חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | רומן במקום העבודה - הרפתקה מינית או הטרדה מינית?

רומן במקום העבודה - הרפתקה מינית או הטרדה מינית?

ההטרדה המינית רווחה כתופעה חברתית כבר מימים ימימה, והיא הוחרפה מאז כניסתן של נשים למעגל העבודה. גם במציאות הנוכחית גברים הם בעלי כוח רם יותר להטרדה, שכן לרוב הם העומדים בראש הפירמידה של שוק העבודה. עו"ד אסף דוק מסביר מהי התנהגות שנחשבת להטרדה מינית במקום העבודה ומתי עובד ייחשב לכזה המנצל את מרותו ועובר על החוק.

מהו החוק בישראל בגין הטרדה מינית במקום העבודה?

הטרדה מינית פוגעת בכבוד האישי, בתחושת הביטחון ובזכות לאוטונומיה על גוף המתלונן/ת, על כן חוקקו חוקים למניעת תופעה זו. שירות המדינה הינו המעביד הראשון והיחיד במשק אשר קבע כי הטרדה מינית הנה עבירת משמעת חמורה, עוד בשנת 1988. ואולם, בטרם כניסתו של החוק להטרדה מינית התנש"ח - 1998 לא נחשבה הטרדה מינית כהתנהגות אסורה כלל, אלא רק ביחסי עבודה על פי סעיף 7 לחוק שיווין הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח - 1988, וכן היוותה עבירת משמעת חמורה בכל הנוגע לעובדי מדינה. כלומר, בכל מקרה של תלונה על הטרדה מינית לא ניתן היה לנקוט צעדים נגד המטריד, אם לא היה עובד מדינה.

מהי הטרדה מינית בעבודה?

הטרדה מינית בעבודה הינה כפייה של מתן טובת הנאה מינית בתמורה לטובת הנאה חומרית. למטריד יש אחריות אישית למעשה, אך לעיתים כשמדובר במקום עבודה יכול המטריד להיות גם המעביד אשר אחראי על מעשיו של עובדיו. כאמור, בשנת 1988 מעשה ההטרדה מינית בעבודה הוכר בחוק הישראלי לשוויון הזדמנויות בעבודה התשמ"ח- 1988. סעיף 7 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על מעסיק להפלות לרעה עובדת (או דורשת עבודה) אשר חוותה הטרדה מינית במקום העבודה ו/או התלוננה על הטרדה, ולפגוע בתנאי עבודתה.

אולם, חקיקה זו לא הניבה תהליכים משפטיים או שינוי תפיסתי ותודעתי בקרב הציבור, ולכן, כעבור עשר שנים, הכנסת החליטה להתייחס לחקיקה למניעת הטרדה מינית לחוק שלם ומקיף - החוק למניעת הטרדה מינית. מטרתו לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על חירותו ועל פרטיותו, ולקדם שוויון בין המינים.

מתי הטרדה בעבודה נחשבת לעבירה פלילית?

1. סחיטה באיומים - כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

2. מעשים מגונים - סעיף זה מפנה לעבירה פלילית שקיימת מזה עשרות שנים בחוק העונשין.

3. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות האמורות (כאשר ההצעות מוצעות תוך כדי ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול - זו הטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות).

4. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעוניין בהתייחסויות האמורות. כאשר ההתייחסויות נעשות תוך כדי ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול - זו הטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות.

5. התייחסות (אפילו חד פעמית) מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

כיצד מיישמים את החוק במקומות עבודה?

החוק הרחיב ואסר על הטרדות מיניות במקומות ציבוריים ופרטיים, לרבות מסגרות לימודיות, מסגרות בשירות הביטחון כמו צבא ומשטרה, ובבית. החוק להטרדה מינית קבע להתקין תקנון למניעת הטרדה מינית במקומות העבודה, דבר אשר עודד את המעסיקים לשלוח את עובדיהם להשתלמויות שחשף רבים להוראת החוק. כמו כן, נציבות שירות המדינה וצה"ל נערכו לאמץ את החוק אל תוך מערכות המשמעת שלהם תוך הקמת מנגנוני טיפול ואכיפה והכשרת כוח אדם שיטפלו בתלונות.

לסיכום, החוק למניעת הטרדה מינית בישראל מונה שישה סוגים של הטרדות מיניות אסורות. כל התנהגות השייכת לאחד מסוגים אלו הינה אסורה תמיד, בכל מקום, בכל מצב ובכל הקשר. הקביעה שהטרדה מינית אסורה בכל הקשר, בין כל שני אנשים, הינה ייחודית לחוק הישראלי שאימץ את התפיסה כי התנהגות היא בבחינת הטרדה מינית גם אם לא התרחשה במסגרת יחסי מרות במקום עבודה או במוסד להשכלה. כמו כן, החוק עוסק בהרחבה בתחום ההטרדה המינית במקום העבודה, ובאחריותם של המעסיקים לפעול למניעת הטרדה מינית. לבסוף, החוק גם מטיל חובה על המדינה, כוחות הביטחון (צה"ל, משטרה, שירות בתי הסוהר) ומוסדות להשכלה גבוהה, לפעול למניעת הטרדה מינית במסגרתם.

נפגעתם או הואשמתם בהטרדה מינית במקום העבודה?

במידה ונפגעתם כתוצאה מהטרדה מינית במקום העבודה או הואשמתם בו, פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי המתמחה בייצוג בעבירות מין בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הטרדה מינית | חוק למניעת הטרדה מינית | הטרדה מינית והתנכלות | עורך דין הטרדה מינית | הטרדה מינית בעבודה | עונש על הטרדה מינית | חוק שוויון הזדמנויות בעבודה | מעשה מגונה במקום העבודה | סחיטה מינית במקום העבודה | הערות מיניות במקום העבודה | רומן במקום העבודה | עונש על הטרדה מינית בעבודה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו זיכוי נאשם מעבירות מרמה והונאה באוניברסיטת אריאל בשומרון

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 19:20 31/01/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:13 01/02/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 09:48 01/02/2016
הטרדה מינית בזמן העבודה על ידי המעסיק
אדרת | 21:52 06/09/2016
הטרדה מינית בזמן העבודה על ידי המעסיק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 23:02 06/09/2016
הטרדה מינית בזמן העבודה על ידי המעסיק
אדרת | 15:22 07/09/2016
הטרדה מינית בעבודה
זהבית | 14:31 29/03/2014
הטרדה מינית בעבודה
עו''ד אסף דוק | 18:20 29/03/2014