חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עונשי קנס על עבירות פליליות – סכומים והיבטים נוספים

עונשי קנס על עבירות פליליות – סכומים והיבטים נוספים

ישנן לא מעט עבירות פליליות אשר בית המשפט רשאי להטיל בגינן עונש בדמות קנס כספי. לעיתים הקנס ניתן במקום תקופת מאסר, לפעמים זהו העונש היחיד הקבוע בחוק, ולפעמים הוא מוטל בנוסף על תקופת מאסר או קביעות נוספות כדוגמת מאסר על תנאי או סנקציות עסקיות ואישיות. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על הקנסות המוטלים בגין עבירות פליליות, דרכי הגבייה, דרך התשלום והיבטים נוספים.

מהם שיעורי הקנסות שרשאים להטיל בתי משפט

מרבית העבירות הפליליות הנושאות קנסות נידונות בחוק העונשין, אם כי ישנן עבירות נוספות נושאות קנס שנידונות בחוקים אחרים, כמו בפקודת מס הכנסה. חוק העונשין מחלק את שיעורי הקנסות בהתאם לחומרת העבירה, כך שככל שהיא חמורה יותר כך ניתן להטיל בגינה קנס בשיעור גבוה יותר ועד סכום מקסימאלי.

לדוגמא, אם עונש המאסר המרבי לאותה עבירה הוא עד 6 חודשים, או קנס בלבד, או קנס שלא נקבע לו סכום לתשלום, הרי שניתן לחייב את המורשע בסכום מרבי של 14,400 שקלים. מאידך, אם מדובר בעבירה שעונשה בין חצי שנה לשנת מאסר, הרי שהקנס המרבי יעמוד על 29,200 שקלים. בנוסף, על עבירות שעונשיהן בין שנה לשלוש שנת מאסר (עבירות עוון) מותר להטיל קנס עד 75,300 שקלים, ובעבירות פשע (שעונשן מעל שלוש שנות מאסר) מותר להטיל עד 226,000 שקלים.

סייגים לקנסות האמורים המנויים בחוק העונשין

ישנם מקרים בהם נאשם ביצע עבירה במטרה לגרום נזקים ממוניים לאנשים או לגופים אחרים, או להשיג טובות הנאה לעצמו או לאחרים. במקרים אלו, בית המשפט מוסמך להטיל את הקנסות האמורים לעיל, או לחילופין קנס שסכומו פי ארבעה מהשווי של הנזק שנגרם, או של טובת ההנאה שהושגה – לפי הגדול שביניהם. דבר זה נכון גם לגבי מי שקיבל שכר בעד ביצוע העבירה. בכל מקרה, בית המשפט יכול להתחשב במקרים אלו גם ביכולתו של המורשע לפצות את הניזוק, כך שייתכן שייקבע סכום נמוך יותר במטרה לאפשר פיצוי של נפגעי העבירה. יש לציין כי לסכומים האמורים לעיל עשויים להתווסף קנסות הקשורים לביזיון בית המשפט או לאי ציות לצווים שהוציא, והם לא באים במקום הקנס המקורי באופן מלא או חלקי. בנוסף, במידה שמדובר בעבירה נמשכת שנקבע לה קנס ניתן להטיל בכל יום קנס של 1,400 שקלים כל עוד העבירה נמשכת.

שינויים בשיעור הקנסות ותוספות על פיגור בתשלום

ראשית, חשוב להדגיש כי הקנסות שצוינו לעיל מעודכנים מעת לעת על ידי שר המשפטים, בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן. במידה שנפסק תשלום קנס יש לשלמו מייד אלא אם בית המשפט התיר תנאי תשלום נוחים יותר שאליהם יצטרפו הצמדות מסוימות. יחד עם זאת, במידה שהקנס לא שולם במועד תוטל עליו תוספת פיגור משמעותית מאוד, שעומדת על 50% מהקנס או מהחלק שעדיין לא שולם. מצד שני, במידה שאדם הצליח לשכנע את בית המשפט או את הרשם שהתקיימו סיבות מניחות את הדעת לאי התשלום במועד הקבוע, הם רשאים לפטור אותו מכל התוספת או מחלקה.

הטלת עונש מאסר בגין אי תשלום של קנסות

במקרים מסוימים בהם אדם לא משלם את הקנס, כולו או חלקו, בית המשפט רשאי לגזור עליו תקופת מאסר מרבית של שלוש שנים. תקופה זו מצטרפת לכל תקופה אחרת שכבר הוטלה על ידי כל ערכאה ובכל זמן. ואולם, בכל מקרה על תקופת המאסר בגין אי תשלום קנס אסור לעלות על זו שקבועה לעבירה המסוימת בה הורשע האדם. לדוגמא, אם אדם הורשע בתקיפה סתם ולא שילם את הקנס שנגזר עליו, הרי שאסור לשלחו ליותר משנתיים מאסר בגין אי תשלום קנס. יתר על כן, אם במהלך המאסר שילם האדם חלק מהקנס הרי שתקופת מאסרו תקוצר בהתאם. במידה שהאדם אכן נשלח למאסר ונשא בו, הוא לא יחויב בתשלום אותו קנס או בתוספת פיגור, וזאת בהתאם למידה שבה תקופת המאסר כוללת את כל סכום הקנס או את חלקו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה אי הרשעה בעבירות של מכירת משקאות משכרים לקטינים זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בגניבה והיזק לרכוש במזיד משרדנו עצר כתבת תחקיר שקרית ומגמתית כנגד איש תקשורת מוכר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
איל | 13:55 01/11/2016
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:15 02/11/2016
ואם אני רוצה לייצג את עצמי והשופט כופה עלי סנגור צביורי
יעל | 10:14 03/11/2016
עונש מאסר לאדם בעל עבר פלילי נקי
לירן | 15:15 06/04/2016
עונש מאסר לאדם בעל עבר פלילי נקי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:25 07/04/2016
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019