חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירת הרצת מניות בסימן משפטו של נוחי דנקנר

עבירת הרצת מניות בסימן משפטו של נוחי דנקנר

לפני מספר ימים הרשיע שופט המחוזי חאלד כבוב את נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות. השופט לא חסך ביקורת ממי שעד לפני מספר שנים היה דמות מרכזית, מובילה ומשפיעה מאוד בעולם הפיננסים הישראלי. כעת נותר להמתין למתן גזר הדין שעשוי להיות חמור מאוד ואף לכלול מאסר בפועל. עו"ד אסף דוק מסביר מהי בכלל הרצת מניות, באילו עבירות הואשם נוחי דנקנר ומה העונשים המוטלים בגינן.

הרצת מנויות – דרך אסורה להשפעה על מחירי מניות

בבורסה לניירות ערך נסחרות מדי יום חברות שונות, כאשר הסוחרים מבצעים במניותיהן פעולות של מכירה וקנייה. מטבע הדברים, לשיעור המנייה יש השפעה ישירה על הונו של המשקיע, ולכן אם הוא מחזיק במנייה מסוימת וערכה עולה – הרי שהוא מרוויח. דבר זה נכון גם לגבי חברה (כמו למשל איי.די.בי שבראשה עמד דנקנר), שכן אם מניותיה עולות מתווסף הון לבעלים שמחזיקים בהן, בין אם על הנייר או במימוש על ידי מכירה. כל עוד השוק מתנהל באופן תקין המניה יכולה לעלות או לרדת בהתאם לנתונים פיננסיים שונים, תמורות השוק ומצב החברה. ואולם, לעיתים אנשים מתפתים להריץ מנייה, כלומר להעלות את ערכה לשיעור שאינו אמיתי וריאלי על מנת  להפיק רווחים. באופן כללי, מדובר בפעולות המניעות לרכישה או למכירה של אותן מניות על ידי הצגת מצב עניינים מטעה או כוזב, או על ידי השפעה ברמייה על תנודות, או בעזרת העלמה של עובדות מהותיות.

דוגמאות להעלאת ערך המניה בדרכים אסורות

דוגמא נפוצה למדי להרצת מניות היא על ידי הפצה של שמועות על אירועים חיוביים בנוגע לחברה מסוימת, כמו למשל גילוי מאגר גז, קבלת אישור לתרופה או לפטנט מטעם הרשויות. השמועה השקרית מועברת מפה לאוזן או באמצעות המדיה האלקטרונית, ומגיעה לסוחרים שממהרים לקנות את המנייה בהיקפים גדולים – מה שמקפיץ את ערכה. כל זאת, בזמן שלמעשה לא התקיים כל אירוע או שינוי חיובי במצבה של החברה. דוגמא נפוצה נוספת, הקשורה במישרין להרשעתו של נוחי דנקנר, היא הרצה של מניות על ידי ביצוע רכישות בהיקפים גדולים. כאשר סוחרים מבחינים ברכישות הגדולות הם מניחים שיש דברים בגו, כלומר שקיימות נסיבות חיוביות שאינן ידועות להם הגורמות לאחרים לרכוש את המנייה. לכן, גם הם ממהרים לרכוש את מניות החברה וכך עולה ערכן. הבעיה היא כמובן בתרמית: האדם שמבצע אותה יכול להמתין לעליית ערך המנייה ולמכור אותה ברווח גדול, ורק בהמשך מתברר שלא הייתה כל סיבה לעלייה. לכן גם הסוחרים ממהרים למכור אותה ורובם עושים זאת במחירים נמוכים מערך הקנייה – כלומר נגרמים להם הפסדים כבדים.

העבירות בהן הואשם נוחי דנקנר, ועונשיהן

כתב האישום שהוגש נגד נוחי דנקנר בשנת 2012 מנה מספר עבירות, ביניהן עבירת פרט מטעה בתשקיף שעונשה עד 5 שנות מאסר, ואי קיום של הוראות המנויות בסעיף 36 לחוק ניירות הערך – שעונשה זהה. יחד עם זאת, אנו נתמקד להלן בשתי עבירות מרכזיות אחרות ונסביר את מהותן. הראשונה מכונה "איסור עשיית פעולה ברכוש אסור" כפי שמובאת בסעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון משנת 2000. על פי סעיף זה, העושה פעולה ברכוש בידיעה שהוא רכוש אסור דינו עד 7 שנות מאסר, או לחילופין קנס המגיע עד כ – 2.25 מיליון שקלים. הכוונה ברכוש אסור הוא למיטלטלין, מקרקעין, כספים וכדומה שמקורם במישרין או בעקיפין בעבירה, או ששימשו לביצוע עבירה, או שאפשרו ביצוע עבירה. מאחר שדנקנר הורשע בתרמית בניירות ערך כפי שנראה להלן, וביצע פעולות שונות בכספים שהרוויח ממעשים אלו, יוצא כי הוא אשם גם בעשיית פעולות ברכוש אסור. על מנת לסבר את האוזן, רכוש אסור יכול להיות למשל נכסי נדל"ן, עתיקות, כלי קודש ויודאיקה, חפצי אומנות וגם – ניירות ערך. זאת, כל עוד שווי הרכוש עולה על 150 אלף שקלים. כמו כן, רכוש אסור יכול להיות כספים שסכומם גבוה מחצי מיליון שקלים.

עבירות תרמית בקשר לניירות ערך

העבירות המרכזיות שבהן הואשם נוחי דנקנר נוגעות לתרמית בקשר לניירות ערך, כפי שאלו מובאות בחוק ניירות הערך ובפרט בסעיף 54. סעיף זה מונה שני סוגים של מעשים בניירות ערך הנחשבים לתרמית. הראשון מתייחס לאדם ש – "הניע או ניסה להניע אדם לרכוש או למכור ניירות ערך ועשה זאת באמרה, בהבטחה או בתחזית - בכתב, בעל פה או בדרך אחרת - שידע או היה עליו לדעת שהן כוזבות או מטעות, או בהעלמת עובדות מהותיות". הסוג שני הוא כל השפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות הערך. על פי החוק, העונש שמוטל בגין מעשים אלו הוא עד 5 שנות מאסר, או קנס בשיעור של כ- 1.15 מיליו שקלים. יחד עם זאת, במידה שעבירות אלו נעשות על ידי תאגיד הרי שסכום הקנס עולה לסביבות ה- 5.5 מיליון שקלים.

מה עשה נוחי דנקנר בניגוד לחוק

על פי כתב האישום, במהלך חודש פברואר 2012 ביצעה חברת אי.די.בי אחזקות שבבעלות נוחי דנקנר גיוס בסך 321 מיליון שקלים. על פי החשד, באותה עת כבר נמצאה החברה במצב פיננסי קשה ובעליה ידע על כך, אך יצר מצג שווא של ביקוש גבוה למניותיה על ידי שיתוף פעולה עם נאשם אחר בשם איתי שטרום. האחרון היה בעלי חברה בשם ISP ומצוי בקשרים טובים עם דנקנר, ותפקידו היה לקנות מניות של אי.די.בי במיליוני שקלים ובשיעור גבוה מהריאלי, כדי ליצור מצג שווא של ביקוש. שטרום הפעיל אדם נוסף בשם עדי שלג על מנת לרכוש את המניות, ולאחר מכן למכור אותן במחיר נמוך יותר לגורמים מקורבים לדנקנר, מבלי שהללו ידעו על הניפוח האסור. כמו כן, השניים המשיכו ברכישה של מניות בשיעורים גבוהים, בעוד דנקנר דואג כי איתי שטרום יקבל מימון או "פיצוי" להפסדיו על ידי קבלת הלוואה מהבנק – בו הייתה לדנקנר השפעה גדולה. ואולם, פעילות זו עלתה על הרדאר של הרשות לניירות ערך, ולבסוף אכן הוגש כתב אישום בעוד עדי שלג הופך לעד מדינה נגד שני שותפיו. כאמור, השופט חאלד כבוב הרשיע את דנקנר בעבירות המיוחסות לו, וגזר הדין צפוי להינתן בקרוב.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין צווארון לבן | עבירות כלכליות | עבירות צווארון לבן | תרמית בניירות ערך | עבירות ניירות ערך | הרצת מניות | הרצת מניות אי די בי | משפט נוחי דנקנר | עונש הרצת מניות | הרצת מניות נוחי דנקנר

הצלחות המשרד בתחום
ביטול הרשעתו של עובד ציבור בכיר בעבירות מרמה והונאה חמורות ועבירות כלכליות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 13 זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 10:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:03 28/09/2016
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:16 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
עו''ד אסף דוק | 08:13 22/06/2015
תכנית בערוץ 2 מחפשת נפגעי עבירות מחשב ואינטרנט
רונית | 11:48 23/06/2015
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
אלון | 17:14 19/08/2017
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
עו''ד אור הדאיה | 19:46 20/08/2017