חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | טביעות אצבעות - האם זהו סוף הסיפור?

טביעות אצבעות - האם זהו סוף הסיפור?

נהוג לחשוב שמציאת טביעת אצבע של חשוד בזירת הפשע היא "אקדח מעשן". האמנם? עם כי טביעת אצבע אכן תחשב בדרך כלל בבית המשפט כראיה חזקה, ניתן, באמצעות אסטרטגיה משפטית נכונה לסתור אותה, או להציע הסברים מספקים אשר ימנעו את האשמת החשוד שטביעת אצבעו קושרת אותו לכאורה לפשע. עו"ד אסף דוק מסביר מה המשקל שנותן בית המשפט לראיית טביעת האצבע, ומה הם הדרכים להתגונן מולה.

כוחה של טביעת אצבע

טביעת אצבע נחשבת לראיה מהימנה ובעלת משקל רב, וישנה הנחה שבמידה ונמצאה בזירת העבירה טביעת אצבע של חשוד - ככל הנראה קיים קשר בינו לבין העבירה. אמנם, ניתן לסתור הנחה זו על ידי סיפוק הסבר הגיוני מדוע טביעת האצבע מצויה בזירה. ככל שהטענות יהיו מתקבלות על הדעת, אפשריות והגיוניות, כך העוצמה של ראיית טביעת האצבע תפחת.

דוגמה לכך ניתן לראות בכתב אישום שהוגש נגד חברו של נאשם שנחשד בהפעלת מעבדת סמים בביתו. נטען, שהחבר של הנאשם לכאורה עזר לו להקים את מעבדת הסמים בדירת חברו בה שניהם גרו. בדירה המשטרה מצאה ציוד רב כגון מערכות השקיה, מתזי מים, שנאים ומאווררים יחד עם כמה קילוגרמים של סמים מסוגים שנים. על פי החשד, שימש הציוד המכני לגידול הסמים. החשד התעורר נגדו עקב תביעת אצבע שנמצאה על מנורה שהייתה בדירה. אמנם, הועלתה טענה נגדית לפיה החבר בסך הכל עזר לנאשם להעביר ציוד הביתה, לא התגורר בדירה זו, ולא עסק בגידול סמים, ועצם זה שטביעת אצבעו נמצאה רק על מנורה אחת, מגבה טענה זו. שופטת בית משפט השלום קיבלה את הטענה והנחתה לדחות את בקשת הארכת המעצר, ולשחרר את החשוד למעצר בית.

נעצרת בגלל טביעת אצבע. כיצד תתגונן?

במידה ונעצרת כי נמצאה טביעת אצבע שלך בזירת האירוע, הקושרת אותך לכאורה לפשע, עליך לדעת שאין זה אומר שתואשם בעבירה. בהליך הפלילי קיים דבר הנקרא "חשד סביר". מהו חשד סביר? חשד סביר הינו תנאי למעצר של אדם לצורך חקירה במשטרה. חשד סביר מתקיים כאשר ישנן אינדיקציות שונות אשר קושרות חשוד לביצוע עבירה, אמנם אינדיקציות אלה לא חייבות להיות מגובות בראיות חד משמעתיות. אי לכך, רף החשדות שצריך להתקיים כדי שייווצר חשד סביר, הינו נמוך. במקרה שאדם נעצר עקב חשד סביר, המעצר נועד כדי לחקור אותו ולדלות ממנו מידע נוסף שבאמצעותו יהיה ניתן לקבוע האם לנסות להגיש נגדו כתב אישום, או לחלופין לשחררו. בחקירה יש לנחקר זכות להיות מיוצג על-ידי עורך דין פלילי, לכן ישנה חשיבות רבה למימוש זכות זו על ידי היוועצות עם עורך דין פלילי מומחה, מרגע המעצר, שילווה אותך לאורך החקירה. במהלך החקירה, המשטרה תנסה לאסוף ראיות נוספות ולגבות עדויות מהחשוד ומעדים וחשודים אחרים במידה והם קיימים. ככל שהעדויות והראיות שיאספו יחזקו את החשד לביצוע עבירה, כך יהיה קל יותר לקשור את החשוד לעבירה. במידה והחשד ייחלש, יגברו הסיכויים שהמעצר יתקצר ויפסק. בשלב זה, טביעת האצבע היא בסך הכל ראיה אחת מכלל הראיות והעדויות אשר קושרות במידה כזו או אחרת, את החשוד לעבירה. בדוגמה שניתנה בפסקה הקודמת, ניתן היה לראות כיצד סיפוק הסבר משכנע להימצאותה של טביעת האצבע, הובילה לשחרור החשוד ממעצר.

עד כמה חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי במקרה של המצאות טביעת אצבע?

במקרה של המצאות טביעת אצבע הקושרת אדם לעבירה, ישנה חשיבות עליונה להתייעצות עם עורך דין פלילי מיד עם תחילת החקירה. במקרה של המצאות טביעת אצבע, שמירה על זכות השתיקה עלולה דווקא לסבך את הנחקר, ולכן עליו לספק שכנוע להימצאותה. עורך דין פלילי יעזור לנחקר לגבש גרסה אמינה והגיונית להימצאותה של טביעת האצבע, אשר תגדיל את הסיכויים לשחרורו של החשוד ממעצר כמו גם לסגירת התיק הפלילי נגדו ללא הגשת כתב אישום.

במידה ונמצאה טביעת אצבע שלך הקושרת אותך לעבירה, כדאי שתיוועץ עם עו"ד פלילי בהקדם האפשרי. הימצאות טביעת אצבע בזירת עבירה אינה ראיה בלתי מנוצחת. עורך הדין יוכל לעזור לך לספק הסבר משכנע והגיוני להמצאות טביעת האצבע, וילחם נגד החשדות המופנים כלפיך באופן מקצועי, עקבי וחסר פשרות. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. באפשרותך להיוועץ עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה משטרתית | חקירה במשטרה | טביעות אצבע | טביעות אצבע במשטרה | טביעות אצבע פלילים | טביעות אצבעות משטרה | טביעות אצבע בהליך פלילי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה סגירת תיק פרקליטות בעבירות הצתה במזיד בהיעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים כלפי בת זוגו שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
טביעות אצבע וצילום פנים במשטרה
קובי | 22:38 03/12/2014
טביעות אצבע וצילום פנים במשטרה
עו''ד אסף דוק | 19:57 05/12/2014
מחיקת טביעות אצבע וצילום פנים
אורי | 20:58 16/12/2014
מחיקת טביעות אצבע וצילום פנים
עו''ד אסף דוק | 11:56 18/12/2014
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018