חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | שכחת ילדים ברכב - האם מדובר בעבירה פלילית?

שכחת ילדים ברכב - האם מדובר בעבירה פלילית?

שכחת ילדים ברכב היא תופעה שלמרבה הצער גוברת עם הזמן. לרוב, ככל שמדינה מסוימת מפותחת והאנשים בה עסוקים יותר כך התופעה מתרחשת בשכיחות גבוהה. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתמודד עם תקריות אלו והאם הן נחשבות לעבירה פלילית אשר בצידה סנקציה עונשית.

אורח החיים המודרני מעגן בתוכו קצב נמרץ שלעיתים מצריך את האדם לעבד גירויים רבים בזמן מועט. נקודה זו מצטרפת לנהיגה שנחשבת לפעולה אוטומטית, ועלולה לייצר תאונות טרגיות. התהליך האוטומטי מונע מאיתנו לראות אירועים חריגים, כדוגמת הוצאת הילד מהרכב בהגעתנו למקום העבודה, ובחודשי הקיץ הלוהטים השארת ילד ברכב עלולה ליצור אירוע ברמת חריגות גבוהה. הדבר נכון במיוחד כשבחודשים אלה אחריות המבוגרים על ילדיהם גבוהה מהרגיל בשל חופשת הקיץ הארוכה.

כיצד המחוקק מתייחס לשכחת ילדים ברכב?

על פי סעיף 361 לחוק העונשין, כל מקרה של השארת ילד מתחת לגיל 6 ללא השגחת מבוגר באופן העלול לפגוע בשלומו, לסכן את חייו או את בריאותו - הוא עבירה פלילית והדין על כך הוא מאסר שלוש שנים. במידה ומבוגר נטש ילד בכוונה תחילה (קרי - במטרה לנטוש אותו) - הדין הוא מאסר חמש שנים. אם מדובר בחוסר השגחה הנובעת מרשלנות, הדין על כך הוא מאסר שנה.

בהקשר של שכחת ילד ברכב, לעיתים הנהג מואשם בנטישת הילד ולעיתים, על פי חומרת האירוע, אף בגרימת מוות ברשלנות. במידה וההורים ללא עבר פלילי והילד שנשכח נותר ללא פגיעה, בדרך כלל בית המשפט נמנע מהרשעה, כדוגמת האב שהותיר את בנו ברכב למשך מספר דקות כדי לבצע סידורים בבנק. במקרה זה הוטל על האב עונש קל של עבודות לתועלת הציבור. כאשר מדובר במקרים בהם הורים התירו את ילדיהם ברכב בכוונה, החוק רואה בכך מעשה חמור.

כיצד החוק מתייחס לנהגי הסעות?

לאחר שנהג ההסעה מסיים את עבודתו, החוק מטיל עליו לסרוק את כל מושבי הרכב כדי לוודא שלא שכח אף ילד. במקרה בו נהג הסעות שכח ילד ברכב, הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום ואף להעביר את עניינו לבית הדין לעבודה שיקבע כי ביצע עבירת משמעת חמורה. למרות שהילד נותר ללא פגע, ניתן לפטר את הנהג ללא פיצויים וללא הודעה מוקדמת.

האם הורים שגרמו למוות ילדיהם בשל שכחתם ברכב עומדים לדין?  

בניגוד לארצות-הברית, שם הורים עומדים לדין בגין שכחת ילדיהם ברכב, בישראל הנטייה היא לא לעשות כן בטענה כי הורים ששכלו ילד בשל כך, קיבלו כבר את עונשם. יחד עם זאת, כאשר ילד הושאר בכוונה על ידי הוריו ברכב, הפרקליטות צפויה להגיש כתב אישום.

לדוגמא, במקרה בו הורים ללא עבר פלילי נעלו למשך עשרים דקות את ארבעת ילדיהם ברכב, הוחלט לא להרשיע אותם ונקבע כי האב ירצה שעות שירות לתועלת הציבור, ולאם הוצא צו מבחן למשך שנה. ההורים טענו במקרה זה כי האב עזב את ילדיהם למשך מספר דקות כדי לעזור לאשתו שהייתה בדרכה לדיון בבית המשפט, כדי למצוא את הכניסה לאולם הדיונים.

כיצד ניתן למנוע מצבים כאלו בעתיד?

ברוב המקרים, בתי המשפט היו מעדיפים להימנע מלתת עונש להורים בגין שכחת ילדיהם ברכב. על מנת שלא להגיע למצב זה בכלל, יש להקפיד בנקיטת כללי בטיחות כשנוהגים ברכב עם ילדים, ולא להשאיר ילדים ברכב ללא השגחה אפילו אם מדובר בזמן קצר. כשיוצאים יש לסרוק את המושבים האחוריים לפני נעילת הרכב, וניתן להשאיר חפץ חיוני ליד מושב הילד כדי לעודד את סריקת המושב לפני היציאה. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין זיכוי נאשם מעבירות הונאה במוסד אקדמי ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו עובדת סוציאלית שהועמדה לדין משמעתי בעבירות חמורות - תמשיך להחזיק ברישיון ולא תפוטר סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהטריד מינית עובדת קטינה שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
שרה | 08:28 25/03/2017
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:11 26/03/2017
האזנת סתר בגן ילדים
יעל | 10:56 18/12/2016
האזנת סתר בגן ילדים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:08 20/12/2016