חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם עיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית?

האם עיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית?

מעשי כשפים וקסמים מלווים את האנושות משחר קיומה, וגם היום אנשים פונים לעוסקים בכך על מנת לחזות את עתידם או לשפוך אור על גורלם. ואולם, העיסוק בענף זה עלול להיחשב לעבירה פלילית שדינה מאסר במידה ולא פועלים על פי החוק. עו"ד אסף דוק מסביר מתי כישוף גובל בעבירה ומה הדין על כך.

איסור בכישוף קיים כבר בדת היהודית, שכן הדבר מהווה עבודה זרה. בנוסף לאיסור הדתי, מדינת ישראל אוסרת התחזות לעושה כישוף, חוק ששורשו מימי תקופת המנדט הבריטי. עבירה זו משתייכת לעבירות מרמה, סחיטה באיומים ועושק בחוק העונשין.

האם עיסוק בכישוף נחשב לעבירה פלילית?

הגדרת "כישוף" על פי חוק העונשין מתייחסת למעשה קוסם והגדת עתידות. על פי סעיף 417 לחוק, אדם המתחזה לעשות מעשה כישוף בכוונה לקבל דבר, דינו- מאסר שנתיים. במידה והאדם קיבל דבר בעד מעשה הכישוף או על פיו, דינו- מאסר שלוש שנים.

מתי עיסוק בכישוף מותר על פי החוק?

על פי החוק, קוסם או מגיד עתידות שאינם חורגים מגדר שעשוע או בידור, ניתנים ללא תמורה, או שתמורתם היא מחיר בכניסה בלבד למקום עריכתם, לא נחשבים כמי שעושים עבירה.

כיצד המחוקק רואה בכישוף עבירה?

המחוקק אינו רואה בעיסוק בכישוף עבירה פלילית. במידה והנאשם יוכיח את כושרו בתחום עיסוקו המאגי, לא יורשע בעבירה. למעשה, רק אנשים המתחזים לעוסקים בכך על מנת לקבל "דבר" - שכוונתו בחוק למקרקעין, מיטלטלין, זכות וטובת הנאה - ייחשבו כעוברים על עבירה שדינה מאסר. המחוקק רואה בעיסוק בכישוף מעין התחזות במטרה לרמות ולהונות את הלקוחות. על כן, אדם שיוכיח כי אין הוא עוסק באחיזת עיניים מעין זו על מנת לקבל דבר, אלא בעל כוחות מסוימים איתם נרתם לעזור לאנשים הפונים אליו, יזוכה במשפט.

מהי היסטוריית ההרשעות בגין עבירת כישוף?

היו מקרים בהם בית המשפט פסק כי עיסוקו של אדם היה בגדר אחיזת עיניים. נביא כדוגמא את הרשעתו של אדם שהתחזה לרב מקובל הניחן בכישורים להסרת כשפים וקללות, והוטלו עליו 45 חודשי מאסר. במקרה אחר, בית המשפט הרשיע אישה כי הונתה אנשים בידיעה שניחנה בכוחות מיוחדים להסרת כישופים, כמו גם הרשיעה בסיוע להטרדה כשכפתה על אחת מלקוחותיה לעשות דברים בניגוד לרצונה. על אישה זו נגזור עשרה חודשי מאסר.

מי נחשב למכשף?

בסעיף 417 אין הגדרה למכשף. למעשה, אין המחוקק מתייחס לכישוף כאל עיסוק אלא מתייחס למי שמתחזה לעשות כן - "המתחזה לעשות מעשה כישוף". כמו כן, אין הבדל מבחינת המחוקק בין תוצאות חיוביות או שליליות בשל הכישוף. נקודת ההנחה של המחוקק הוא כי התחזות למבצע מעשי כישוף, לרבות קסמים והגדת עתידות, במטרה לקבל דבר, משתייכת לעבירת מרמה, ואותה יש למנוע. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
סעיף 34 - עבירה שונה או נוספת
מתן שטיינמץ | 11:22 18/04/2016