חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות בצוותא בקרב בני נוער

עבירות בצוותא בקרב בני נוער

החוק בישראל מטיל אחריות לא רק על מבצע העבירה אלא גם על השותפים לה. לרוב קטינים מבצעים עבירות בצוותא כשהם אינם מודעים להשלכות החוקיות שלהן. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירה שבוצעה בצוותא, מה העונש בגינה, וכיצד צריך לנהוג קטין שנעצר או הוגש נגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירה בצוותא.

לרוב בני נוער נוהגים לתכנן ולבצע עבירות כשהם נמצאים ב"חבורה" בשל הפופולאריות שבדבר כמו גם בשל לחצים חברתיים. אין להקל ראש בעבירות שנעשות בצוותא שכן הללו בעלות משמעות רבה מבחינת האחריות המשפטית והעונש בגינן.

מדוע המחוקק הכליל בהגדרה של מבצע העבירה את השותפים לביצועה?

טענת המחוקק הוא כי השפעתו של המשתתף בצוותא על ביצוע העבירה רחבה ובעלת משמעות רבה. מבצעים בצוותא, גם אם אינם פועלים באופן ממשי לביצוע העבירה, נוטלים חלק בה על ידי שליטה בפעולות פליליות, משתתפים בתהליכי קבלת ההחלטות במסגרת ביצועה ונוטלים חלק בתכנית הגשמת המטרה של ביצוע המעשה האסור על פי החוק.

כיצד חוק העונשין מתייחס לעבירה שנעשית בצוותא?

החוק מתייחס לשותפות לעבירה בסעיף 29(א) בחוק העונשין, לפיו המבצעים עבירה בצוותא או מטעם אדם אחר כלולים בהגדרה של מבצע העבירה.

סעיף 29(ב) לחוק, מגדיר את ה"מבצעים בצוותא" כאנשים הפועלים ומשתתפים לשם ביצוע עבירה. הסעיף קובע בנוסף כי אין הבדל אם ביצוע העבירה נעשה על ידי כמה פרטים יחד או שמא ביצועה התחלק בין כמה אנשים.

דוגמאות לשותפות עבירה בקרב בני נוער

ניתן לראות דוגמאות רבות לשותפות עבירה בקרב בני נוער. למשל, במקרה של התפרצות לרכב על ידי שני קטינים כאשר אחד מהם ניפץ את שמשת החלון והשני עמד לצידו, ייתכן כי שניהם יוגדרו כמבצעים בצוותא כולל הקטין שידו לא ניפצה את חלון הרכב. במקרה אחר, מספר קטינים ביצעו תקיפה ממשית כלפי אדם והכו אותו והשאר עמדו סביב. ייתכן כי הקטינים שעמדו סביב האדם המותקף, ייחשבו כמבצעי עבירה בצוותא למרות שלא הכו אותו בעצמם. ניתן לטעון כי עצם נוכחותם תרמה באופן מסוים לביצוע עבירת התקיפה מכיוון שככל הנראה מנעה מהמתלונן להזעיק עזרה ואף להימלט.

מה העונש בגין עבירה בצוותא?

עבירות בצוותא מהוות הטלת סנקציות חמורות למבצעיה ולתוספת ענישה מחמירה ומשמעותית. ניתן לראות כדוגמה, כי עבירה של תקיפה סתם, המופיעה בסעיף 379 בחוק העונשין, כאשר היא מבוצעת על ידי פרט אחד העונש בגינה הוא עד שנתיים מאסר. לעומת זאת, במידה והתקיפה בוצעה על ידי כמה פרטים שחברו יחד (ראו מאמר בנושא תקיפה בצוותא), העונש יהיה כפול ויעלה לארבע שנות מאסר. כמו כן, העבירה תוגדר כתקיפה בנסיבות מחמירות.

מה עליי לעשות במידה ונעצרתי או הוגש נגדי כתב אישום בגין ביצוע עבירה בצוותא?

המחוקק מתייחס בחומרה לעבירות שנעשו בצוותא. גם אם לא נטלת חלק ממשי בפעולת העבירה, דע כי על פי החוק האשמה בביצוע העבירה כוללת גם את שותפי העבירה. כפי שהמאמר ציין, השותפים לעבירה משפיעים רבות על חומרתה שכן הם נוטלים חלק בפעולות אסורות, בחזון למימושן ובתהליך קבלת ההחלטות הנוגע לביצוען.

במידה ונעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה בצוותא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי המייצג קטינים באופן מידי ללא היסוס על מנת שיפעל להטיית כף המאזניים לטובתך. לייעוץ משפטי ראשוני ניתן ליצור עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי לקטינים | קטינים ונוער | תקיפה בצוותא | ייצוג קטינים | זכויות קטינים בחקירה | זכויות קטינים במעצר | ביצוע עבירה בצוותא | הליך פלילי נגד קטין | קטינים במשפט הפלילי | עבירות בני נוער

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה מאסר על תנאי בלבד ללקוח שאיים להרוג את בת זוגו לאחר שדרך לעברה את נשקו תוך שהוא מכניס כדור לבית הבליעה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
אודי | 17:12 11/11/2017
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
עו''ד אור הדאיה | 12:56 16/11/2017
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
אודי | 17:06 28/11/2017
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
יונית | 09:45 15/09/2014
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 18:59 15/09/2014
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019