חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור - מה ההשלכות?

מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור - מה ההשלכות?

עובדי ציבור נחשפים מתוקף תפקידם למידע מסווג ולפיכך מוטלת עליהם האחריות לשמור על מידע זה בסודיות מוחלטת ולמנוע כל דליפה ולו המזערית ביותר לגורמים שאינם מוסמכים לכך. בשורות הבאות עו"ד אסף דוק מסביר מה ההשלכות של מסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור, מה העונשים המוטלים לעובר עבירה זו ובאילו מצבים תיתכן הגנה בהליך הפלילי בגין מסירת ידיעה מסווגת שלא כדין.

על עובדי ציבור ואף על עובדי ציבור לשעבר, חל איסור מוחלט למסור מידע מסווג מתוקף תפקידם. במסגרת זו חל עליהם למסור מסמכים שהגיעו לידם או מידע שלא נכלל בכתב או בעל פה אלא מהווה אות, סימון, סיסמה, חפץ, נוסחה וכיוצא בזה שמשמשים מקור למידע מסווג.

מסירת מידע מסווג על-ידי עובד ציבור

לפי חוק העונשין, ישנן שלוש עבירות פליליות שקשורות למסירת מידע מסווג על ידי עובדי ציבור איתם נמנים, גילוי בהפרת חוזה, גילוי בהפרת חובה וגילוי בהפרת אמון. הללו אינן חמורות כמו עבירות בגין ריגול או בגידה אך הן עשויות להוביל לפגיעה חמורה בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה. הדין על עבירות אלה לפי חוק העונשין הוא עד שלוש שנות מאסר.

גילוי בהפרת חובה - מה עונשו של עובד ציבור שמסר מידע מסווג?

לפי סעיף 117 לחוק העונשין, מסירת מידע מלא או חלקי, על ידי עובד ציבור, שהגיע אליו מתוקף תפקידו, גם לאחר סיום תפקידו לאדם שלא היה מוסמך לקבלו, דינו עד 3 שנות מאסר. במידה ועובד הציבור התרשל בשמירת מידע מסווג שהגיע לידיו או שעשה בו מעשה שעלול לסכן את בטיחותו של המידע דינו עד שנת מאסר. במידה והעובד החזיק בידיעה שהגיע לידיו מתוקף תפקידו בניגוד להוראות שניתנו לו בדבר החזקתה או לאחר שחדל לעבוד במשרתו דינו שנת מאסר.

מה הדין על מסירת מסמך רשמי לאדם שלא מוסמך לקבלו?

לפי סעיף 119 לחוק העונשין, הדין על מסירת מסמך רשמי שהגיע לעובד ציבור עליו נאמר במפורש לשמור בסודיות, לאדם שלא מוסמך לקבלו הוא עד שנת מאסר. במידה והעובד התרשל בשמירה על המסמך או ביצע מעשה שעלול לסכן את בטיחותו של המסך הדין הוא עד שישה חודשי מאסר בפועל.

מה הדין בגין הפרת חוזה של עובד או קבלן עם המדינה?

לפי סעיף 118 לחוק העונשין, חוזה עם המדינה או עם גוף מטעמה מחייב את העובד או את הקבלן לשמור בסודיות מידע שהגיע לידיו בעקבות קיומו של החוזה. מסירה של מידע זה שלא כדין, לאדם שאיננו מוסמך לקבלו מהווה עבירה פלילית שהעונש בגינה הוא עד שנת מאסר בפועל.

מהו הדין על אדם שביצע מעשי התחזות לעובד ציבור?

לפי סעיף 120 לחוק העונשין, הדין על חתימת מסמכים שמתחזים להיות רשמיים, מסירתם והכנתם הוא עד שנת מאסר. כמו כן, העונש על מכירה, הכנה או מסירה ללא סמכות כדין של מדי צה"ל או מדי משטרה או מדים רשמיים אחרים, הוא עד שנת מאסר.

כמו כן, ישנם עוד מעשים העולים בגדר התחזות לפי לחוק העונשין - העבירה הראשונה מובאת בסעיף 441 ומכונה התחזות כאדם אחר. מדובר בהתחזות בסיסית באשר היא שמטרתה להשיג חזקה על נכסים באמצעות הונאה. למשל, מי שמציג את עצמו כמנהל חברה עסקית על מנת שיועברו כספים לחשבונו, בין אם בפגישה פנים אל פנים או בדואר אלקטרוני או בכל דרך אחרת. הענישה המרבית בגין עבירה זו עומדת על עד 3 שנות מאסר וחשוב לשים לב שמעשה זה נחשב לעבירה אם נעשה כדי להונות ובכך להשיג חזקה על נכסים. באופן דומה, עונש של עד חמש שנות מאסר מוטל על מי שהתחזה לזכאי על פי צוואה או לפי חוק הירושה. מאידך, אם אדם מתחזה לבעל תעודה כמו עורך דין או רופא, כאילו הוא מוכשר ומורשה למקצועו למרות שאינו כזה, מסתכן בענישה מרבית של עד חמש שנות מאסר שכן הדבר נחשב לעבירת זיוף מסמכים. לבסוף, גם מי שמנפיק תעודת אופי כדי להשיג עבודה, אבל למעשה איננה שלו, מסתכן בענישה מרבית של שנת מאסר אחת.

באילו מצבים לנאשם תיתכן הגנה טובה בהליך הפלילי נגדו בגין מסירת מידע מסווג?

במידה והמידע פורסם בציבור או אושר לעיון הרבים לפי הדין, לנאשם תהייה הגנה טובה בשעת הדיון הפלילי נגדו. הגנה נוספת תתבצע כאשר הידיעה נמסרה מעל חמש שנים מהיום בו עובד הציבור הפסיק את עבודתו ומסירת הידיעה לא גרמה לכל פגיעה בציבור או בזכותו של הפרט.

למרות זאת, המחוקק רואה בחומרה כל מסירה של מידע מסווג לגורמים שלא מוסמכים לקבלו. במידה ונחקרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה זו, עליך להיוועץ באופן מיידי עם עורך דין פלילי מומחה, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי או במקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות של הפרת סודות רשמיים בכלל ומסירת מידע מסווג על-ידי עובדי ציבור בפרט מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין מסירת מידע מסווג פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מסירת מידע מסווג | מסירת מידע מסווג על ידי עובד ציבור | הסתרת מידע בידי עובד ציבור | גילוי בהפרת חובה | סודות רשמיים | חשיפת מידע מסווג | התחזות לעובד ציבור | מסירת מסמך מסווג | מסירת מסמך רשמי

הצלחות המשרד בתחום
הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד ביטול כתב אישום לקטינה שהואשמה בעבירות גניבה ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שתקף ופצע את אשתו במספר רב של הזדמנויות סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשה סדום ומעשה מגונה בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017
האם מדובר בהעלבת עובד ציבור?
רועי | 16:45 29/10/2016
האם מדובר בהעלבת עובד ציבור?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:10 02/11/2016
ואם אין לי ראיות?
איל | 10:20 03/11/2016
העלבת עובד ציבור
אבי | 16:26 30/04/2014
עבירת העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 16:38 30/04/2014