חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי

התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי

המשפט הפלילי מעגן בתוכו את דוקטרינת ההתיישנות שמטרתה לסיים דיונים בהליכים פליליים בהן חלף זמן רב ממועד העבירה. למה נועד חוק ההתיישנות? על מי הוא מגן? מהו זמן ההתיישנות עבור כל אחת מן העבירות הפליליות והעונשים בצידן? וכיצד "עוקפת" המשטרה את סייג ההתיישנות והופכת כל עבירת פשע או עוון לכזו שלא מתיישנת לעולם? עו"ד אסף דוק מסביר.

טעמו של חוק ההתיישנות במשפט הפלילי הינו פרוצדוראלי ומטרתו היא להשליט יציבות וסדר בחברה. למעשה, חרף הזמן הרב שעבר מעילת התביעה ועד להגשתה מנוגד לעיקרון בו מצדדים אנשי החוק והסדר, שחותר לסיום הדיונים וההתעסקות בנושא.

האם חוק ההתיישנות פועל לטובת האדם המועמד לדין?

בנוסף למטרתו של החוק, העולה בקנה אחד עם השלטת הסדר והיציבות בעולם המשפט, הוא מיטיב עם האדם המועמד לדין. העיקרון שעומד מאחורי החוק מושתת על הרציונל כי כאשר חולף פרק זמן ארוך מעת ביצוע העבירה, נשלל מהתובע כוחו המשפטי כנגד הנתבע. במילים אחרות, ניתן לראות את ההתיישנות כמעין חסינות עבור הנתבע.

לכל כלל יש יוצא מן הכלל

כמו בכל חוק, ישנם חריגים המונעים את התבצעותו. בסעיף 8 לחוק ההתיישנות נמצא החריג הראשון, בו מתואר כי כאשר "נעלמו מן התובע העובדות המהוות את עילת התובענה, מסיבות שלא היו תלויות בו ושאף בזהירות סבירה לא יכול היה למנוע אותן, תתחיל תקופת ההתיישנות ביום שבו נודעו לתובע עובדות אלה".

מה הכוונה לעילת התביעה?

עילת התביעה מהווה את מועד התביעה הקונקרטי הנמצא בידי התובע, בו הוא יכול ורשאי להגיש את התביעה. כאשר התובע לא מודע לעילת התביעה ולעובדות הנוגעות אליה, החוק קובע את החריג שצוין. חריג נוסף המצוין בחוק ההתיישנות דן במצבים של ליקוי שכלי או נפשי: "בחישוב תקופת ההתיישנות לא יבוא במניין הזמן שבו התובע לא היה מסוגל לדאוג לענייניו מחמת ליקוי נפשי או שכלי, זמני או קבוע, ולא היה עליו אפוטרופוס". במידה ולתובע הלקוי בנפשו או בשכלו היה אפוטרופוס - "לא יבוא במניין הזמן שבו טרם נודעו לאפוטרופוס העובדות המהוות את עילת התובענה".

לענייננו - כיצד החוק פועל במקרים פליליים?

על פי סעיף 9 לחוק סדר הדין הפלילי, במידה ועברו עשרים שנה או יותר מביצוע פשע שדינו מיתה או מאסר עולם, אין להעמיד אדם לדין. בעבירות מסוג פשע אין להעמיד לדין במידה ועברו עשר שנים. ובעבירות מסוג עוון אין להעמיד לדין במידה ועברו 5 שנים. ובעבירות מסוג חטא אין להעמיד לדין אם עברה שנה אחת בלבד.

יחד עם זאת, ישנן עבירות שאין בהם התיישנות; למשל, בחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם ובחוק בדבר מניעתו וענישתו של פשע השמדת עם. בנוסף, אין התיישנות בעבירות רצח ובניסיון רצח (סעיפים 300 ו- 305 לחוק העונשין) ובעבירה הקשורה לסעיף 499 לחוק העונשין הנוגעת לקשירת קשר עם אדם לשם ביצוע פשע או עוון.

סעיף 9 (ג) לחוק ההתיישנות קובע כי בעבירות פשע ועוון יתחיל מניין תקופות ההתיישנות מחדש מיום ההליך האחרון בחקירה, מיום הגשת כתב האישום, או מיום ההליך האחרון בבית המשפט. משמעות הדברים היא אפשרות הארכה של תקופות ההתשיינות כמעט ללא גבול בכל פעם המשטרה מבצעת פעולת חקירה בתיק פלילי. בדרך זו, לא מעט פעמים "עוקפת" המשטרה את סייג ההתיישנות והופכת כל עבירת פשע או עוון לכזו שלא מתיישנת לעולם.

ומה בדבר התיישנות בעונשים?

על פי סעיף 10 לחוק ההתיישנות, יש לחדול מביצוע העונש אם ביום פסק הדין עברו עשרים שנה מביצוע עבירת פשע. החוק מוסיף כי יש לחדול מביצוע עונש בעבירות עוון אם מיום פסק הדין חלפו עשר שנים, או שלוש שנים בעבירות חטא.

כיצד החוק מתייחס להתיישנות הרשעות?

התיישנות של הרשעות נידונה בחוק המרשם הפלילי ותקנות השבים, התשמ"א- 1981. על פי סעיף 14 לחוק זה, תקופת התיישנות של הרשעה היא שבע שנים, אך במידה והוטל עונש מאסר מספר השנים משתנה בהתאם עד למקסימום של חמש-עשרה. תקופת ההתיישנות של הרשעה למשך שלוש שנים נוגעת לעבירה שעבר קטין, וגם כאן התקופה מתארכת במידה והוטל עונש מאסר.

כפי שצוין, טענת ההתיישנות נוגעת לשאיפתם של אנשי החוק והסדר למנוע דיוני סרק בנושאים שחלפו זמנם. עם זאת, יש לציין כי כל מקרה מאופיין במשתנים ובקריטריונים מגוונים שאותם יש לבחון לעומק. על כן, יש להיוועץ עם עורך דין פלילי בעל ידע מקיף ונרחב בנושא בכדי לקבל הערכה בנוגע לטענת ההתיישנות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
התיישנות עבירות | חוק ההתיישנות | טענת התיישנות | התיישנות פסק דין פלילי | התיישנות עונשים בפלילי | התיישנות חקירה | התיישנות עבירות ועונשים במשפט פלילי

הצלחות המשרד בתחום
אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בקבלת כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת סגירת תיק חקירה בעבירות תיווך וסחר בסמים ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירות סמים חמורות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 16:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:08 07/02/2017
האם חוסר עניין בציבור זה טענת הגנה בזוטי דברים?
אייל | 16:40 02/11/2016
האם חוסר עניין בציבור זה טענת הגנה בזוטי דברים?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:18 02/11/2016