חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הטלת עונשים כספיים במסגרת הליך פלילי

הטלת עונשים כספיים במסגרת הליך פלילי

במסגרת ההליך הפלילי נקבע על הנאשם עונש בגין ביצוע עבירה. הטלת קנס כספי מהווה את אחד מאמצעי הענישה בישראל ובעיקר עבור עבירות קלות. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה משמעותו של הקנס הכספי, כיצד נקבע שיעורו, מה נגזר על נאשם במידה ולא עמד במועד תשלום הקנס, ההבדל בין קנס כספי לבין פיצוי כספי ומהו צו חילוט.

הטלת קנס כספי, שמהווה אמצעי ענישה מקובל, יכול להיות עונש נוסף עבור האדם שביצע את הפשע. במידה והנאשם השתמש ברכוש מסוים בכדי לבצע עבירה פלילית או שמא השיג את הרכוש בדרך שאסורה על פי החוק - המדינה רשאית לחלט את רכוש זה לטובתה. על פי חוק העונשין, קנס כספי שמוטל על מבצע העבירה במסגרת ההליך הפלילי משולם לקופת המדינה.

מה משמעותו של הקנס הכספי?

הטענה העומדת מאחורי הטלת קנס כספי בהליך פלילי הינה כי פגיעה בכיסו של מבצע העבירה מהווה פיצוי למדינה. זאת בשל פגיעה כלכלית בקופת המדינה הנגרמת בשל ניהול ההליך הפלילי ובעקבות ביצוע העבירה.

כיצד נקבע שיעורו של הקנס?

שיעורו של הקנס נקבע במסגרת הטיעונים לעונש דרך בית המשפט או דרך הסכם בין הצדדים. הקנס נקבע על סמך כמה פרמטרים, בהם נמנים מידת הפגיעה, הערך חברתי שנפגע כתוצאה מביצוע העבירה, נסיבות שקשורות לביצוע העבירה, איזו מדיניות ענישה נהוגה ומהו מצבו הכלכלי של הנאשם.

האם ניתן להמיר את הענישה הכספית במאסר?

במידה והנאשם לא יכול או מסוגל לעמוד בקנס הכספי שהוטל עליו, הוא יכול לבחור בתקופת מאסר שנקבעת בגזר הדין. תקופת המאסר המקסימלית היא עד שלוש שנות מאסר. תקופה זו לא תעלה על תקופת המאסר המרבית בחוק שנקבעה לאותה עבירה. יש לציין כי לנאשם ניתנת זכות שימוע לפני הפעלתה של תקופה המאסר, כלומר היא איננה מופעלת באופן אוטומטי.

כיצד החוק מתייחס לקנס כספי שלא משולם במועד?

במידה ונקנסת יש להקפיד לשלם את הקנס במועדו, שכן במידה וקנס כספי לא משולם במועד על הנאשם מתווספת ריבית של 50% מהקנס המקורי. במידה והנאשם ממשיך לא לשלם, הוא יקבל מספר התרעות, ולאחריהן, המרכז לגביית הקנסות יוציא בקשה לפקודת מאסר. הפקודה תצא לפועל לאחר הצגת גרסתו של הנאשם לאי התשלום.

נהוג שתשלום סכום הקנס כפי שנקבע בבית המשפט, מהווה תנאי לשחרורו של אסיר ברישיון. כך, וועדת השחרורים לא תענה לבקשת אסיר שלא שילם את הקנס שנגזר עליו ולא תאפשר לו שחרור מוקדם. הדבר נוגע גם לתשלום הפיצויים הכספיים שהאסיר חייב בהם.

מה ההבדל בין קנס כספי לבין פיצוי כספי?

בשונה מהקנס הכספי אשר משולם לקופת המדינה, הפיצוי הכספי משולם לנפגע העבירה. על פי סעיפים 77 ו-78 בחוק העונשין, הפיצוי הכספי שמוטל על נאשם כחלק מהענישה הפלילית, ניתן לנפגע העבירה היכול להיות אדם פרטי או תאגיד.

האם הענישה הכלכלית כוללת אמצעים נוספים?

בשנים האחרונות בתי המשפט החלו לבצע אכיפה כלכלית באמצעות צו חילוט. הצו מאפשר למדינה לשלול בקביעות מהנאשם רכוש שנתפס במהלך מעצרו או חקירתו ששימש אותו לביצוע העבירה או רכוש שהיה קשור באופן ישיר ו/או עקיף לביצועה. הרכוש עובר לידי המדינה שרשאית להשמידו או להיפרע ממנו. יש לציין כי הקנס הכספי או הפיצוי הכספי אינם קשורים לצו החילוט. בתי המשפט רשאים להטיל על נאשם את שלושת עונשים אלו יחד.

הקנס הכספי הוא עונש נפוץ במסגרת ההליך הפלילי. הוא נועד להעניש את הנאשם באמצעות פגיעה כלכלית בו. במידה והושת עליך קנס, עליך להקפיד לשלמו במועד ועל פי ההסדר שנקבע, שכן אי תשלומו עלול לגרום לסנקציות חמורות עד כדי מאסר. כדי להשיג הסדר תשלומים מתחשב, יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי שיוכל להקל את נטל הקנס שהושת על הלקוח.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ייצוג נפגעי עבירה | פיצוי כספי לנפגעי עבירה | עורך דין נפגעי עבירה | פיצויים במשפט פלילי | עונשים במשפט פלילי | תביעה אזרחית לפיצוי כספי של נפגע עבירה | פיצויים למתלונן בהליך פלילי | פיצוי בהליך פלילי | קנס כספי בהליך פלילי

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם ביבוא סם מסוג הרואין באמצעות האינטרנט אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
אנונימית | 09:43 15/10/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:01 16/10/2016
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
שכנה | 13:34 08/11/2017
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
עו''ד אור הדאיה | 06:34 09/11/2017
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
איל | 13:55 01/11/2016
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:15 02/11/2016
ואם אני רוצה לייצג את עצמי והשופט כופה עלי סנגור צביורי
יעל | 10:14 03/11/2016