חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהו מאסר על תנאי ומתי אפשר להפעילו?

מהו מאסר על תנאי ומתי אפשר להפעילו?

לעיתים קרובות מופיעות באמצעי התקשורת ידיעות על אנשים שנגזר עליהם "מאסר על תנאי". מצד אחד, ענישה זו עדיפה בהרבה על מאסר והשלכותיו, ומצד שני – היא יוצרת תנאי של השמה מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה. עו"ד אסף דוק מסביר על העקרונות שמאחורי מאסר על תנאי ואפשרויות הפעלתו.

העיקרון והמטרות שמאחורי המאסר על תנאי

סעיף 52 א' לחוק העונשין קובע שאם בית המשפט הטיל על נאשם עונש מאסר, הוא רשאי להורות שעונש זה יהיה על תנאי – כולו או חלקו. המשמעות המעשית היא שהנאשם נהנה מתקופת מאסר מקוצרת, או בכלל לא מבלה מאחורי סורג ובריח (אלא אם ביצע בתקופת התנאי עבירות כפי שנראה בהמשך).

ישנן מספר סיבות העומדות בבסיס האפשרות להורות על מאסר על תנאי. ראשית, היא מאפשרת לשופטים להתחשב בנסיבות אישיות שונות של הנאשם, אשר הוא והתלויים בו עלולים להיפגע מאוד מהשמתו במתקן כליאה. שנית, ידוע כי השהייה בבתי הכלא עלולה דווקא לעודד פשיעה במקרים מסוימים, למרות מאמציהן של הרשויות, ולכן ישנה תרומה מסוימת לאדם ולחברה אם לא יושם בכלא. לכך המצטרף הפן השיקומי שכן ידוע כי מאסר עלול לפגוע בהיבטים נוספים של יכולת ההשתקמות, בין אם בגלל שהוא פוגע בדימוי העצמי, או בגלל שהוא תוקע מקל בעגלת חייהם של מורשעים.

מצד שני, עונש מאסר על תנאי כשמו כן הוא: מעוגן בתנאי מסוים ולכן מרתיע את הנאשם מחזרה על העבירות שביצע או אחרות, העלולות להוביל להשמתו בכלא. ולבסוף, אפשרות זו מקלה מהעומס הרב שקיים במתקני הכליאה בישראל.

ניתן להבין אם כן, שבית המשפט יורה על מאסר על תנאי לאור שיקולים רבים המתייחסים בין היתר לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לנסיבות ביצוע העבירה ותוצאותיה, עבר פלילי, המלצות של שירות המבחן ועוד.

מהו "התנאי" של מאסר על תנאי

סעיף 52 ב' לחוק העונשין מבאר כי ה- "תנאי" יהיה לאורך תקופה של שנה אחת לפחות, ולא יותר משלוש שנים. בתקופה זו לא יישא הנאשם בעונש מאסר אלא אם שב וביצע את אחת העבירות שנקבעו בגזר הדין ובה הורשע, או עבירה דומה לה. סעיף 52 ג' לחוק מסביר כי תקופת התנאי מתחילה להימנות ביום שבו ניתן גזר הדין, אלא אם הנאשם נושא בעונש מאסר בפועל – אז מתחילה המנייה ביום בו שוחרר מהכלא. יתר על כן, אם אסיר יוצא לחופשה או שוחרר בערובה מהכלא, תקופה זו כן תימנה בימי התנאי. על כל פנים, בזמן תקופת התנאי יהיה האדם תחת פיקוח מתמיד של הרשויות, ויצטרך לעמוד בתנאים שנקבעו לו.

באילו נסיבות יפעיל בית המשפט מאסר על תנאי

ראשית, חשוב לדעת שאם בית המשפט קבע עונש מאסר על עבירה נוספת, הרי שלא ניתן שהעונש על העבירה הנוספת יהיה כולו על תנאי. מעבר לכך, התנאי הבסיסי להפעלה היא ביצוע עבירה נוספת והרשעה בה, שאז יופעל העונש, וכל זאת כאמור בתקופה שבין שנה לשלוש שנים. יחד עם זאת, במידה שהנאשם הגיש ערעור על גזר דינו בשל העבירה הנוספת, בית המשפט יכול להורות כי הפעלת המאסר תהיה כפופה לתוצאותיו של הערעור. כמו כן, במקרים מסוימים, למרות חובת הפעלת המאסר על תנאי, יכול בית המשפט להורות כי הוא לא יופעל. במקום זאת, יורה בית המשפט על חידוש או הארכה של המאסר על תנאי לתקופה נוספת של שנתיים לכל היותר, אך זאת רק אם שוכנע שלא יהיה זה צודק להפעיל את עונש המאסר. אם אכן הורה בית המשפט על הארכת מאסר על תנאי, תקופה זו תחל להימנות לאחר שתקופת התנאי הראשונה הסתיימה, ואם הורה על חידוש – התקופה מתחילה להימנות מיום מתן פסק הדין. 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מאסר על תנאי | הארכת מאסר מותנה | הארכת מאסר על תנאי | הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה | הפעלת מאסר על תנאי | מאסר על תנאי חב הפעלה

הצלחות המשרד בתחום
הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה והארכת פסילה בפועל בעבירות סמים הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה ללקוח המשרד בעבירות סמים הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים הארכת מאסר מותנה לנאשם בעבירות סחר בסמים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם ביבוא סם מסוג הרואין באמצעות האינטרנט ביטול הרשעה ללקוח שנתפס מחזיק במחשבו מאות תכנים מיניים פדופיליים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הסדר מותנה בעבירת איומים
דקלה | 10:49 23/03/2019
הסדר מותנה בעבירת איומים
עו''ד רביד כהן | 16:24 25/03/2019
מכתב מהפרקליטות בעניין הסדר מותנה
יוכי | 23:22 22/10/2017
מכתב מהפרקליטות בעניין הסדר מותנה
עו''ד אור הדאיה | 18:26 25/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 16:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 17:31 27/09/2017