחד, האדם שביצע את מעשה ההתחזות היה מודע לכך שהוא מציג את עצמו כאדם אחר, אך גם במידה שהקורבן טעה בזיהוי וחשב כי פלוני הוא אדם אחר וזה לא תיקן אותו, אזי גם כאן נכנסת עבירת ההתחזות לפועל.

2. כוונה - אדם התחזה בידיעה על מנת להונות. אדם התחפש לשוטר בפורים, זו אינה עבירה כי אותו אדם לא ביקש לבצע את עבודת אכיפת החוק. אך במידה ואדם מתחפש לשוטר ועוצר מישהו לתחקור ומציג את עצמו כשוטר, זו עבירה. דוגמה נוספת, שימוש בשמו של אדם אחר ברשת האינטרנט על מנת להונות אדם אחר, לדוגמא גברים המבקשים להכיר נשים פנויות. במידה ופלוני מציג את עצמו בשם אחר, בתפקיד אחר, של אדם אחר, הוא עלול להיות מואשם בהתחזות.

מהם סוגי עבירות ההתחזות הקיימים בחוק?

סעיפים שונים בחוק העונשין מפרטים את עבירת ההתחזות לשם הונאה:

סעיף 441 אוסר על אדם להציג את עצמו כאדם אחר. העונש על עבירה מסוג זה יכול להגיע עד 3 שנות מאסר. ישנה עבירת התחזות שהעונש עליה הוא חמש שנות מאסר, וזאת במקרים שאדם מתחזה לאדם שזכאי לירושה, לנכס או לרכוש. הסיבה להחמרת העונש במקרה זה היא העובדה שההשפעות של התחזות זו, יכולות להיות ארוכות טווח ובנוסף היא משלבת גם גזילת זכויות עתידיות.

סעיף 442 אוסר על אדם להתחייב בשם אדם אחר בשעה שזה לא הסכים לכך. דוגמה לכך היא חתימה על חוזה שמחייב אדם אחר ללא אישורו. העונש על עבירה מסוג זה הוא עד 3 שנות מאסר.

סעיף 443-445 עוסקים בתעודות. על פי סעיף זה אדם לא יציג תעודה או רישיון במקצועות מסוימים כמו שוטר, פסיכולוג, רופא, חייל וכו' במידה וזה אינו זכאי לכך. כמו כן הסעיף אוסר על זיוף תעודה שכזו, העברה או מכירה. העונש בדומה לעבירות הונאה אחרות עומד על עד 3 שנים.

פרשנות יצירתית לחוק העונשין

ומה קורה במקרים של התחזות לאדם פיקטיבי? בשנת 73 הורשע אזרח דרוזי בהתחזות ליהודי. בית המשפט העליון ביטל את הרשעתו מכיוון שההתחזות צריכה להיות "אדם מסויים, פלוני, אלמוני, שהיה אי פעם או שהוא כיום בחיים.. לא אדם שנמנה על חוג או חבר אנשים אלא אדם "חי" או "מת".    

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת התחזות | התחזות כאדם אחר | התחזות כבעל תעודה | התחזות כעובד ציבור | התחזות באינטרנט | התחזות לאחר | עונש על התחזות

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו סגירת תיק יבוא קנביס לישראל בהיעדר אשמה פלילית ביטול מניעת העסקתו של מורה במשרד החינוך שהורשע בעברו במעשה מגונה בקטין סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מכתב שימוע לאחר חקירה
חשוד | 21:47 30/11/2015
מכתב שימוע לאחר חקירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:58 02/12/2015
מכתב שימוע לאחר חקירה
חשוד | 11:48 02/12/2015
מרשם פלילי ומחיקתו
משה | 23:18 25/06/2014
מרשם פלילי ומחיקתו
עו''ד אסף דוק | 13:37 27/06/2014
עצירה בתחנת אוטובוס
חנן | 18:50 07/02/2016
עצירה בתחנת אוטובוס
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:57 08/02/2016
מעשה קונדס או מעשה פלילי
סער | 15:58 17/12/2013
התחזות לאדם אחר בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 21:21 23/12/2013