חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות אלימות בצבא - סוגים ועונשים
קטגוריות: משפט צבאי

עבירות אלימות בצבא - סוגים ועונשים

אלימות בצבא אסורה שכן היא פוגעת במשמעת ובסדר ההכרחיים למסגרת צבאית. מאידך, לעיתים נדרש מחייל להפעיל כוח מפאת תפקידו. האם כל נקיטה בפעולה אלימה בצבא אסורה? מה היא עבירת אלימות לפי החוק הצבאי? מה העונש בגינה? עו"ד אסף דוק מסביר.

הארגון הצבאי קולט לתוכו אוכלוסיות מגוונות ומטיל עליהן חובה לשרת במסגרת היררכית תחת תנאי לחץ. בשל כך עלולות להיווצר בקרב המשרתים פעולות אלימות המפרות את הביטחון האישי של כל אחד מהחיילים, פוגעות במשמעת ובסדר ההכרחיים, כמו גם בלכידות היחידתית. נוכח השאיפה לשמר את היציבות בארגון, צה"ל נוקט באמצעים מחמירים למבצעים עבירות אלימות. יחד עם זאת, המציאות מורכבת נוכח תפקידם של החיילים שבגינם נדרש מהם לא פעם להפעיל כוח, כמו בפעילות מבצעית או הגנה עצמית.

מהי עבירת אלימות בצבא?

חוק השיפוט הצבאי תשט"ו – 1955, מתייחס לעבירות אלימות לפי דרגת חומרתן. לדוגמא, סעיף 59 לחוק מתייחס לאלימות כלפי מפקד וקובע כי דינו של חייל שהיכה מפקד או השתמש כלפיו באלימות הינו מאסר של שנתיים. במידה והחייל ביצע את המעשה בעת מילוי תפקידו של המפקד, המאסר עולה לתקופה של חמש שנים. מאידך, אם חייל הכה או השתמש באלימות כלפי שומר בתפקיד, או כלפי חייל שהופקד על שמירת אדם, רכוש או מקום, או כלפי שוטר צבאי במהלך תפקידו או בשל ביצוע תפקידו, דינו יהיה על פי סעיף 60 לחוק, מאסר של חמש שנים. כמו כן, הדין הצפוי לחייל שהיכה חייל אחר או השתמש כלפיו באלימות, על פי סעיף 61 לחוק השיפוט הצבאי, הוא מאסר של שנה.

האם עבירת אלימות עלולה להגיע למצב של התעללות?

לפי הדין, חייל שהכה חייל הנמוך ממנו בדרגה או שהיכה אדם הנמצא במשמורת שהחייל מופקד עליה, או שהתעלל בהם אחרת, צפוי למאסר של שלוש שנים. סעיף נוסף נוגע להתעללות חייל בחייל אחר שהעונש בגינה הינו מאסר של שנתיים על פי סעיף 65(ב). במידה ועבירת ההתעללות בוצעה בנסיבות מחמירות, על פי סעיף 65(ג) הדין הוא מאסר של שבע שנים.

האם כל פעולה אלימה מוגדרת כפלילית?

במסגרת תפקידם, לעיתים נדרשים החיילים להפעיל כוח אם בשל פעילות צבאית, משימה, הגנה עצמית או כל תפקיד אחר. במידה והחייל פועל באופן שהולם את המצב במקרים כגון אלו, או במקרים אחרים, אין הוא מבצע עבירה. כמו כן, עבירת אלימות המתבצעת בין חברים בשל ריב ללא פגיעה ממשית צפויה להסתכם בענישה פיקודית או בשיפוט דין משמעתי בלבד.

מה עליי לעשות אם נקטתי בפעולה אלימה בצבא?

לעיתים חייל נדרש להפעיל כוח מתוקף תפקידו או עשוי להיקלע לאירוע אלים שלא מרצונו. בכל מצב בו היית מעורב באירוע אלימות בצבא ואינך יודע אם ביצעת עבירה פלילית לפי החוק, מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי המתמחה ובקיא בתחום המשפט הצבאי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בתקיפה ותגרה במקום ציבורי שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017