חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו בחקירת משטרה?

מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו בחקירת משטרה?

במידה ונעצרתם, אחד הדברים שעלולים לשמש נגדכם במסגרת ההליך הפלילי הוא המדובב המשטרתי. עו"ד אסף דוק מסביר מיהו מדובב משטרתי ומה תפקידו, באילו דרכים ינסה המדובב להוציא מהחשוד הודאה וכיצד המשטרה תסייע לו, מהן דרכי ההתגוננות שמומלצות לעצור לנקוט בהן מפני המדובב ומה המשקל שנותן בית המשפט להודעה שהוצאה על ידי המדובב המשטרתי.

במשטרה ינקטו באמצעים רבים בכדי לחלץ פיסות מידע מחשודים. אחד מהם הוא שימוש במדובבים. מדובבים בדרך-כלל יהיו עבריינים שפועלים בשיתוף עם המשטרה ולעתים יהיו שוטרים המתחזים לעבריינים אשר ינסו לחלץ מהנחקר מידע או הודאה. המדובבים בדרך-כלל ישהו עם הנאשם באותו תא מעצר ויגרמו לו לתת מידע על הפרשה הפלילית בה הוא מעורב או להודות בעבירה המיוחסת לו.

באילו דרכי פעולה נוקטים מדובבים?

המדובב ינסה לחלץ מהחשוד הודאה בעבירה בה הוא מואשם אך בדרך כלל לא יעשה זאת בצורה ישירה ושקופה. מדובבים יכולים לשהות בחדר ימים שלמים ללא הוצאת מילה מפיהם ועל ידי כך להביא את החשוד למצב בו ירגיש כי חייב הוא לפרוק את המתח והלחצים מהחקירה שעבר. ישנם מקרים בהם מדובבים מספקים "ייעוץ" לחשוד כיצד לחפות על עצמו. ברגע שהחשוד יקשיב לעצתו של המפליל ויעשה כדבריו, הדבר יהווה הוכחה לכך שהוא ביצע את העבירה. לדוגמא: מדובב מייעץ לאדם שחשוד כי רצח באמצעות אקדח, לחכך את ידיו בקפה, במקום בו הוא בא במגע עם אבק שריפה. ברגע שהחשוד יעשה כדבריו - הוא יפליל את עצמו.

במידה ונעצרת: כיצד המדובב יסכן אותך?

הודאה שהוצאה דרך שיחה בין מדובב לחשוד, יכולה בקלות לזכות באמון מלא מצד בית המשפט שכן היא הודאה שלא הוצאה בכפייה או באמצעים אלימים. חשוד שהודה בפשע בפני מדובב - מכניס עצמו לבעיה משפטית שקשה לצאת ממנה. הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מהמלכודת שטמן המדובב, עלול להיות גדול יותר מאשר נזק שנגרם כתוצאה מתרגיל חקירה אחר.

כיצד תתגונן מפני מדובבים?

ההתגוננות בפני מדובבים היא ברורה: היחיד שיש לחלוק אתו את חווית החקירה הוא עורך הדין. לכאורה, הצורך לא לדבר על החקירה עם חברים התא הוא ברור. ואולם, המשטרה נוקטת במספר שיטות כדי ליצור "אווירת אמון" בתוך התא ולגרום לחשוד להתגבר על החשש הטבעי שלו מפני מדובבים. לדוגמה, המשטרה מכניסה מספר מדובבים לתא שמדברים זה עם זה וחולקים חוויות. הנחקר אשר באופן טבעי רוצה להיות חלק מהשיחה, יתחיל גם הוא לחלוק ולשתף מחוויותיו, לאור חוסר ידיעתו כי השיחה מוקלטת ומוכנה לשימוש נגדו בבית המשפט. לכן, לא משנה עד כמה שוררת "אווירת אמון ושיתוף" בתא, בשום אופן אין לדבר על העבירה והחקירה עם אף אחד אחר מלבד עורך הדין הפלילי מטעמך. כל שאלה ומענה - תופנה לעורך הדין בלבד.

דבר רק עם עורך דין פלילי פרטי מטעמך

במידה ונעצרת, יש להיזהר מהמלכודת שעלול לטמון לך המדובב המשטרתי, אשר יכול להוביל לכך שתורשע בעבירה חמורה על בסיס הודאה שמסרת כתוצאה משיחה "שגרתית" עמו. יש לשתף את חוויותיך בכל מה שנוגע לתיק רק עם עורך דין פלילי פרטי מטעמך ולא עם שום אדם אחר, לא משנה עד כמה תרגיש צורך "לפרוק את אשר על ליבך", שכן מילוי צורך זה - עלול לעלות לך ביוקר.

לאור החשיבות הרבה של החקירה במשטרה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגד אדם, חשוב להיוועץ עם עורך דין טרם החקירה. התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתכם לחקירה עדיפה על פני היוועצות בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. כמו כן, לחקירה קיימת חשיבות מכרעת לעניין שאלת מעצרו של אדם. מעצר כידוע הוא הליך קשה מנשוא והחלטות שופטי המעצרים במקרים אלו נוטה לכף החומרה עקב הקונספציה הראשונית והמוטעית של אשמת החשוד. במידה ואתם עומדים בפני חקירה משטרתית צרו עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה משטרתית | חקירת משטרה | תרגילי חקירה | חקירה במשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | מדובב בחקירה | מדובב משטרתי | מדובבים משטרתיים | שיטות חקירה משטרתית | מדובב בכלא

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בתקיפת קטין על-ידי אחראי קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות חמורות כלפי בת זוגו שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017