חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם סרבנות גט היא עבירה פלילית?

האם סרבנות גט היא עבירה פלילית?

לפני מספר ימים הורה היועץ המשפטי לממשלה, בעצה אחת עם פרקליט המדינה, לפתוח בחקירה פלילית כנגד סרבן גט. מדובר בפרשה שעלתה זה מכבר לכותרות לאחר שבית דין רבני חייב את אותו אדם לתת גט לאשתו, ואילו על אביו שהיה מעורב באופן עמוק בעניין הוטל עונש מאסר. מדובר בשינוי מהותי בהתייחסות המערכת המשפטית לתופעת סרבנות הגט, שעד כה לא נחשבה בגדר עבירה פלילית. יחד עם זאת, גם ללא הליך פלילי יכול בית דין רבני להטיל עונשים כבדים מאוד על הסרבנים, לרבות תקופות מאסר ארוכות.

מהי סרבנות גט על פי ההלכה היהודית

לפי ההלכה, מדובר במצב שבו גבר מסרב להיעתר לבקשת אשתו לסיים את נישואיהם, למרות שהשניים כבר אינם מממשים את ברית הנישואין, ולכן היא גם מנועה מלהינשא בשנית לאדם אחר. כידוע, הליכי פרידה בין בני זוג עשויים לערב רגשות סוערים, ואכן גברים רבים מגיעים למצב בו הם מסרבים לתת גט מפני שהם מבקשים לנקום בזוגתם, מפני שהם מקנאים לה, מאמינים שתשוב אליהם ברבות הימים, או מעוניינים לגרום לה לוותר על חלק מדרישותיה בהליך הגירושין.

האישה מצידה נותרת בבעיה גדולה שכן אינה יכולה להינשא בשנית ואם היא פתחה ביחסים חדשים עם גבר אחר והשניים מקיימים יחסי אישות, על פי ההלכה מוגדר הדבר כניאוף. דבר זה יוצר בעיה חמורה בבואם להתחתן ואם נולד להן ילד הוא נחשב בתור ממזר. באותה עת, סרבן הגט אינו מנוע מלקיים יחסי אישות עם נשים אחרות, ועליו לשלם לאשתו דמי מזונות. למרות האמור לעיל, חשוב לדעת שישנם מקרים רבים בהם סרבנית הגט היא דווקא האישה, ולמעשה מחצית המקרים הם כתוצאה מסרבנות נשים ומחצית סרבנות גברים. אכן, גם נשים מסרבות גט מסיבות דומות ובעיקר על מנת ללחוץ על הבעל לוותר על דרישות מסוימות בהליכי הגירושין, שכן העול הכלכלי של מזונות האישה דוחק אותו לפינה.

אילו עונשים מופעלים כנגד סרבני גט

על פי ההלכה היהודית ישנם מספר עונשים שעשוי בית דין רבני לפסוק כנגד סרבני גט. ראשית, אם האישה היא שמסרבת עשוי בית הדין הרבני להיעתר לבקשת בעלה ולבטל את דמי המזונות שלה. לעומת זאת, אם הגבר הוא המסרב ניתן להענישו בהגדלת המזונות. כמו כן, אם מדובר בסרבנות קשה במיוחד ניתן לשלול קצבאות שונות שמקבל הסרבן מהמוסד לביטוח לאומי, וישנן עוד סנקציות שונות הקשורות לדת היהודית כמו איסור על עלייה לתורה, קיום ברית מילה לילדי הסרבן, צירוף למניין וכדומה. אל כל אלו נוספים עונשים המנויים בחוקי ישראל שמקנים סמכויות שונות לבית הדין הרבני. לדוגמא, ניתן להעניש את הסרבן בביטול רישיון נהיגה ומניעת חידושו, הוצאת צו איסור יציאה מהארץ, מעצר, ביטול רישיון מקצועי, ביטול דרכון ומניעת חידושו, וכן מאסר לתקופות משתנות ועד 10 שנים.

הפרת הוראות של בית דין רבני – מהיום עבירה פלילית

כאמור, היועץ המשפטי לממשלה הורה כי תיפתח חקירה פלילית כנגד אדם שחויב על ידי בית דין רבני לתת גט לאשתו, והוא סרב לעשות כן. על פי היועץ המשפטי, עצם הסירוב לקיים את הוראות בית הדין הוא העבירה הפלילית, וזאת לאור הבנת מצוקתה הקשה של אישה עגונה, הפגיעה המשמעותית בכבודה וחירותה, והעניין הציבורי בנושא. לכן, יש לספק עוד כלים למערכות המשפט ואכיפה על מנת להתמודד עם התופעה, ומשטרת ישראל והפרקליטות אכן מתחילות לחקור את הפרשה. על פי מנהל בתי הדין הרבניים בישראל, מדובר בצעד חשוב הכולל אמירה ציבורי הנותן עוד כוח בידי הדיינים כדי ללחוץ ולהביא סרבנים לתת את הגט המיוחל. יש לציין כי לא בכל מקרה סרבנות תיפתח מהיום חקירה פלילית, אך אין ספק כי מדובר בתקדים היסטורי המעביר את תופעת הסרבנות למישור הפלילי ומערב מעתה גם את המשטרה והפרקליטות במקרים שבהם נזקק בית הדין הרבני לסיועם.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סרבנות גט | סרבנות גט עבירה פלילית | סרבן גט כלא | סרבנות גט מאסר

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שפצע אדם אחר וחיבל ברכבו ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014