חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כיצד משפיע סנגור פלילי על שיקולי בית המשפט

כיצד משפיע סנגור פלילי על שיקולי בית המשפט

כתב אישום המוגש לבית המשפט מהווה את סיומה של החקירה, ותום גיבוש הראיות על ידי גורמי האכיפה והתביעה. כעת, אלו יוצגו על ידי עורכי הדין מהפרקליטות במטרה לשכנע את השופטים באשמת הנאשם, ולאחר מכן גם בהצדקת העונש המבוקש. בית המשפט מצידו שומע הן את התביעה והן את טיעוני ההגנה, ולצד הראיות מתייחס לשיקולים רבים ומגוונים. תפקידו של הסנגור הוא להביא טיעונים שיקלו באשמתו מרשו, עד כדי זיכוי מלא או חלקי מהם, וכמו כן לטעון בעד הקלת העונש. על האופן שבו משפיע הסנגור בתחומים אלו תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

שאיפה להקל באישומים ולהביא לזיכוי

בראש ובראשונה, הסנגור עובר על כל החומרים שהועברו אליו על ידי רשויות התביעה, ולומד אותם לעומקם. כמו כן, הוא מבצע בירורים רבים משל עצמו החל בשיחות עם לקוחו, דרך בדיקות של ראיות ואופן השגתן, ועד לקבלת חוות דעת ושיחות עם גורמים ואנשים רלוונטיים. בד בבד, הסנגור מעמיק בהוראות החוק, בתקנות, בפסקי דין ובתקדימים עדכניים בתחום, ולאור זאת מגבש את אסטרטגיית ההגנה הטובה, היעילה והמוצלחת ביותר מבחינת מרשו. לאחר מכן, בדיונים שייערכו בבית המשפט ובמקומות אחרים ישאף הסנגור להביא להקלת האישומים ואף לזיכוי ולסגירת התיק, ככל שהדבר אפשרי.

לדוגמא, ביכולתו לטעון כי ראיות שהושגו על ידי המשטרה אינן קבילות בבית המשפט, כגון טיפול לקוי בבדיקות, או פגיעה בהוראות החוק ובזכויות הנאשם. זאת בנוסף על שאיפה להראות כי הנסיבות לביצוע העבירה היו קלות, או אפילו מצדיקות הגנה מפני אחריות פלילית. לדוגמא, ניתן להראות כי באותן נסיבות מוכרח היה הנאשם לפעול כפי שפעל, למשל אם הותקף ברחוב או ראה אחר מותקף, או להראות שפעולותיו נבעו מהתגרויות של הנפגע, ועל כל פנים שהתוצאות היו קלות בלבד.

בתוך כך, עורך הדין יחקור בחקירה נגדית את עדי התביעה וינסה להראות פגמים באמינותם, למשל שלעד מסוים יש אינטרס לפגוע במרשו, שעקב מצבו הרפואי אינו מסוגל לזכור את הפרטים, או שיש לו מה להרוויח כתוצאה מעדותו. בתוך כך, במידת הצורך יובאו חוות דעת מקצועית המנוגדות לחוות הדעת של הצד השני, וסותרות את ממצאיהן באופן מלא או חלקי. יש לציין כי לעיתים עבודה יעילה של עורך דין פלילי מיומן עשויה למנוע אפילו את הגשת כתב האישום, או מאפשרת להגיע להסדר טיעון מול הפרקליטות שמקל מאוד עם מרשו.

השפעה על שיקולי הענישה של בית המשפט

כאמור, בית המשפט מאזין לשני הצדדים, בוחן ראיות שונות שהובאו בפניו ולבסוף פוסק לגבי אשמתו של הנאשם. במידה שהתקבלה הרשעה ולא נחתם הסדר טיעון, יביאו שני הצדדים טיעונים שונים לעונש, כאשר הפרקליטות שואפת להחמרה והסנגוריה להקלה. בשלב זה יחזור הסנגור על חלק מהטיעונים שהועלו במהלך המשפט, וכן ידגיש מספר היבטים העשויים לתרום להקלת העונש. להלן מספר דוגמאות:

היעדר עבר פלילי – בדרך כלל, כאשר מדובר באדם שכבר הורשע בפלילים, ובוודאי באותו סוג עבירה, יטה בית המשפט להחמיר בעונשו. לכן, הסנגור ידגיש את עברו הנקי של מרשו ואת הטענה כי מדובר במעידה חד פעמית של אדם שקיים עד כה אורח חיים נורמטיבי.

מסלול חיים נורמטיבי – דבר זה אינו נבחן רק בהיעדר הרשעות פליליות אלא גם בתפקודו היומיומי של הנאשם. לדוגמא, הסנגור יראה כי מדובר באדם העובד במקום תעסוקה קבוע, שעבודתו מכובדת, שהוא זוכה להערכה מצד מכריו, שהינו אב או אם מתפקד/ת, וכן הלאה. במידה וצפויה פגיעה קונקרטית בעיסוקו של הנאשם יפעל עורך הדין לסיום ההליך הפלילי באי הרשעה.

פגיעה בנאשם ובקרוביו – הסנגור ידגיש בטיעוניו את הפגיעה שיסבו מאסר בפועל או קנס גבוה, הן לנאשם והן לתלויים בו. לדוגמא, תקופת מאסר בפועל תפגע קשות ביכולתו לפרנס את הסמוכים על שולחנו, ביכולתו לשמש כאב לילדיו, ותציב אנשים שלא חטאו בפני מצב קשה ביותר מבחינות כלכליות ואחרות. בתוך כך, יודגש כי ההרשעה מהווה בפני עצמה פגיעה קשה בשמו הטוב.

טיעונים נוספים – ישנם עוד טיעונים רבים שיכול סנגור להעלות לצורך הקלה בעונש. לדוגמא, ניתן להדגיש את מצבו הרפואי הקשה של הנאשם, מצב כלכלי בעייתי, תרומתו לקהילה, וכן את לקיחת האחריות והבעת הצער על מעשיו. יש לציין כי ללקיחת האחריות עשויה להיות השפעה גדולה על שיקולי הענישה, ובפרט אם הנאשם נשלח לביצוע תסקיר מבחן ומבצע אותו באופן נכון בהתאם להנחיות סנגורו. תסקיר זה עשוי להמליץ למשל על הימנעות מהרשעה, המרת מאסר בפועל במאסר על תנאי, והעדפתן של דרכי שיקום שונות על פני ענישה מרתיעה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי באזהרה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14 ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש סגירת תיק פלילי לקטין שנחשד בביצוע מעשה סדום בקטינה סגירת תיק גניבה שנפתח נגד מורה בהיעדר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016