חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הפרעה לשלום הציבור – מתי היא מתקיימת ומה עונשה

הפרעה לשלום הציבור – מתי היא מתקיימת ומה עונשה

קשה להגיד שהחיים במדינת ישראל מתנהלים על מי מנוחות, אך הסדר והשלום הציבורי אכן נשמרים בדרך כלל ומאפשרים לתושבים להתנהל באופן מניח את הדעת. נושא זה גם מטופל במסגרת חוק העונשין שקובע עונשים בלתי מבוטלים על מעשים שעלולים להפריע לשלום הציבור, כגון פרסום ידיעות מבהילות כוזבות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, וגם הפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים. עו"ד אסף דוק מסביר על עבירות הפרעה לשלום הציבור, משמעותן והעונש הקבוע בצידן.

פרסום של ידיעות כוזבות שגורמות לבהלה ופחד

לפני זמן מה עלה לכותרות מקרה של צעירה מאילת אשר פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט שקרי. בפוסט נכתב כי מחבל רדף אחריה ברחבי העיר כאשר הוא מחזיק בידיו סכין גדולה, וצועק "אללה הוא אכבר". לאחר שהתברר כי הפוסט אינו עולה בקנה אחד עם הדברים שבאמת קרו זומנה הצעירה לתחנת המשטרה, ונחקרה בחשד לפרסום ידיעה כוזבת שגורמת לבהלה ופחד. עבירת מסירת ידיעה כוזבת זו מתוארת בסעיף 159 א' לחוק העונשין, שקובע עונש מרבי של 3 שנות מאסר על מי ש:"מפרסם או משעתק אמרה, שמועה או ידיעה העלולות לעורר פחד ובהלה בציבור או להפריע את שלומו, והוא יודע, או יש לו יסוד להניח, שהן כוזבות". במילים פשוטות, המחוקק ראה לנכון להגן על שלום הציבור מפני הפחדות, וזאת על ידי הטלת עונש בגין פרסומים שקריים שכאלו שבהחלט עלולים לגרום לבהלה מיותרת.

יחד עם זאת, לפעמים אנשים מפרסמים בפייסבוק ובפלטפורמות אחרות ידיעות גם מבלי שבדקו עד הסוף את אמיתותן, שהרי אינם עיתונאים במקצועם. כדי למנוע פגיעה מהותית בחופש הביטוי והטלת עונשים כבדים במקרים תמימים, נוסף סעיף 159 ב' לחוק העונשין. סעיף זה קובע שמי שהואשם בעבירה זו ייהנה מהגנה טובה אם ייטען שלא ידע או שלא היה לו יסוד להניח שהשמועה, הידיעה או האמירה המסוימות היו כוזבות. זאת תנאי שיוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי לאמת את דיוקן לפני הפרסום.

שימוש בחומרים הנחזים כמסוכנים

לעיתים עולות לכותרות ידיעות על אבקות למיניהן הנשלחות בדואר ומתחזות כחומרים ביולוגיים מסוכנים. לעיתים אחרות עשוי מישהו, כמעשה איום או קונדס, להשאיר בתחנת אוטובוס חפץ שנראה כמו מטען חבלה או אקדח. גם מעשים אלו נחשבים לעבירה פלילית שדינה עד חצי שנת מאסר או קנס, שיכול להגיע עד כרבע מיליון שקלים מלבד תביעות אחרות בגין הוצאות על כוחות הצלה וביטחון שהוזעקו למקום. אין ספק כי מדובר בהפרעה לשלום הציבור שעלולה לגרום לבהלה גדולה בקרב אדם אחד או קבוצת אנשים. לכן נקבעו כאמור חצי שנת מאסר או קנס גבוה על מי ש - "שולח, מניח או מוסר לאחר חומר או חפץ הנחזה כמסכן את חייו של אדם או את גופו, בנסיבות שיש בהן כדי לגרום לבהלה בציבור או להפרת הסדר הציבורי".

מעשים שמפריעים לקיום שירותים ציבוריים

המדינה מספקת לאזרחיה שורה ארוכה של שירותים ציבוריים דרך משרדי ממשלה, עיריות, רשויות מקומיות, חברות וארגונים. מבחינת המחוקק, פגיעה בקיומם של שירותים אלו בדרכים שונות גם היא עבירה פלילית שעונשה עד 3 שנות מאסר. מדובר במעשים המתבצעים תוך פגיעה בגוף או בנכסים של אחר, איום או הפחדה, וגם על ידי חרם או איום בחרם, וזאת בלי שיהיו הצדקה או סיבה סבירות לחרם. החוק ממשיך ומפרט את המעשים עצמם באופן הבא: מי שמפריע לקיום שירות ציבורי או מחבל בו, ומי שמכריח או מפתה עובד ציבור או בעבודה שנוגעת לשירות הציבורי להתפטר או לנטוש את עבודתו, או לקבל עליו את העבודה. בנוסף, ייאשם בעבירה זו מי שמחבל או מפריע להובלת משא או להסעת נוסעים דרך מסחר או עסק בישראל, או בין המדינה למדינה אחרת. כמו כן, מי שמכריח או מפתה עובדי הסעות והובלות כאמור להתפטר או לנטוש את עבודתם, או מונע מהם לקבל או להציע עבודה שכזו. יחד עם זאת, יש לציין כי כתבי אישום בגין מעשים אלו יוגשו רק על ידי היועץ המשפטי לממשלה או בהסכמתו.

לסיכום, אנו רואים כי המחוקק דאג לשמירה על שלום הציבור דרך הגדרת מספר מעשים המהווים הפרעה. על מעשים אלו מוטלים עונשים חמורים למדי הנעים בין חצי שנה לשלוש שנות מאסר, או קנסות בשיעור גבוה. לכן, לפני שאתם מבצעים מעשה קונדס חסר טעם או מפרסמים פוסט בפייסבוק שעלול לגרום לבהלה, השתדלו לזכור זאת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל מעסה שנעצר בחשד לאונס וביצוע מעשים מגונים במטופלות שוחרר בעקבות כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי 4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה על מסירת ידיעה כוזבת
רותי | 13:39 26/03/2014
מסירת ידיעה כוזבת למשטרה
עו''ד אסף דוק | 13:47 26/03/2014
ידיעה כוזבת
פיליפ | 10:16 13/05/2014
ידיעה כוזבת
עו''ד איילון בירנבוים | 10:45 13/05/2014
מסירת עדות כוזבת במשטרה והוצאת לשון הרע
שלמה אסף | 13:59 14/09/2017