חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הפסקת הריון - מתי מדובר בעבירה פלילית?

הפסקת הריון - מתי מדובר בעבירה פלילית?

יחד עם התהוותה של הקדמה הטכנולוגית והתפתחות המדע, נוצרה בידי האדם אפשרות ליטול את חייו של עובר ברחם אמו. יצירת אפשרות הבחירה הובילה לשאלה מהותית הנוגעת להיבט המוסרי והחוקי של העניין. מהו החוק בישראל הנוגע להפסקת הריון? האם היא גובלת בעבירה? האם אישה שביצעה הפסקת הריון שלא כדין נושאת באחריות פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

השאלה הנוגעת לנושא של הפלת עוברים, הינה שאלה מוסרית המעוררת מחלוקת בחוגים דתיים וחילוניים ובחוק של ימנו. ישנם הטוענים כי העובר הינו חלק מגוף האישה, על כן היא הרשאית הבלעדית בנוגע להחלטה של ביצוע הפלה. בניגוד לטענה זו, ישנם הרואים בעובר יצור חיי ועל כן, הפלתו נחשבת לרצח. מרגע הלידה, מעמדו של העובר הינו כשל אדם בוגר ועל כן חלים עליו חוקי המדינה. אולם ישנן שאלות מהותיות בנוגע לזכויות הנוגעות למעמדו בעת הימצאותו ברחם אמו.

בחינה של ההפלה בראי היסטורי

ניסיונות למניעת הריון ולביצוע הפלות היו קיימים עוד בימי קדם. כבר בספר בראשית ישנה התייחסות למשגל נסוג, הנקרא במקרא "מעשה אונן" (בראשית, לח, פסוקים ז-י). במסופוטמיה ובמצרים העתיקה, נמצאו עדויות לשימוש בדבש ועלי שיטה בכדי למנוע הריון ואילו היפוקרטס, הטיל על האישה לקפוץ לאחר המשגל כדי למנוע את חדירת הזרע לרחמה. בשבועת הרופאים, ניתן למצוא התייחסות שלילית להפלה: "אף פעם לא אתן לאשה סם או מכשיר כל שהוא למטרת הפלה".

כיצד הדת היהודית מתייחסת לנושא הפלות?

בדת היהודית ניתן להבחין במגוון דעות בנושא. על פי ספר שמות (כ"א; 22), ישנה פרשנות האומרת כי הרג עובר הינו פשע, שבמקרה החמור- חייב מיתה. על פי ספר הזוהר, הפלה הינה דבר אשר: "סותר את בניינו של הקב"ה ואת אומנותו". לדעת המשנה, כאשר התינוק יוצא מרחם אמו, הריגתו נחשבת לחטא והעונש על כך הינו עונש מוות. לעומת זאת, במידה והעובר מסכן את האם- ניתן להורגו כדי להצילה. עמדת הרמב"ם מבארת את העובדה כי העובר בעל נפש שאין לפגעה רק במידה ומסכן את חיי אמו- 'רודף אחריה להרוגה'.

כיצד מדינת ישראל מתייחסת לביצוע הפלה?

בישראל, ביצוע הפלה מלאכותית מהווה עבירה פלילית. ב-31 בינואר, בשנת תשל"ז, 1977, קיבלה כנסת ישראל תקנות הנוגעים להפסקת הריון, הידועות יותר בשם 'חוק ההפלות'. החוק מטיל איסור פלילי על הפסקת הריון ביודעין, למעט באישור ועדה, או כאשר הפסקת ההיריון נחוצה להצלת חיי האישה או על מנת למנוע נזק בלתי הפיך לגופה או לשלומה. חוק ההפלות ממוקם אחרי סעיף העוסק בהריגה ורצח, אך לפני הסעיף העוסק במחויבותם של הורים לשלום ילדיהם, על כן, ניתן לומר כי מדינת ישראל מתייחסת לביצוע הפלה שלא כדין בחומרה.

מה הדין בגין הפסקת הריון?

בניגוד לחוקים אחרים במספר ארצות, החוק בישראל אוסר במהותו ואינו מתיר הפסקת הריון. בכל מקרה: "מי שהפסיק ביודעין הריון של אישה, בין אם בטיפול רפואי ובין אם בדרך אחרת, דינו מאסר של חמש שנים, או קנס חמישים אלף לירות".

מתי מתיר החוק ביצוע הפלה?

החוק קובע סייגים ומבהיר שלא יישא אדם באחריות פלילית אם בוצעה הפסקת הריון במוסד רפואי מוכר ולאחר שהוועדה לעניין זה, אישרה את הפסקת ההיריון.

כיצד מתבצע תהליך של הפסקת הריון כדין?

החוק מגדיר כי על אישה המעוניינת בהפלה לפנות לוועדה לאישור הפסקת הריון, המונה את אנשי המקצוע הבאים: רופא מיילד המומחה בגניקולוגיה, רופא מומחה נוסף מהתחומים: גניקולוגיה ומיילדות, פסיכיאטריה, רפואת משפחה או בריאות הציבור, עובד סוציאלי ומזכיר/ה. על פי החוק, אחד מאנשי הוועדה חייב להיות אישה. בנוסף, החוק קובע כי על האישה לחתום בכתב את הסכמתה מדעת להפסקת הריונה, לאחר שהוסבר לה בנוגע לסיכונים הגופניים והנפשיים הכרוכים בהפסקת ההיריון. במידה ומדובר בקטינה, אין צורך באישור בגיר נוסף.

מה הם הקריטריונים לפיהם הוועדה מאשרת הפסקת הריון?

הוועדה עצמה רשאית לאשר הפסקת הריון במידה והאישה עומדת במספר קריטריונים: היא מתחת לגיל 17, היא מעל לגיל 40, אישה לא נשואה שהרתה מחוץ למסגרת הנישואין, או אישה נשואה שהרתה לגבר שאינו בעלה, אם קיים חשש כי העובד סובל ממום, מחלה או נכות, ההיריון נוצר בעקבות מעשה פלילי (אונס או גילוי עריות), וכשההיריון עשוי לסכן את בריאותה הפיזית או הנפשית של האישה.

בעבר, החוק כלל בתוכו היתר לביצוע הפלה יזומה מסיבה סוציאלית - הריון שאינו מנישואין, אך הוא בוטל בשל שיקול הלכתי. פוסקים אחדים רואים בהשמדת עובר מעשה רצח ועל פי פסיקה הלכתית, על האדם חל איסור לפגוע בגופו ללא הצדקה מבוססת. לפיכך, הושמט הסעיף הסוציאלי בחוק ההפלות שעמד בסתירה לשיקולים הלכתיים, מוסריים ורפואיים.

במידה ונשקפת סכנה לחיי האם, האם ניתן לבצע הפלה ללא אישור הוועדה?

במקרי חירום, בהם אין זמן לפנות לאישור הוועדה, כמו כאשר נשקפת סכנת חיים לאם או כדי למנוע ממנה נזק חמור שאין לתקנו, החוק מתיר לבצע הפלה במידה שכך היא תוצל ולא תינזק. כמו כן, רופא לא יישא אחריות פלילית אם במהלך טיפול רפואי אחר בגוף האישה, הוא נדרש לבצע הפסקת היריון לצורך אותו טיפול, בתנאי כי מוכח שלא ידע על ההיריון קודם לכן.

האם אישה שביצעה הפלה שלא כדין נושאת באחריות העבירה?

על פי סעיף 320, אישה שבוצעה בה הפסקת הריון בניגוד לחוק, לא תישא באחריות פלילית בקשר לעבירה זו.

האם ניתן לחייב רופא לבצע הפסקת היריון כדין?

החוק איננו מחייב רופא נשים לבצע הפסקת היריון, על פי סעיף 318, במידה והוא אינו תואם לשיקול דעתו הרפואית או למצפונו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הפסקת הריון | הפסקת הריון עבירה פלילית | הפסקת היריון ללא אישור ועדה | הפלה ללא אישור ועדה | האם הפלה היא רצח | הפלה מותר או אסור | הפלה עבירה פלילית | ועדת הפסקת הריון

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בית לעבודה בעבירות גידול סמים קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א) סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעילת הענק ברשת האופנה רנואר אי הרשעה ללקוח בעבירת גניבה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014