חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם מותר לשוטרים לחפש בטלפון הנייד שלכם?

האם מותר לשוטרים לחפש בטלפון הנייד שלכם?

כל אחד מאיתנו מסתובב עם טלפון נייד שבו הוא מחזיק תכתובות ותמונות פרטיות, חלקן בעלות אופי עסקי, אחרות אישיות ואף אינטימיות. על כן, חיפוש במכשירים אלו אינו רק פוגע בפרטיות אלא עלול להוביל לגילוי ממצאים, המעידים לכאורה על ביצוע עבירה פלילית. חשוב לדעת כי עומדת לכם הזכות לסרב לביצוע חיפוש, ושגם אם הסכמתם – עדיין ייתכן שהראיות לא יהיו קבילות בבית המשפט. עו"ד אסף דוק מסביר על משמעותו של חיפוש בטלפון נייד, ההרשאות והסייגים השונים.

חיפוש בטלפון נייד – מקרה לדוגמא

כדי להבין את הבעייתיות הגדולה של חיפושים בטלפונים ניידים נביא דוגמא תיאורטית אחת. שוטר עיכב אדם הגיע למבנה בו התקיימה מסיבה רועש במיוחד בשעות אסורות על פי חוק. במהלך דין ודברים עם אחד ממארגני המסיבה ביקש השוטר כי ייתן לו את מכשירו הסלולארי, בו ישנן ראיות לכאורה על היותו המפיק והאחראי. מתוך לחץ החשוד מסכים ואילו השוטר מעיין במכשיר ומגלה בו תמונות שבהן נראה החשוד מבצע עבירה אחרת, בין אם מתחום הסמים, האלימות, המין או מכל תחום אחר. מלבד הפגיעה בפרטיות, אדם זה מסובך כעת מעל לראש עם החוק, אל לו היה מקפיד על זכויותיו היה יכול להימנע מכך.

מה אומר החוק לגבי חיפוש במכירים ניידים

פקודת סדר הדין הפלילי עוסקת בין היתר בסמכויות החיפוש של נציגי החוק בחומרי מחשב. סעיף 23 א2 לפקודה קובע כי חדירה לחומר מחשב וכן הפקת פלטים נחשבות לחיפוש, ומכאן שייעשו על ידי בעל תפקיד מיומן ובהתאם להנחיות סדר הדין הפלילי. מאחר שמכשירים ניידים עומדים גם הם בהגדרת חומר מחשב, הרי שעל פי סעיף 23 ב' חייב החיפוש להתבצע רק עם צו חתום על ידי שופט. יתר על כן, על הצו לציין מפורשות כי קיים היתר לחדור לחומר מחשב או להפיק פלטים, ועליו גם לפרט את מטרות ותנאי החיפוש באופן שלא פוגע מעבר לנדרש בפרטיות האדם. לכן, אם נחזור לדוגמא שלעיל, לשוטר לא הייתה כל סמכות עקרונית לחפש במכשירו הנייד של החשוד, לו האחרון לא היה מסכים לה. למעשה, השוטר ביצע עבירת משמעת שבגינה הוא עשוי לעמוד לדין משמעתי, וחשוב יותר – הראיות בהחלט עשויות להיפסל בבית המשפט.

אפשר גם לחפש ללא צו במכשיר נייד?

בעיקרון, פקודת סדר הדין הפלילי מאפשרת לשוטרים לבצע חיפושים גם ללא צו שופט במקרים מסוימים, כגון חשד לעבירה מסוג פשע, או אם ניתנה הסכמה מדעת מצדו של האדם. אם נחזור לדוגמא הקודמת, מאחר שהשוטר חשד כי מתבצעת עבירה על חוק הרעש, המוגדרות כעוון ולא כפשע, הרי שלא הייתה לא כל סמכות לבצע חיפוש במכשיר ללא צו. יחד עם זאת, מאחר שהחשוד הסכים לביצוע החיפוש הרי שניתן לראות בכל משום הסכמה מדעת. כלומר, הראיות שהושגו בדבר עבירות אחרות וחמורות יותר דרך הפלאפון עלולות לשמש כנגדו בבית המשפט. מצד שני, יש לדבר סייג חשוב כפי שנקבע על ידי בית המשפט העליון בהלכת בן חיים.

גם הסכמה לחיפוש בנייד אינה בהכרח הסכמה מדעת

בית המשפט העליון עמד על כך שמפגש עם שוטר עלול להיות מלווה בלחצים ופחדים. עקב כך, אנשים החשודים בעבירות עשויים להרשות חיפוש בכלים ובמקומותיהם, רק כדי להוריד את הלחץ בתקווה שהשוטר ישתכנע בחפותם והסיטואציה תסתיים מהר. יתר על כן, הם סבורים כי אם לא יסכימ לביצוע החיפוש הם עלולים להסתבך עוד יותר, ושהדבר יעיד על היותם אשמים לכאורה. מסיבה זו נקבע שעל השוטר להבהיר לחשוד כי יש לו את הזכות לסרב לחיפוש מטעמי פרטיות, ושסירוב זה אינו מעיד על אשמתו. במידה שהשוטר לא עשה כן, והחשוד הסכים לביצוע החיפוש מתוך לחץ, הרי זו איננה הסכמה מדעת והחיפוש איננו חוקי על כל המשתמע מכך.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חיפוש משטרתי | הלכת בן חיים | חיפוש בלתי חוקי | פסילה עקב חיפוש לא חוקי | חיפוש משטרתי לא חוקי | חיפוש בטלפון סלולרי | סמכות חיפוש בטלפון | סמכות חיפוש בסמארטפון | חיפוש לא חוקי בטלפון | חוקיות החיפוש בטלפון נייד

הצלחות המשרד בתחום
אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה שחרור ממעצר חשוד בעבירות אלימות במשפחה עקב תלונת שווא סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חיפוש לא חוקי
???? | 05:57 15/03/2015
חיפוש לא חוקי
עו''ד איילון בירנבוים | 09:26 16/03/2015
חיפוש ללא הסכמה
Ben | 17:00 09/09/2018
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
יפית | 20:09 31/05/2017
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:15 01/06/2017