חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | זכויות אסירים בתוך חומות הכלא ומחוצה להן
קטגוריות: ייצוג אסירים

זכויות אסירים בתוך חומות הכלא ומחוצה להן

מערכת החוק בישראל מסוגלת לשלול מנאשם את חירותו באופן מוחלט על ידי עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. אמנם, לאסירים שחירותם נשללת מהם עדיין קיימות מגוון זכויות במהלך מאסרם, ולאחר שחרורם. עו"ד פלילי אסף דוק מונה את זכויותיו של האסיר בתוך חומות הכלא ומחוצה להן.

דע את הזכויות המגיעות לך בתוך חומות בית הכלא

זכות החירות נלקחת מהאסיר כמעט במלואה, אמנם רוב זכויות האדם האחרות עדיין מגיעות לו במהלך תקופת מאסרו, ועל המתקנים שבהם האסיר שוהה להקפיד לשמור עליהן. הזכויות המגיעות לאסיר מתחלקות לכמה סוגים:
א. זכויות יסוד - ביניהן, הזכות לפרטיות, לכבוד, הזכות לשוויון, הזכות לשלמות גופנית ונפשית והזכות לחופש דת ומצפון.
ב. זכויות משפטיות - מטרת זכויות אלו להבטיח את תקינות ההליך הפלילי. זכויות אלו עומדות לזכות האסיר מרגע המעצר, לאורך תקופת המאסר ואף אחריו. בין זכויות אלו, קיימות: הזכות להיוועץ עם עורך דין, זכות ביקור מצד עורך דין או שופט, הזכות לבקשת חנינה, זכות הגשת עתירות אסירים ובקשות בנוגע לתנאי המאסר כולל בקשות לקיצור תקופות העונש מפאת התנהגות טובה, סיבות רפואיות, וכו'.
ג. זכויות שגרתיות - מטרת זכויות אלו להבטיח שחיי השגרה של האסיר יתנהלו בצורה אנושית. ביניהן, נמצאות: הזכות למלבוש, למקום לינה, למזון ושתייה והזכות לקבלת טיפול רפואי.

האם מתקן הכליאה חייב לשמור על זכויות האסיר בכל מחיר?

דע כי במאסר, מתקן הכליאה יכול להגביל או לשלול זכויות אלו תחת הגבלות רבות ורק למטרת שמירת שלום האסיר או שלום האסירים האחרים, או לשם שמירה על שלום הציבור. בכל מקרה שזכות של אסיר נשללת או נפגעת, זכותו לעתור נגד כך ולהתלונן על שלילה או פגיעה בזכויותיו שלא כדין. באילו מקרים עתירתו של האסיר תמצא כמוצדקת? בכל מקרה בו עוצמת הפגיעה בזכות האסיר, עולה על מידת התועלת שפגיעה זו מביאה לציבור או לעצמו.
לכן, במידה ונאסרת ונקלעת למצב בו זכויותיך מופרות, צור קשר מיד עם עורך דין המתמחה בייצוג אסירים על מנת שיילחם וימנע פגיעה שלא כדין בזכויות המגיעות לך.

השתחררת ממאסר? דע אילו זכויות מגיעות לאסירים משוחררים

לאחר שאסיר משתחרר ממאסר, הוא יהיה זכאי למספר זכויות מטעם שירות בתי הסוהר, ומידי הרשות לשיקום האסיר. בנוסף, הוא יהיה זכאי להדרכה, סיוע ותמיכה ממספר ארגונים ועמותות. זכויות אלו קיימות בכדי לאפשר לאסיר לפתוח דף חדש, להשתקם, ולהקנות לו כלים שייסעו לו לקיים אורח חיים נורמטיבי. להלן הזכויות המגיעות לאסיר משוחרר:

1. ייעוץ והכוונה

בחצי השנה האחרונה של השחרור יוצעו לאסיר מטעם שב"ס והרשות לשיקום האסיר תכניות שיקום המועברת על ידי ועדה מיוחדת, יום סדנאות לקראת השחרור, הדרכה, ליווי וייעוץ מטעם עובדים סוציאליים העובדים עבור הרשויות המקומיות, הוסטלים המספקים מגורים, מרכזי טיפול והדרכה, ועוד.

2. סיוע כלכלי

אסירים משוחררים זכאים לסיוע כלכלי המתקיים באמצעים שונים, כגון:

1. סיוע לאסירים המצויים בחובות כספיים - סיוע זה ניתן מטעם הרשות לשיקום האסיר, הוא מוגבל ויש לעמוד בתנאים מגוונים כדי לקבלו.

2. תמיכה מהמוסד לביטוח לאומי - במידה ואסיר נכלא למעלה מחצי שנה ברציפות, הוא יהיה זכאי לאחר השחרור לקבלת גמלת הבטחת הכנסה במשך חודשיים.

3. סיוע בדיור - אסירים משוחררים העומדים בתנאי הזכאות, יכולים לקבל מימון כמעט מלא לתשלום שכר דירה, עד כ- 95% למשך שניים עשר חודשים.

3. סיוע בתעסוקה

בחלק מהמקרים, אסירים משוחררים יהיו זכאים ליישום מקצועי לעבודה מטעם הביטוח לאומי. באפשרותן של אסירות משוחררות לקחת חלק בתל"מ (מרכז יום לתעסוקה לאסירות משוחררות). אסירות משוחררות הנרשמות למכינה קדם אקדמית יכולות לקבל סיוע כספי בכך. בנוסף, ארגון מעטפ"ת, מקיים מרכז ייחודי שם נערכות קבוצות טיפוליות לאסירים משוחררים, ומעניק סיוע בתחום שיקום תעסוקתי. כמו כן, יועצי תעסוקה מטעם הרשות לשיקום האסיר יסייעו לאסירים לקראת שחרורם ואחריו.

סיוע משפטי לאסירים ולאסירים משוחררים

במידה וזכויותיך הופרו במסגרת המאסר או לאחריו, אל תאפשר זאת. צור קשר בהקדם עם עורך דין פלילי המתמחה בייצוג אסירים על מנת שידאג שהזכויות המגיעות לך במעצר או במאסר לא יפגעו, ושאורח חייך יתאפשר ככל הניתן גם מאחורי סורג ובריח. חווית המאסר הינה חוויה קשה, אך ניתן להקל עליה באמצעות ליווי משפטי צמוד, אמין ומקצועי. גם במידה ואתה עומד להשתחרר ממאסר או במידה והשתחררת, אין זה מאוחר מידי להתקשר לעורך דין פלילי. לאסירים משוחררים מגיעות מגוון זכויות, עליהם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג אסירים ילחם במידה והופרו, כך שתוכל לקבל אותן במלואן, תוך שיבתך לחיי החירות.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לאסירים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. באפשרותך להיוועץ עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין אסירים | ייצוג אסירים | עתירות אסירים | עתירת אסיר | זכויות אסירים | שחרור מוקדם ממאסר | זכויות אסירים משוחררים | זכויות אסיר משוחרר ביטוח לאומי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
זכויות חשוד / נחקר
איתי | 13:07 25/01/2015
זכויות חשוד / נחקר
עו''ד אסף דוק | 07:37 26/01/2015
חקירה של ביטוח לאומי
חסוי | 17:37 17/05/2017
חקירה של ביטוח לאומי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:40 18/05/2017
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019