חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית?

מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית?

השינוי התודעתי שחל בציבור בדבר זכויותיו של המטופל הוביל לשכיחות גבוהה של תביעות בגין רשלנות רפואית. כיצד רשלנות רפואית נגרמת? האם רשלנות רפואית מוגדרת בחוק? האם יש תקופת התיישנות לרשלנות רפואית? מתי רשלנות רפואית תיחשב לעבירה פלילית? עו"ד אסף דוק מסביר.

עילת התביעה בגין רשלנות רפואית הינה כי בשל טיפול רפואי רשלני נגרם נזק למטופל. תביעת הרשלנות הרפואית היא מהנפוצה בתביעות נזיקין בשל הכרתם של מטופלים בזכויותיהם באמצעות פנייתם לעורך דין הבקיא בתחום.

מהי רשלנות רפואית?

כאשר הגורם המטפל חרג מרמת הטיפול הסביר והזהיר וכתוצאה מכך גרם נזק למטופל, הדבר מוגדר כרשלנות. בעת שהתרחש האירוע יש לבחון את רמת ההתנהגות המצופה כמו גם את רמת הזהירות כמקובל בענף הרפואה.

כיצד נגרמת רשלנות רפואית?

בתי המשפט קבעו כי חייבת להתקיים חובת זהירות בין רופאים ואחיות לבין מטופליהם. ברשלנות רפואית חובה זו מופרת, ואותה בית המשפט יבחן על פי הראיות וחוות דעת רפואית. זאת ועוד, ברשלנות רפואית נגרם נזק גופני למטופל כתוצאה מהפרת חובת הזהירות בינו לרופאיו. בכדי להוכיח את הנזק הגופני נדרשת חוות דעת בנושא.

האם רשלנות רפואית מוגדרת בחוק העונשין?

במידה והרשלנות הרפואית גרמה למות המטופל יש להוכיח את ההיבט הנפשי והעובדתי של העבירה. על פי סעיף 304 לחוק העונשין, דינו של אדם הגורם ברשלנות למותו של אדם אחר הוא מאסר של שלוש שנים. במקרים בהם מטופל נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית, הוכחת המוות תיעשה על פי סעיף זה.

מהי עבירה פלילית בגין רשלנות רפואית?

בכדי להרשיע אדם בפלילים בגין רשלנות רפואית, יש לבחון את הנסיבות בהם הנזק הרפואי נגרם. ראשית, יש לבחון כמו גם להוכיח, את הקשר בין הנזק שנגרם למטופל לבין הרשלנות. יש להוכיח קשר זה באופן עובדתי, משפטי וסיבתי. שנית, יש לבחון האם הגורם הרפואי פעל באותו המקרה באופן התואם לתנאים, למידע ולזמן שהיו לרשותו במהלך האירוע. על פי החוק, יש לבחון כיצד המעשה הרשלני השפיע על הנזק שנגרם למטופל.

לדוגמא, במקרה בו ילדה נפטרה במהלך ניתוח עיניים רופא העיניים הורשע בעבירת מעשה רשלנות ופזיזות ונידון לארבעה חודשי מאסר בפועל. לעומת זאת, רופאה מרדימה הורשעה בעבירת הריגה ונידונה לשמונה שנות מאסר בפועל. במהלך הניתוח היא התעלמה מהמוניטור שהתריע על סימני מצוקה ולא הפחיתה את החומר המרדים שנתנה למטופלת. כמו כן, נטען כי הרופאה התעלמה מהמוניטור ולא עקבה אחר סימני החיים של הילדה.

האם יש תקופת התיישנות לרשלנות רפואית?

במידה ומטופל מעוניין להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, עליו לעשות זאת במהלך תקופה שלא תעלה על שבע שנים מהעת בו נודע או היה אמור להיוודע לו כי הטיפול שקיבל קשור למעשה לנזק הרפואי שנגרם לו. במידה ומדובר בקטין, תקופה זו תחול כאשר יגיע לגיל 18.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד במעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 12 והחזקת סמים שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג סגירת תיק פלילי ללקוח שנמצא מחזיק ב-LSD ופטריות קסם שלא לצריכה עצמית שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
רשלנות בפסיכולוגיה ותיק פלילי
ז'אן ולז'ן | 12:59 29/08/2017
רשלנות בפסיכולוגיה ותיק פלילי
עו''ד אור הדאיה | 08:21 30/08/2017
חיסיון וסודיות רפואית בתלונה במשטרה
אלמונית | 11:13 28/12/2016
חיסיון וסודיות רפואית בתלונה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:27 02/01/2017
האם הפצת ספאם בכמויות זאת עבירת מחשב או פלילית?
ליהי לוין | 17:28 05/01/2014
הפרת חוק הספאם - עוולה אזרחית
עו''ד אסף דוק | 21:56 05/01/2014