חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הגבול הדק בין עבירות משמעת לעבירות פליליות

הגבול הדק בין עבירות משמעת לעבירות פליליות

הדין הפלילי חל על כלל הציבור במדינה. ואולם, לאנשים העובדים בגופים בהם ישנה חשיבות עליונה להתנהגות ולמשמעת חל הדין המשמעתי בנוסף לדין הפלילי. מה ההבדל בין דין משמעתי לדין פלילי? מהן זכויות האדם העומד לדין משמעתי? האם אדם העומד לדין פלילי יכול לערער ולהמירו לדין משמעתי? עו"ד אסף דוק מסביר.

על אנשים העובדים בגופים בהם קיימת חשיבות למשמעת ולהתנהגות נאותה כמו שוטרים, עובדי מדינה, עורכי דין, רשויות מקומיות ועוד, חלים חוקים נוספים בנוסף לחוקים הפליליים שחלים על כלל האזרחים במדינה. החוקים הללו מתאגדים תחת הכותרת דין משמעתי ומטרתם לפקח כי התנהגותם של עובדים המשתייכים לארגונים בהם משמעת היא כלל ברזל, עולים בקנה אחד עם הציפייה מהם.

האם הדין המשמעתי נוקשה יותר מהדין הפלילי?

לעיתים, הדין המשמעתי מחמיר יותר מנורמות ההתנהגות שחלות על כלל הציבור. ניתן לראות כדוגמה מצבים בהם עבירה שבוצעה בסביבה אזרחית לא תיחשב לעבירה פלילית. ואולם, במידה ובוצעה על ידי אדם העובד בגוף ארגוני בו משמעת בעלת חשיבות עליונה, עלול הוא לעמוד לדין משמעתי. לדוגמה, קללות שנאמרו מפי אזרח רגיל, כאשר הן נטולות כל איום, לא תיחשבנה לעבירה פלילית על פי החוק. אך לו הקללות נאמרו מפי אנשים שתפקידם מצריך התנהגות משמעתית נוקשה, היו הם עשויים לעמוד לדין משמעתי.

האם ניתן להמיר את ההליך הפלילי להליך משמעתי?

נאשמים רבים אינם מודעים לעובדה כי כתב אישום משמעתי יכול להתגבש כלפי אדם העומד לדין פלילי. באופן עקרוני, הרשעה של אדם בדין פלילי מובילה לעבירת משמעת עליה יכול לעמוד לדין. בשל חוסר המודעות ישנם נאשמים הממהרים להגיע להסדר מקל בהליך הפלילי. כאשר הנסיבות מאפשרות, ניתן להמיר את ההליך הפלילי להליך משמעתי. במידה והמצב אפשר זאת, הנאשם נהנה מכך שהדין המשמעתי אינו מופיע בתעודת היושר. כמו כן, לעיתים אדם שמורשע בפלילים לא ימשיך במקום עבודתו, דבר שלרוב אינו נכון כאשר מדובר בהליך המשמעתי. לכן, כאשר המצב מאפשר כדאי לשקול המרה להליך משמעתי בכדי לשמר את מקום העבודה הנוכחי של הנאשם ולא לפגוע בתעודת יושר שלו.

לדוגמא, במקרה בו שוטר ריסס לעברו של אזרח גז פלפל שקלו להעמידו לדין פלילי בגין תקיפה חמורה. ואולם, האזרח אותו תקף השוטר התנהג באופן מתלהם ואף קילל את השוטר בבוטות. על אף העבירה הפלילית שביצע השוטר, בשימוע הוחלט להעמידו לדין משמעתי בשל נסיבות המקרה.

מהן זכויות האדם העומד לדין משמעתי?

הנאשם בהליך המשמעתי זכאי לייצוג, בדומה להליך הפלילי. עורכי דין הבקיאים בדינים יכולים להקל על ההליכים באופן משמעותי. מודעות בעניין וייצוג על ידי עורך דין מומחה ומקצועי יוכלו לצמצם את העונש המרבי בגין העבירה, להוביל להרשעה מקלה ואף לנקות את הנאשם מאשמה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות למרות שנמלט מאימת הדין - אבי דוביצקי ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהוציא דיבתו ברשת סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה הגורמת חבלה של ממש ואיומים ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בהחזקת 332 גרם קנאביס שלא לצריכה עצמית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
זימון לועדת משמעת באוניברסיטת תל אביב
נטע | 19:40 16/10/2017
זימון לועדת משמעת באוניברסיטת תל אביב
עו''ד אור הדאיה | 16:09 25/10/2017
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016